AKP-CHP arasındaki istikşafi görüşmelerin durumu?…Türker Ertürk Açıkladı

AKP-CHP arasındaki istikşafi görüşmelerin durumu?…Türker Ertürk Açıkladı
Yayınlama: 24.06.2024 23:40
A+
A-

Yerel seçimlerden hemen sonra CHP Genel Başkanı Özgür Özel AKP Genel Merkezinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı ziyaret etmişti.18 yıl aradan sonra da Erdoğan’da CHP Genel Merkezi’ne giderek Özgür Özel’e ziyarette bulundu.

Kamuoyunda “Siyasette normalleşme-yumuşama” süreci diyerek adlandırılan görüşmeler birçok tartışmaya da neden oldu.

(E) Amiral ve Yazar Türker Ertürk ,  X hesabından “AKP-CHP arasındaki istikşafi görüşmelerin durumu?” başlığıyla madde madde açıklamada bulundu.

Ertürk açıklamasında şunları söyledi:

1-AKP-CHP arasındaki görüşmeler Yunanistan-Türkiye arasındaki istikşafi görüşmelere benziyor.

2. Bu tür görüşmelerde sonuç alabilmek için her iki tarafın da iyi niyetli olması lazım. Yunanistan da AKP de iyi niyetli değildi.

3. Yunanistan Ege‘de Lozan‘ı ihlal ediyordu ve Türkiye’nin Doğu Akdeniz‘deki deniz yetki alanlarını gasp etmeye çalışıyordu ve bu maksatla Sevilla haritasını gerekçe gösteriyordu.

4. Türkiye‘yi Doğu Akdeniz‘de Antalya ve İskenderun Körfezleri‘ne hapseden Sevilla haritasını kabul etmedik, Libya ile deniz yetki alanları sınırlandırma anlaşması yaptık, Doğu Akdeniz‘de Yunanistan‘ın deniz yetki alanları yoktur dedik, arama ve sondaj faaliyetlerine giriştik ve gerginlik arttı.

5.Okyanus ötesinden gelen mesajla Yunanistan-Türkiye istikşafi görüşmeler için masaya oturduk. Görüşmeler sonucunda dişe dokunur bir şey elde edilemedi ama Türkiye geri adım attı, yumuşadı, normalleşti, uslu çocuk oldu. Yunanistan ise pozisyonunu aynen muhafaza etti.

6. AKP-CHP istikşafi görüşmelerinin sonunda da dişe dokunur bir şey elde edilemedi ama toplumsal muhalafet sönümlenme eğilimine girdi, iktidar zaman kazandı, halkın erken seçim ve değişim arzusu baskılandı, anormallikler, sertlik, kutuplaşma, hukuksuzluk, Anayasa tanımazlık ve karşı devrim süreci algı operasyonlarıyla normalleştirilme rotasına sokuldu.

7. Sonuç olarak; Yunanistan ve AKP kazandı, Türkiye ve CHP kaybetti.

Atatürk ve Cumhuriyetten Yana Taraf Haber Merkezi