AKP’liler konut ihalelerini paylaşıyor: Önce damat sonra dünür

Türkiye’yi yıkan deprem felaketinin ardından konut ihaleleri AKP’ye yakın isimlere gitmeye devam ediyor.

AKP’liler konut ihalelerini paylaşıyor: Önce damat sonra dünür
Yayınlama: 11.05.2023 17:27
Düzenleme: 11.05.2023 17:30
A+
A-

Türkiye’yi yıkan deprem felaketinin ardından konut ihaleleri AKP’ye yakın isimlere gitmeye devam ediyor. Adıyaman’daki 999 milyon TL’lik ihaleyi TOKİ Eski Başkan Yardımcısı ve AKP’li Fatih Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Özçelik’in damadı Mücahid Hamza Ekşi’nin kazanmasının ardından, şimdi de Şanlıurfa’daki 1418 konut ve 1 ticaret merkezi ihalesi damat Mücahid Hamza Ekşi’nin babası Süleyman Ekşi’nin şirketine gitti.

AKP’li Fatih Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Özçelik

AKP’li Özçelik’in dünürü Süleyman Ekşi’nin ve kardeşinin şirketine toplam 2 milyar 553 milyon TL ödendi. Hamza Ekşi’nin babası Süleyman Ekşi, deprem sonrasında televizyonlarda yapılan Türkiye Tek Yürek kampanyasına 5 milyon TL bağışlamıştı.

İLK İHALE DAMADA

Ekşioğlu ailesine giden ilk ihale şubat ayında düzenlendi. Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) tarafından Adıyaman İli Merkez İlçesi Örenli Mahallesi 1 Etap 614 Adet Konut İnşaatları İle Altyapı ve Çevre Düzenlemesi İşi ihalesi 28 Şubat 2023’te düzenlendi.

Davet usulüyle yapılan ihaleyi Mücahid Hamza Ekşi ve Ebubekir Ekşi kardeşlerin yönetim kurulu üyesi ve sahibi olduğu Ahes İnşaat kazandı. Ekşioğlu Vakfı üyesi Mücahid Hamza Ekşi aynı zamanda TOKİ Eski Başkan Yardımcısı ve AKP’li Fatih Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Özçelik’in damadı. Hamza ve Ebubekir Ekşi kardeşlerin babası Süleyman Ekşi ise Ekşioğlu Vakfı’nın başkanı ve Ekşioğlu Yönetim Organizasyon İnşaat Şirketi’nin yönetim kurulu üyesi.

AKP’li Başkan Yardımcısı Mehmet Özçelik’in damadı Mücahid Hamza Ekşi

İKİNCİ İHALE DÜNÜRE

Ekşioğlu’na verilen ihale Adıyaman ile kalmadı. Bu kez yine TOKİ tarafından 26 Nisan 2023’te Şanlıurfa İli Eyyubiye İlçesi Batıkent Mahallesi 7. Etap 1418 Konut ve 1 Adet 5 Dükkanlı Ticaret Merkezi İnşaatları ile Altyapı ve Çevre Düzenlemesi İşi için ihaleye çıkıldı.

Damat Mücahid Hamza Ekşi’nin babası Süleyman Ekşi

İhaleyi TOKİ Eski Başkan Yardımcısı ve AKP’li Fatih Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Özçelik’in dünürü Süleyman Ekşi’nin ve kardeşinin şirketi kazandı. İhale kamuda istenmeyeni eleme amacıyla yapıldığı için tartışma yaratan ve davet usulüyle yapılan pazarlık maddesine göre yapıldı. İhaleye beş şirket katıldı, Ekşioğlu ailesinin şirketi ihaleyi 5 mayıs 2023’te 2 milyar 553 milyon TL bedelle kazandı.

 

Kaynak: https://www.sozcu.com.tr/2023/ekonomi/akpliler-konut-ihalelerini-paylasiyor-once-damat-sonra-dunur-7681232/?utm_source=finans&utm_medium=free&utm_campaign=ekonomi

Atatürk ve Cumhuriyetten Yana Taraf Haber Merkezi
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.