Amerika’nın Sesi: Suriyeli sığınmacılar Kılıçdaroğlu kazansın istemiyor

ABD devlet medyası Amerika’nın Sesi (VOA), Türkiye’deki Suriyeli sığınmacıların 28 Mayıs’ta gerçekleşecek Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ikinci turunu yakından takip ettiklerini bildirdi.

Amerika’nın Sesi: Suriyeli sığınmacılar Kılıçdaroğlu kazansın istemiyor
Yayınlama: 20.05.2023 12:33
A+
A-

Türkiye’de 14 Mayıs’ta gerçekleşen Cumhurbaşkanlığı seçiminin ilk turunda hiçbir adayın yüzde 50 barajını geçememesi sebebiyle seçim ikinci tura kaldı.

VOA’ya konuşan bazı Suriyeli sığınmacıların, seçimlere ilişkin değerlendirmelerinde açıkça Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı destekledikleri görüldü.

“SINIR DIŞI MI DEĞİLECEĞİZ?”

2014’te Şam’dan ayrılan, 2018’den bu yana Türk vatandaşlığına sahip olan ve güvenlik gerekçesiyle “takma isimle” VOA’ya konuşan 33 yaşındaki Ali el Muhammed, “Seçim sonuçlarından memnun olmadığını, ancak muhalefetin kazanmasından korktuğu için de rahat bir nefes aldığını” söyledi.

Muhammed, “Biz [Türkiye’deki Suriyeliler] sürekli korku içinde yaşıyoruz, ‘Ne olacak? Kim kazanacak? Ve eğer muhalefet kazanırsa, bize ne olacak? Sınır dışı mı edileceğiz?” dedi. Erdoğan’ı, “acı-tatlı seçenek” olarak nitelendiren Muhammed, muhalefet partilerinin “halkın Suriyelilere karşı öfkesini körükleyerek taban bulduklarını” savundu.

Muhammed, AKP’nin en azından “Suriyelileri savaştan zarar görmüş ülkelerine geri dönmeye zorlamama” sözü verdiğini kaydetti. Muhammed, “Bu, nasıl yapılacak? Bilmiyorum. Ama en azından zorla Suriye’ye geri gönderilmeyeceğiz” dedi.

YSP SEÇMENİ SURİYELİ DE GÖNÜLSÜZ

Gaziantep’te  ikamet eden ve Türk vatandaşı olan Suriyeli 30 yaşındaki Kholud Şahin ise parlamento seçimlerinde Yeşil Sol Parti‘ye (YSP) oy verdiğini; YSP’nin verdiği desteğe rağmen, “Suriye karşıtı söylemleri nedeniyle Kılıçdaroğlu’na karşı olduğunu“, ancak Erdoğan’ın kazanmasını da istemediğini söyledi.

Şahin VOA’ya demecinde, “Erdoğan, Köyler yaptık, geri göndereceğiz diyor. Şu anda zaten sürgünler oluyor. 2-3 yıldır insan haklarına aykırı sınır dışı etme olaylarında artış var” dedi.

MİLLET İTTİFAKININ GÖÇ POLİTİKASI

Birleşmiş Milletler Mülteci Yüksek Komiserliği‘ne göre Türkiye, “Geçici koruma altındaki yaklaşık 3,6 milyon Suriyeli ve 370 bine yakın diğer uyruklardan mülteci ve sığınmacı” ile dünyanın en büyük mülteci nüfusuna ev sahipliği yapıyor. Fakat gayri resmi rakamlar, Türkiye’de resmi rakamların bir kaç kat üstünde bir sığınmacı nüfusunun varlığına işaret ediyor.

Cumhuriyet Halk Partisi‘nin öncülük ettiği altı muhalefet partisinden oluşan Millet İttifakı‘nın adayı Kemal Kılıçdaroğlu, seçim kampanyası sırasında, seçilmesi halinde Türkiye’deki “Suriyeli sığınmacıları iki yıl içinde ülkelerine geri gönderme sözü” verdi.

Ayrıca Türkiye ile Avrupa Birliği (AB) arasında 2016 yılında imzalanan ve Brüksel’in AB topraklarına mülteci geçişlerini önlemek için Ankara’ya 6 milyar avro vermeyi taahhüt ettiği “göç anlaşmasını yeniden müzakere etme niyetini” de konuşmalarında sık sık vurguluyor.

KAYNAK:CUMHURİYET

Atatürk ve Cumhuriyetten Yana Taraf Haber Merkezi