Aytun Çıray :Söylesem Tesiri Yok, Sussam Gönül Razı Değil

Aytun Çıray :Söylesem Tesiri Yok, Sussam Gönül Razı Değil
Yayınlama: 30.08.2023 23:46
A+
A-

Kurucusu olduğu İYİ Partiden seçimler sonrası istifa eden 24,25,26,27. Dönem İzmir Milletvekili Dr. Aytun Çıray sosyal medya hesaplarından yaptığı paylaşımlarla yakın siyasi geçmişe ışık tutmaya devam ediyor.

Geçtiğimiz günlerde sosyal medyada yaptığı skandal açıklamalarla bilinen İYİ Parti Gaziantep milletvekili Mehmet Mustafa Gürban Aytun Çıray’ı hedef alarak “Seni ben bitirdim, senin siyasi hayatını ben bitirdim” diyerek tehditvari açıklamalarda bulunmuştu.İYİ Parti Kalkınma Politikaları Başkanı ve İzmir milletvekili Ümit Özlale’de katıldığı bir televizyon programında Çıray’ı kast ederek “Oradaki tekliflerini anlatsam programlara çıkamaz” ifadelerini kullandı.

Aytun Çıray yapılan bu tehditvari açıklamalara  Meral Akşener’e hitaben “Söylesem Tesiri Yok, Sussam Gönül Razı Değil” başlığıyla yayınladığı makale ile cevap verdi.Çıray açıklamasında “Bu sözde tehdit bana vız gelir tırıs gider. Yanlışı ve doğrusu ile sözlerimin arkasındayım. Hatta konunun daha iyi anlaşılması ve olayların bağlamından kopmaması için o süreçlerdeki tutanaklar tümüyle açıklansın.” dedi.

Aytun Çıray şunları söyledi:

“Sayın Meral Akşener,
Bir süre önce..
Bazı milletvekilleriniz tv’lere çıkarak..
Partinin kuruluş sürecinde katkılarımın yok farz edildiği gibi..
Cumhurbaşkanlığı seçiminde de iki Büyükşehir Belediye Başkanı’nın cumhurbaşkanı yardımcısı atanacaklarına dair süreci çarpıtarak ve eleştirerek anlattılar.
Bunun üzerine olayın tarihe doğru geçmesi niyetiyle yaşadıklarımı yer, zaman ve şahit göstererek yazdım.
Doğal olarak kamuoyunda tartışıldı.
***
Ağza alınmayacak galiz “cinsiyetçi” küfürleri nedeni özür dileyeceğine onları savunan..
Hiç tanışmadığım Gaziantep vekilinizin, hakkımda “Sen bittin artık syasttte istediğin kadar çabala çırpın yırtın ! SENİ BEN BİTİRDİM ! Sn.Ümit ÖZLALE, ben aday olunca Gaziantep 1.sıradan alınıp İzmir’e yazılınca mv sırasında Izmir’de sana havuç kaldı. SENİ BEN BİTİRDİM,SENİN SİYASİ HAYATINI BEN BİTİRDİM.” diye yazmasından sonra..
Bir başka vekiliniz tv’100’de sözünü ettiğim makalem (Asalım Şu Kılıçdaroğlu’nu ) sorulduğunda doğrudan şahsımı hedef alarak..
“2 Mart gecesi Altılı Masa toplantısından sonra milletvekili ve divan üyeleri toplandı. Toplantıda birçok şey konuşuldu. O masada konuşulanları anlatsam ve Aytun Bey’in oradaki tekliflerini söylesem bir daha programlara çıkamaz.” demiş.
Beni yalanlayacağına ve doğrulayacağına kişiliğime saldırmış.
***
Sayın Akşener,
Beni partiden ilk tasfiye girişiminizden sonra davetiniz üzerine İstanbul’da özel bir görüşme için bir araya geldiğimizde bana, “Tartışmaları kişiselleştirmediğim” için teşekkür etmiştiniz.
Buna hep dikkat ettim, ederim..
Çünkü geçmişte bazı şeyleri, hatta sırları paylaşanların -ki biz DYP’den bu yana sizinle önemli sırları paylaştık- “Konuşurum ha! Anlatırım ha!” tavırlarının öncelikle kendi güvenilirliklerine zarar verdiğini bilirim.
Bu bağlamda partilerin mahrem odaları vardır.
GİK, Başkanlık Divanı, kapalı grup toplantılarının yapıldığı mekânlar ve özellikle genel başkanların odaları…
Onun kapısını açana kim güvenir?
Ben olsam böyle bir vekilin olduğu toplantılarda hiçbir şey konuşmam.
Bunu söylerken sakın yanlış anlamayın; bu sözde tehdit bana vız gelir tırıs gider.
Yanlışı ve doğrusu ile sözlerimin arkasındayım.
Hatta konunun daha iyi anlaşılması ve olayların bağlamından kopmaması için o süreçlerdeki tutanaklar tümüyle açıklansın.
Yorumları şekillendiren bilgiler ve bilgilendirmeler da ortaya çıksın.
Kurumsal mantığa aykırıymış..
Partiye ve daha da önemlisi siyaset kurumuna zarar verecekmiş..
Takdir sizin.
***
Bu vekil benim makalemde yazdıklarımın -Aynı milletvekilleri listeleri gibi- GİK’te ve Divan’da gündeme gelmediğini de göz ardı ediyor.
Hırslı bir çocuk, seçimden önceki süreç dahil çok atak.
Hatta seçim öncesi bazı beyanları nedeniyle kendisine, “Genel Başkan’ın bilgisi var mı?” diye sormak zorunda hissetmiştim.
Ne yazık ki..
Böyle tehditvari küçültücü bir siyaset yapış tarzı, kimseye yakışmayacak bir şekilde olayları çirkinleştirmekten başka bir işe yaramaz.
Ama Fuzuli’nin dediği gibi..
“Söylesem tesiri yok, sussam gönül razı değil.”
Saygılarımla.”

Atatürk ve Cumhuriyetten Yana Taraf Haber Merkezi