Aytun Çıray’dan Fuat Oktay’a Çok Önemli Deprem Soruları

Aytun Çıray’dan Fuat Oktay’a Çok Önemli Deprem Soruları
Yayınlama: 09.03.2023 13:54
A+
A-

İYİ Parti İzmir Milletvekili ve Genel Başkan Başdanışmanı Aytun Çıray, Kahramanmaraş depremlerinde hayatını kaybeden vatandaşlarımızın sayısına ilişkin verileri Meclis gündemine taşıdı. Çıray, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın son kabine toplantısı sonrası yaptığı açıklamalardaki oransızlığın ve depreme ilişkin henüz bilinmeyenlerin cevaplanması için Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’a çok önemli sorular yöneltti.

AĞIR HASARLI BİNA SAYISI İLE VEFAT SAYISI ORANSIZ

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın pazartesi günkü kabine toplantısının ardından yaptığı açıklamada, merkez üsleri Kahramanmaraş ilimizin Pazarcık ve Elbistan ilçeleri olan 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki iki çok şiddetli depremde hayatını kaybeden vatandaşlarımızın toplam sayısını 46 bin 104 olarak belirttiğini hatırlatan Çıray, Erdoğan’ın yaralananların toplam sayısına ilişkin bir bilgi vermediğini söyledi.

Aynı açıklamaya göre deprem bölgesindeki 11 ilimizde yıkık, acil yıkılacak ve ağır hasarlı yani artık kullanılamaz hale gelmiş bina sayısının 230 bini, bu binalardaki bağımsız bölüm sayısının 645 bini bulduğunun, ayrıca 3 milyon 320 bin vatandaşımızın da deprem bölgesinden diğer illere tahliye edildiğinin belirtilmesi üzerine Çıray konuyu meclise taşıyarak depreme ilişkin bilinmeyenleri sordu.

CENAZELERİNE ULAŞILAMAYAN KAÇ VATANDAŞIMIZ VAR?

Çıray, “Resmi açıklamalarda belirtilen ağır hasarlı bina sayısı verileri, hayatını kaybeden vatandaşlarımızın açıklanan toplam sayısı arasında sanki bir oransızlık olduğunu düşündürmektedir” dedi.

Çıray’ın soruları şöyle:

  1. Depremlerde hayatını kaybeden vatandaşların toplam sayısı nedir?
  2. Depremde yaralanan vatandaşlarımızın toplam sayısı nedir? Yaralananlar arasında vücut bütünlüğünü kaybeden vatandaşlarımızın toplam sayısı nedir?
  3. Şu ana kadar deprem bölgesindeki illerden göç etmek zorunda kalmış vatandaşlarımızın toplam sayısı ve bu toplam sayının illere göre dağılımı nedir?
  4. Cenazelerine ulaşılamayan kaç vatandaşımız var?

Atatürk ve Cumhuriyetten Yana Taraf Haber Merkezi
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.