CHP’de Nasıl Bir Değişim?

CHP’de Nasıl Bir Değişim?
Yayınlama: 12.09.2023 12:30
Düzenleme: 12.09.2023 00:32
A+
A-

CHP’nin kuruluşunun 100. yıldönümü kutlamaları Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili seçimlerinde alınan başarısız sonuçların gölgesinde  devam ediyor.

Seçimlerden hemen sonra başta İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu olmak üzere parti içi muhalefet değişim çağrısı yaparak yerel seçimler öncesi kurultayının toplanmasını isterken ,genel başkan Kılıçdaroğlu bu talepleri görmezden geliyor.

‘CHP’DE NASIL BİR DEĞİŞİM?’

(E) Amiral ve Yazar Türker Ertürk  sosyal medya hesabından  ‘CHP’de Nasıl Bir Değişim’ başlığıyla dikkat çeken bir açıklamada bulundu. Ertürk açıklamasında CHP’de mutlak bir değişime vurgu yaparken, bu değişimin sadece genel başkan ve parti yönetimiyle sınırlı olması halinde bunun hem partiye hem de Türkiye’ye bir yarar sağlamayacağını belirtti.

Türker Ertürk açıklamasında şunları söyledi:

“CHP’nin 100’ücü kuruluş yıldönümünü idrak ediyoruz. Bu 100 yılda hiç olmadığı kadar CHP’de değişime ihtiyaç var. Değişimden muradımız sadece genel başkan dahil yöneticilerin değişmesi değil.

CHP uzunca bir süredir ilkelerine ve değerlerine sırtını döndü, görünürde ve şekilsellikte değil ama özde Atatürk’ten uzaklaştı. Bunun partiyi büyüteceğini sandı.

CHP bu haliyele halen tüm hızıyla devam eden karşı devrim sürecinde mücadele etmemenin/edememenin odağı olduğu gibi süreci kolaylaştıran ve önünü açan bir konuma düştü.

CHP’nin kurucu ilke ve değerlerine sahip çıkmaya, aslına ve özüne dönmeye ihtiyacı var. Halen felekate sürüklenen Türkiye için de böyle bir CHP’ye gereksinim var.

Bu nedenle böyle değişimi esas almayan, değişimi sadece genel başkan dahil yönetime yeni yüzlerin gelmesini sağlayan bir değişim CHP’ye yarar getirmez.

Sonuç olarak; CHP’de ideolojik ve ilkesel değişimi ve aslına dönüşü gerçekleştirecek ve sürece liderlik edecek yeni yüzlerle yapılacak bir değişime ihtiyaç vardır.”

Atatürk ve Cumhuriyetten Yana Taraf Haber Merkezi