Elbise giyen kız öğrencileri ‘uygunsuz kıyafet’ diyerek lise mezuniyetine almadılar

Kocaeli’de bir Anadolu Lisesi müdürü, yanlarında velileri de bulunan bazı kız öğrencileri, kıyafetlerini ‘uygunsuz’ bulduğu için jandarmanın da yardımıyla okulun mezuniyet törenine almadı.

Yayınlama: 13.06.2024 14:53
A+
A-

Gebze ilçesine bağlı Kirazpınar Mahallesi’nde bulunan Alaettin Kurt Anadolu Lisesi’nde öğrenciler için okul yönetimi tarafından bahçede mezuniyet töreni düzenlendi.

Tören öncesi, okulun oluşturduğu ‘Mezuniyet Komisyonu’ tarafından velilere, ‘Veli izin onay formu’ gönderildi.

Formda, ‘Milli Manevi değerlere, kılık kıyafet yönetmenliğindeki temel sınırlandırmalara (Yırtık veya delikli kıyafetler ile şeffaf kıyafetler giyemez. Vücut hatlarını belli eden şort, tayt gibi kıyafetler ile diz üstü etek, kısa pantolon koluz gömlek ve tişört giyemez. Siyasi sembol içeren simge, şekil ve yazıların yer aldığı fular, bere, şapka, çanta ve benzeri materyalleri kullanamaz) ifadeleri yer alırken, velilerin imzalaması istendi.
JANDARMA SEVK EDİLDİ
Bugün akşam saatlerinde düzenlenen mezuniyet töreni öncesi bazı kız öğrenciler, yönetmeliğe aykırı kıyafetler giydikleri gerekçesiyle törene alınmadı. Öğrencilere kapı kapatılırken, bazı veliler ve öğrenciler, okul yönetimine tepki gösterdi. Veliler ve okul yönetimi arasında tartışma çıktı. Yaşanan gerginlik üzerine yapılan ihbarla okula jandarma ekibi sevk edildi.

“ÖĞRENCİLER AÇIK OLDUĞU İÇİN MAALESEF İÇERİYE ALINMIYOR”
Bir veli, “Öğrenciler açık olduğu için maalesef içeriye alınmıyor” dedi. Bir öğrenci ise giydiği kıyafeti göstererek “Bu elbisemden dolayı beni almadılar” dedi.

Olayın bildirilmesi üzerine Gebze İlçe Milli Eğitim Müdürü Şener Doğan, okula geldi. Doğan’ın veliler ve öğrencilerle konuştuktan sonra tüm öğrenciler içeri alarak, mezuniyet törenine katılmalarına izin verdi.

Okulun aldığı karara sosyal medyadan büyük tepki yağdı.

Atatürk ve Cumhuriyetten Yana Taraf Haber Merkezi