Emekli ve memur maaşı ne kadar olacak? En düşük memur maaşı ne kadar olacak?

Seçim sürecinde vaatlerde bulunulan emekli ve memur maaşı için yapılacak zam miktarını merakla bekleniyor. Erdoğan, ”En düşük memur maaşı 22 bin lirayı bulacak.” açıklamasında bulunmuş, “7 bin 500 liranın üzerinde emekli maaşı alanları sevindirecek haberi milletimizle paylaşacağız” demişti.

Emekli ve memur maaşı ne kadar olacak? En düşük memur maaşı ne kadar olacak?
Yayınlama: 31.05.2023 20:22
A+
A-

Seçimin ardından gözler, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın seçim öncesinde verdiği asgari ücret ile memur ve emekli maaşlarına zam vaatlerine çevrildi. Yılın ortasına gelinmesiyle birlikte milyonlarca çalışan maaşlarına yapılacak zam oranlarını merakla bekliyor.

EMEKLİ VE MEMUR MAAŞI NE KADAR OLACAK?

Erdoğan, 1 Mayıs 2023’te yaptığı açıklamada emekli maaşlarına ilişkin “Seçimden sonra yeni Meclis’in yasama faaliyetlerine başlamasıyla 7 bin 500 liranın üzerinde emekli maaşı alanları sevindirecek haberi milletimizle paylaşacağız” demişti.

Erdoğan yine 1 Mayıs’ta memur maaşlarına ilişkin “Temmuzda enflasyon farkı yanında, refah payı artışını da dikkate alan bir düzenleme yapacağız. Memurlarımızı enflasyona ezdirmeme sözümüzü yine tutacağız” ifadelerini kullanmıştı.

Erdoğan ayrıca 11 Mayıs’ta HAK-İŞ Konfederasyonu 15. Olağan Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada en düşük memur maaşının 22 bin lira olacağını söylemişti.

Erdoğan bu konuşmada, “En düşük memur maaşını, en düşük kamu işçisi maaşından aşağı kalmayacak şekilde düzenleyeceğiz. Kamu işçilerinde olduğu gibi, en düşük maaşı yine 15 bin liraya çıkartarak, üzerine de enflasyon ve refah payı olarak benzer bir artış yapacağız. Böylece en düşük memur maaşı da 22 bin lirayı bulacak. Memur maaşlarındaki bu artışlar, otomatik olarak emekliliklerine de yansıyacak” demişti.

SÖZCÜ

Atatürk ve Cumhuriyetten Yana Taraf Haber Merkezi