Erdoğan ne yapmaya çalışıyor? Bunun karşılığında CHP ne yapıyor?

Erdoğan ne yapmaya çalışıyor? Bunun karşılığında CHP ne yapıyor?
Yayınlama: 12.06.2024 14:35
A+
A-

31 Mart seçimlerinden sonra CHP Genel Başkanı Özgür Özel’in ,AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a yaptığı ziyaret sonrası dün (11 Haziran 2024) Erdoğan CHP Genel Merkezine giderek, Özel’e iade-i ziyarette bulundu.

Yeni Anayasa tartışmaları sürerken Erdoğan’ın siyasette yumuşama olarak gözüken ılımlı davranışı birçok kesimde taktir toplarken gelişmelere şüphe ile bakanlarda var.

(E) Amiral ve Yazar Türker Ertürk ,  X hesabından “Erdoğan ne yapmaya çalışıyor? Bunun karşılığında CHP ne yapıyor?” başlığıyla bir açıklamada bulundu.

Ertürk “Erdoğan,Milliyetçi siyaseti Sinan Oğan ve Meral Akşener üzerinden dizayn etmeyi, Devlet Bahçeli’nin profil etkinliğini azaltmayı düşünüyor” ifadelerini kullandığı açıklamasında şunları söyledi:

Erdoğan siyaseti yeniden şekillendirmeye çalışıyor.

Bu kapsamda;

1.Yerel seçimleri kaybetmesinin başat nedeni olan halkın kendisine yönelik öfkesini CHP’yi oyalayarak dindirmeye çalışıyor, yani top çevirerek zamana oynuyor.

2.Milliyetçi siyaseti Sinan Oğan ve Meral Akşener üzerinden dizayn etmeyi, Devlet Bahçeli’nin profil etkinliğini azaltmayı düşünüyor.

3. CHP içindeki fay hatlarına ve potansiyel Cumhurbaşkanı adaylığına yönelik muhtemel ayrımları istismar edecek hamleler yapıyor.

4. İkinci safhada CHP’yi DEM ve din üzerinden hırpalamayı ve kendine alan açmayı planlıyor.

5. Halkın yükselen tepkisine neden olan sığınmacılar yoluyla Türkiye’nin istila ediliyor olmasını halkın gözünde meşrulaştırabilmek ve normalleştirebilmek için dış dinamik (ABD ve AB) baskısını da devreye sokarak CHP’yi kullanıyor.

6. Laiklik başta karşı devrim sürecine hız veriyor.

7. Devlet kurumlarının TSK ve Dışişleri Bakanlığı başta olmak üzere dönüşümünü hIzlandıracak hamleler yapıyor.

8. Anayasa’ya ve AYM kararlarına uymayı planlamıyor, hukuk ve adaletin tesisi için özde reform yapmayı düşünmüyor, rejimi daha sıkılaştırmayı planlıyor.

9. Görülen o ki; Erdoğan iktidarını güçlendirmek için ne yaptığını biliyor. CHP’nin ise Erdoğan’a ve yapmaya çalıştıklarına karşı şimdilik kapsamlı bir stratejisinin olmadığı gözüküyor. Mutlaka CHP’nin bir planı vardır. Ama bir planın olması bir stratejinin olduğu anlamına gelmez.”

Atatürk ve Cumhuriyetten Yana Taraf Haber Merkezi