Evrim mi, Yaradılış mı? -Türker Ertürk Yazdı

Evrim mi, Yaradılış mı? -Türker Ertürk Yazdı
Yayınlama: 24.02.2024 12:40
A+
A-

MEB liselerdeki biyoloji müfredatına ‘yaratılış’ı eklemeye hazırlanıyormuş haberini okuyunca altı yıl önce konferans vermek için gittiğim Almanya’nın Wuppertal kentinde gezdiğim Neandertal Müzesi aklıma geldi.

Neandertaller, 40 bin yıl öncesine kadar yaşamış bir insan türü. Neandertallerin modern insan homo sapiens ile yani bizimle olan DNA bağı yüzde 97,7 olup, Avrupa, Orta ve Kuzey Asya’da yaşamışlar. Wuppertal’de neandertallerin kalıntıları, kemikleri ve fosilleri bulunmuş ve bu konuda gerçekten harika ve öğretici bir müze yapmışlar.

Müzenin girişine camlı bir masa ve altına kutsal kitaplarını İncil’i koymuşlar. İlgili sayfalarını da açmışlar. Özetle; insanlığın Adem ile Havva’dan geldiğini anlatıyor ve dünyanın geçmişini üç beş bin yıla bağlıyor.

Ama müzeyi gezmeye başladığınızda; dünyanın ömrünün 4,5 milyar yıl, üzerindeki canlılığın ömrünün 3,5 milyar yıl, insanın geçmişinin ise 7 milyon yıl olduğunu bilimsel bulgular ve gerçeklerle anlatıyorlar. Yani din ve bilimin ayrı kulvarlar olduğunu, bilimin kutsal kitapların anlattıklarının gerçeklemediğini gösteriyor ve istediğinize inanabilirsiniz demek istiyorlar.

Müze çok kalabalıktı ve daha çok okul çocukları geziyordu. İşte, geleceğin Almanya’sını bunlar yönetecek ve üretimini yapacak. Ya bizde? Okullarda evrim teorisi yasaklanıyor ve biyolojiden çıkarılıyor.

Halbuki insanlığın, evrimin bir ürünü olduğu bilimsel bir gerçek. Evrimi çıkarırsanız, biyoloji çöker! Bu gerçeğe itiraz edebilirsiniz ve başka tezler de öne sürebilirsiniz ama onların da bilimsel olması ve arkalarında kanıtlar olmak zorunda.

Din eğitimi ile cihat eğitimi ile çağdaşlık yakalanamaz, üretim ve refah toplumu olunamaz, toplumun sorun çözme kapasitesi arttırılamaz. Ortaçağ’da da Almanya ve Avrupa’da din eğitimi ağırlıklıydı ve cihadın Hristiyan versiyonu öğretiliyordu. O yolda ilerledikleri için değil, o yolu terk ettikleri, akılcı ve bilimsel düşünme evresine geçtikleri için bizi fersah fersah geçtiler. Yakalamanın yolu ise Gazi Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde yapılan Aydınlanma Devrimleri’nden geçer.

Emekli Amiral,Araştırmacı yazar