Gençlerimizin bu kadar sahipsiz bırakılmasına seyirci kaldık…

Gençlerimizin bu kadar sahipsiz bırakılmasına seyirci kaldık…
Yayınlama: 28.06.2024 15:48
A+
A-

(E) Amiral ve Yazar Türker Ertürk ,  X hesabından “Prof. Dr. Öğretim üyesi dostum anlatıyor ve dikkat çekmek istiyor” başlığıyla dikkat çeken bir açıklamada bulundu.

Türker Ertürk açıklamasında şunları söyledi:

“Irak, Suriye Kazakistan,Özbekistan… vb ülkelerden mezun olmuş dişhekimleri denklik sınavına girmemek için 4. ve 5. Sınıfı bir vakıf üniversitesinde Türkçe bilmeden okuyup(?) Diploma alarak Ülkemizde kalmanın kanuni boşluğunu bulmuşlar.

Böylece Türk diploması alıp burada kalarak meslek hayatına atılma ve genelde iyi ekonomik imkânları nediyle klinik açıp Türk hekimlerini çalıştırmaya başladıkları camida biliniyor.

Bunu gelismiş bir ülkede yapmaları mümkün değil (genellikle diploma için hangi şartlar gerektiği de biliniyor…)

Almanyada denklik sınavina girmek için lisan ve sözlü bilim sınavını alıp bir klinikte 2 yıl dişhekimliği yardımcısı olarak(!)çalışma izni alınabiliyor ancak.
Denklik sinavi sonraki aşama.

ABD ve İngiltere’de board sınavlarını geçmeden çalışılamaz. Bir öğretim üyesi olarak ülkemin ve yetişen gençlerimizin bu kadar sahipsiz bırakılmasına seyirci kaldığım için içim paralanıyor. Konuyu meclise taşıyıp bu kolay geçişe izin veren kanunun iptali için her imkân mutlaka kullanılmalı…”

Atatürk ve Cumhuriyetten Yana Taraf Haber Merkezi
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.