Gerici Şevki Yılmaz düğün töreninde Cumhuriyet’in kurucularına hakaret etti! Ortaylı sessiz kaldı.Kalkadelen’den tepki gecikmedi

Nikah şahitliğini İlber Ortaylı’nın yaptığı II. Abdülhamid’in torunu Berna Sultan Osmanoğlu düğün töreninde skandal bir olay yaşandı. Gerici Şevki Yılmaz, cumhuriyetin kurucularına hakaret etti.

Gerici Şevki Yılmaz düğün töreninde Cumhuriyet’in kurucularına hakaret etti! Ortaylı sessiz kaldı.Kalkadelen’den tepki gecikmedi
Yayınlama: 21.02.2024 18:27
A+
A-

2’nci Abdülhamit’in torunun düğününde Yeni Akit Gazetesi yazarı ve eski Refah Partisi milletvekili Şevki Yılmaz’dan skandal ifadeler kullandı.

Düğünde konuşma yapan Yılmaz, cumhuriyetin kurucularına hakaret etti.Yılmaz “Osmanlı’yı süren soysuzları lanetliyorum” ifadelerini kullandı.

Nikah şahitliğini yapan İlber Ortay’lı Şevki Yılmaz’ın bu açıklamalarına düğün töreninde sessiz kaldı. Sonrasında gelen tepkiler üzerine açıklama yapmak zorunda kalan Ortaylı’nın açıklaması kamuoyunu tatmin etmedi.

“İLBER ORTAYLI’NIN AÇIKLAMASINA İNANMADIM”

Gazeteci yazar Zülâl Kalkandelen Cumhuriyet gazetesinde ‘Azdılar’ başlığıyla  yayınlanan bugünkü yazısında Şevki Yılmaz’ın açıklamalarına ve bu açıklamalar karşısında sessiz kalan, sonrasında inandırıcı bir açıklamada bulunmayan İlber Ortaylı’ya tepki gösterdi.

Kalkandelen yazısının ilgili bölümünde “Her yerde hemen her konuda konuşan, düşüncelerini rahatlıkla açıklayan biri kendisi. Yanında o hakaretler yapılırken gereken tepkiyi o anda göstermemesi, Türkiye’deki “aydın” sorununa iyi bir örnektir.” ifadelerini kullandı.

Zülâl Kalkandelen  yazının ilgili bölümünde şunları söyledi: 

“ŞEVKİ YILMAZ, HALİL KONAKCI VE İLBER ORTAYLI

Bunlar olurken TBMM’deki muhalefet ürkek bir şekilde olanları izliyor. Yasal olanı ve anayasayı savunanlar, tedirgin bir şekilde cılız sesler çıkarırken yasaları ve anayasayı çiğneyenler iktidarla birlikte haykırıyor.

Bu ürkekliğin bedelini ise hem ülke hem de toplum ödüyor. Bunların seçim öncesinde sadece kutuplaşmayı artırmak için yapıldığını söyleyerek yaşananları önemsizleştirme hatasına düşülüyor. AKP, laik hukuk devletini yıkmak ve Cumhuriyet Devrimi’nin kazanımlarını yok etmek için adım adım ilerliyor. Bunu da saldırıları sistematik olarak zamana yayarak yapıyor.

Durumu net olarak tek cümleyle özetlemek gerek: Bu artık anayasal düzene ve laik hukuk sistemine karşı gerici bir kalkışmadır!

Sivil darbe öyle bir aşamaya geldi ki gerici Şevki Yılmaz, II. Abdülhamit’in torununun düğününde “Osmanlı’yı süren soysuzları lanetliyorum” derken nikâh şahidi olan İlber Ortaylı dinlemiş. Ortaylı, önce tepkiler karşısında “Vallahi beni ilgilendirmez” deyip, sonra çark ederek yaptığı açıklamayla bazılarını inandırmış olsa bile ben inanmadım.

Her yerde hemen her konuda konuşan, düşüncelerini rahatlıkla açıklayan biri kendisi. Yanında o hakaretler yapılırken gereken tepkiyi o anda göstermemesi, Türkiye’deki “aydın” sorununa iyi bir örnektir. Bana göre aydın, gericilik karşısında susmaz, kitaplarını laik Cumhuriyet karşıtı bir iktidarın simgesi olan külliyeye bağışlayarak orayı meşrulaştırmaz, siyasal İslamcı bir hükümetin bakanına danışman olmaz, böyle yıkıcı bir siyasi hareketle işbirliği yapmaz.”

Yazının Tamamı: Azgın-cumhuriyet.com.tr

Atatürk ve Cumhuriyetten Yana Taraf Haber Merkezi