Site icon Medya Siyaset

İYİ Parti’den AKP’nin randevu talebine yanıt

İYİ Parti Sözcüsü Prof. Dr. Kürşad Zorlu, partisinin genel merkez binasında düzenlediği basın toplantısında gündeme ilişkin açıklamalar yaptı.

“Ekonomideki yakıcı süreç devam ederken, siyasi iktidar baz etkisi ve zam oyunları ile yaşanan yıkımı gölgelemeye çalışıyor” diyen Zorlu, memur ve emekli maaşlarına yönelik zammı örnek gösterdi.

Enflasyondan yüksek bir zam verildiği yönünde millete yalan söylendiğini savunan Zorlu, TÜİK’in açıkladığı enflasyon oranlarının gerçeği yansıtmadığına vurgu yaptı.

Memur ve emeklilerin 2022 yılından alacaklı olduğunu kaydeden Zorlu, “‘Çalışanlarımızı enflasyona ezdirmedik’ şeklindeki değerlendirmeler bizim açımızdan tam bir fiyaskodur, gerçek dışıdır” dedi.

Zorlu, önce yüzde 25 olarak açıklanan zam oranının Genel Başkan Meral Akşener’in grup toplantısındaki düzenleme çağrısı ardından yüzde 30’a çıkarıldığına işaret etti.

Bu sorunların çözümü noktasında ellerini uzun zamandır taşın altına koyduklarını belirten Zorlu, İYİ Parti’nin en düşük emekli maaşının asgari ücret seviyesine getirilmesi için TBMM Plan Bütçe Komisyonu’nda verdiği teklifin AK Parti ve MHP oyları ile reddedildiğini söyledi.

“Bu çok alışılagelmiş bir tablo ama esasında buna alışmamalıyız” diyen Zorlu, “Dünkü teklifimiz siyasi saiklerle, seçim kaygısı taşımadan, çözüm odaklı bir anlayış ile kabul görmüş olsaydı; bu ay itibari ile en düşük emekli maaşı 8.500 TL’ye ulaşmış olacaktı. Bu bile yeterli değil. Çünkü önemli olan hayat kalitesini yükseltmektir.” değerlendirmesini yaptı.

İYİ Parti Sözcüsü, bayram ikramiyelerinin 3500 TL’ye taşınması ve enflasyon artışları çerçevesinde artışın devam ettirilmesi yönündeki tekliflerinin de reddedildiğini ekledi.

İşverene sağlanan asgari ücret desteğinin de Genel Başkan Akşener’in çağrısı ardından 400 TL’ye çıkarıldığını dile getiren Zorlu, iş gücü ve sanayi üretim verileri ile işsizlik sayıları üzerinden eleştirilerde bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “muz” açıklaması

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, “Muz artık lüks olmaktan çıktı” şeklinde açıklamasına tepki gösteren Zorlu, “Bu ülkenin yaşam tatminini, insanımızın yaşadığı sorunları bununla mı tarif edeceğiz.” ifadelerini kullandı.

Fiyatlarını sabitlemek isteyen 3 harfli marketlerden aldıkları fiyatları aktaran Zorlu, “Verdiğiniz örnekleme bile yanlış. Ama Türkiye muz cumhuriyeti değil. Biz böyle olmadığını icraatlarımızla, politikalarımızla milletimize aktarmaktan vazgeçmeyeceğiz.” dedi.

Muayenehanesi bulunan hekimlerle ilgili düzenleme

6 Ekim’deki yönetmelikle muayenehane hekimlerinin özel hastanelerde ameliyat yapabilmesinin belirli kotalara bağlandığına değinen Zorlu, partisinin verdiği tepki sonrası Sağlık Bakanlığı’nın geri adım atmak zorunda kaldığına dikkat çekti.

7 Ocak’ta yeni bir yönetmelik yayınlandığını hatırlatan Zorlu, “Sorunu çözeceğiz derken daha da karmaşık hale getirdiler. Bu kez de yönetmeliğin çıktığı tarihten önce hekimin sadece tek bir özel hastanede ameliyat yapabilme koşulunu getirerek, yaklaşık 180 bin hekimi, son sınıfa gelmiş tıp fakültesi öğrencilerini umutsuzluğa sevk ettiler. Çünkü bu değişiklik ile bu kadar hekimin muayene açma özgürlüğü kapatılmıştır.” değerlendirmesini yaptı.

“Doktor dediğimiz kişi bir insan, bir ailesi var. Bu insanlar üniversite sınavını kazanırken çok yoğun çalışmalarla bu fakültelere yerleşiyorlar. En önemlisi her birimizin sağlığından sorumlular. Siz böyle bir sistemle acımasızca oynayamazsınız” diyen Zorlu, şu çağrıyı yaptı: “Bu yoldan dönün. Bu yönetmeliği lütfen biran önce, bu mesleğin onuruna yakışır bir seviyeye getirin.”

Türkkan hakkında fezleke

5 Kasım 2021 tarihinde Genel Başkan Akşener’in Bingöl ziyaretinde yaşanan ve İYİ Parti Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan hakkında fezleke düzenlenmesine yol açan olaya değinen Zorlu, “O gün o şahsa çok dikkat çekmek lazım. Bunlar hep dikkatten kaçıyor. Olayın hemen ardından bu provokatörün geçmişi, kimliği, nasıl bir sapkınlık içerisinde olduğu gibi hususlar ülkemizin gündeminden kaçırılıp, 3-5 saniyelik görüntü basınımıza sürekli yansıtıldı. Evet doğru değil, üzüntülüyüz. Milletvekilimiz de bunu defalarca ifade etti ama neden bu şahsın, daha önce Genel Başkanımıza hadsizce, ahlaksızca yaptığı yorumları söylemiyorsunuz? Olay ardından bu şahsa nasıl sahip çıkılıp, işe yerleştirildiğinden neden bahsetmiyorsunuz? Bu ülkede provokasyon bu kadar ucuzladı. Bu anlayışla ucuzladı” diye ekledi.

Yaşanan olay ardından 14 ay geçtiğine, 156 hakaret ve 36 yaralanma dosyasının Meclis’e intikal ettiğine, 1760 dosyanın ise bekletildiğine dikkat çeken Zorlu, “Bunların içerisinden neden bu milletvekillerini cımbızla çekip seçim arifesinde TBMM’ye getiriyorsunuz? Türk polisine hakaret eden milletvekili hakkında hangi işlem yapıldı?” diye sordu?

AK Parti’nin Anayasa değişikliğine ilişkin görüşme talebi

Zorlu, basın toplantısı ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı.

AK Parti’nin başörtüsü için Anayasa teklifi görüşme talebine ilişkin Zorlu, “Seçim tarihi tartışmaları yoğunlaştıkça AK Parti’nin de değişiklikle ilgili hızı ve çabası da yoğunlaşacak gibi gözüküyor. Evet bize de görüşme talebi geldi. Grup Başkanvekilimiz Müsavat Dervişoğlu, Sayın Zengin’e bizim hassasiyetimizi iletti. Sayın Türkkan’ın dokunulmazlığının komisyona getirildiği bir gün, böyle bir görüşme talebini getirmek gerçekten kabul edilebilir ve etik değil. Bu sebeple yarın böyle bir görüşme yapmama kararı aldık. Ancak bununla birlikte, önümüzdeki günlerde bir görüşme yapıp yapmayacağımızı, birkaç gün içerisinde Genel Başkanımız yetkili kurullarımızla paylaşarak, bir görüşmenin olup olmayacağını kamuoyu ile paylaşacağız. Milletimizin bize ulaştırdığı talepler doğrultusunda, teklife ilişkin kaygılarımızı gidermeye yönelik yeni bir metin çalışmamız da tamamlandı. Belki bunu eş zamanlı olarak da paylaşma fırsatı buluruz.” şeklinde konuştu.

Davutoğlu’nun açıklamaları

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu’nun, “Cumhurbaşkanı içeriden veya dışarıdan olsun, Genel Başkanlar her kararda doğrudan Cumhurbaşkanı gibi imza yetkisine sahip olacak” şeklinde açıklaması hatırlatılan Zorlu, “Anayasa’nın 104. Maddesi’nde Cumhurbaşkanı’nın görev ve yetkileri yazılıdır. Cumhurbaşkanı devletin başıdır, Türkiye Cumhuriyetini ve milletin birliğini temsil eder. Anayasa’nın uygulanmasını, devlet organlarının uyumlu bir biçimde çalışmasını sağlamaya yönelik bizim birleştirici gücümüzdür. Partili cumhurbaşkanlığı ile birlikte her ne kadar bu olgu sarsılmış olsa da nihai olarak İYİ Parti’nin durduğu yerde, Cumhurbaşkanlığı’nın tarifi budur. Bu bakımdan bahsedilen şekilde bir yöntem doğru değildir. Altılı masada söz konuda başlık altında da böyle bir değerlendirme yapılmış değildir.” dedi.

Bahçeli’nin “Sinan Ateş” açıklaması

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin Sinan Ateş cinayetine ilişkin açıklamaları sorulan Zorlu, “Kıymetli bir vatansever böyle bir hain suikaste uğradı. Olayla ilgili pek çok iddia var. Biz bu iddiaların hukuki çerçevesini, yakın planını yakından takip ediyoruz. Öncelikle hayatını kaybeden Ateş’in ailesinin, bu işten en az zararla çıkabilmeleri için çok büyük hassasiyet gösterdik. Genel Başkanımız başından beri aile fertleriyle irtibat içerisinde. Her türlü desteğimiz onların yanındadır. Bu hukuki sürecin; adalet ekseninde, sorumluları ortaya çıkaracak şekilde üzerine gidilmesinin büyük önem taşıdığını düşünüyoruz. Bu sadece vakanın gerçekleşme biçimi ve sonrasında ortaya çıkanlar sadece bir siyasi partiye endekslenmeyecek kadar büyük, vahim bir tabloyu ortaya getirmektedir. Biz bu merkezde duruyoruz.” diye ekledi.

İYİ Partili Bahşi’nin sözleri

Toplantı sonrası basın mensuplarının 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutlayan Zorlu’ya, İYİ Parti Antalya Milletvekili Feridun Bahşi’nin 15 Temmuz gecesine ilişkin sözleri de soruldu. Zorlu, “Sayın Genel Başkanımızla bu konuyu paylaştım. Kendisi bu diyaloğun doğru olmadığını ifade ettiler. Ben de aracılığınızla ifade etmek isterim; tamamıyla gerçek dışı ve ciddiyetten uzak bir açıklamadır. Bizim en başından bu yana FETÖ dahil olmak üzere terör örgütleriyle mücadelemiz kararlıkla devam etmektedir. İYİ Parti iktidarında da tüm terör örgütleriyle kararlı mücadelemiz en yoğun şekilde devam edecek. Bundan kimsenin şüphesi olmasın” yanıtını verdi.

Exit mobile version