Lübnan’da Gazze benzeri bir savaş mı geliyor?

Lübnan’da Gazze benzeri bir savaş mı geliyor?
Yayınlama: 27.06.2024 17:30
A+
A-

(E) Amiral ve Yazar Türker Ertürk ,  X hesabından “Lübnan’da Gazze benzeri bir savaş mı geliyor?” başlığıyla dikkat çeken bir açıklamada bulundu.

Türker Ertürk, muhtemel gelişmeleri ve sonuçlarını sıraladığı açıklamasında şunları söyledi:

İsrail ve ABD arasında devam eden temaslardan anlaşılıyor ki; İsrail; Lübnan’nın güneyinde Hizbullah’a yönelik olarak bir askeri harekata başlaması ve topyekün bir savaş çıkması halinde Biden yönetiminden desteklenmeye devam edileceği konusunda güvence almış. Halbuki Biden yönetimi bugüne kadar İsrail‘i Lübnan ve Hizbullah konusunda frenliyordu. Ya da öyle gözüküyordu İsrail iki cepheli bir savaşa gömülmesin diye.

Muhtemel gelişmeler ve sonuçlar;

1. İsrail Gazze‘de daha az yoğun bir savaş aşamasına geçecek.

2.İsrail rehine karşılığında ateşkese evet dese bile uymayacak ve sorumluluğu Hamas’ın üzerine atacak.

3.İsrail Hamas’ı tamamen yok edemeyeceğini en yetkili ağızlardan kabul etmesine rağmen operasyonları sürdürmesinin amacı Gazze’yi Filistinliler için daha da yaşanmaz hale getirmekti, yani Hamas başından beri bahaneydi.

4.Daha da kötüsü İsrail Lübnan’da Litani Nehri güneyinde Gazze’dekinin benzeri gibi ama bu sefer Hizbullah’ı bahane göstererek bölgeyi cezalandırmak ve yaşanılmaz kılmak hedefine yönelik olarak uygun zamanda askeri harekata başlayacaktır.

5. Umarız Biden yönetimi Netanyahu’nun savaşı bölgeye genişletme, yangın yerine çevirme ve iki devletli çözümü tamamen çöpe atan, Gazze ve Batı Şeria bölgelerinden Filistinlileri tahliye eden ve Şeria Nehri‘nden Akdeniz‘e kadar yekpare bir İsrail’e ulaşma hedefinin esiri olmaz.

6.Lübnan‘da Hizbullah‘a yönelik böyle bir müdahale, ister istemez savaşın bölgeselleşmesi riskini beraberinde getirir. İran, Suriye, Irak, Kıbrıs’dan başlamak üzere ateş topu büyür hatta Türkiye‘yi de içine alabilir.

7. Umarız ABD’de aklı selim egemen olur ve Netanyahu‘nun peşinden gitmez.”

Atatürk ve Cumhuriyetten Yana Taraf Haber Merkezi
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.