Site icon Medya Siyaset

Mansur Yavaş: Her şeyden evvel artık Ankara’da şeffaf bir yönetim var

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, bugün İYİ Parti Ankara İl Kongresi’nde konuştu.

Belediyenin faaliyetlerine ilişkin bilgiler veren Yavaş, şunları söyledi:

“HER ŞEYDEN EVVEL ARTIK ANKARA’DA ŞEFFAF BİR YÖNETİM VAR”

“Her şeyden evvel artık Ankara’da şeffaf bir yönetim var. Katılımcılık var, işbirliği var, tek başına hiçbir şekilde kararlar alınmıyor. Bununda yansımalarını görüyoruz. Yaptığımız bütün harcamaları vatandaşlarımızla mutlaka paylaşıyoruz. 3 bin 300 ihalemiz canlı yayınlandı. Bizimle birlikte birçok belediye de canlı yayınlamaya başladı. Maliyetleri pankartlara asıyoruz. Bin 800 bileşeni olan kent konseyimiz var, üniversitelerle işbirliği yapıyoruz. Bütün harcamalarımız internet sitesinde yayınlanıyor. Sayıştay raporları dahil tüm mali verileri yayınlıyoruz ve halkımıza hesap veriyoruz.

Büyük projelerimizde devam ediyor. 25 yıldır yapılmayan altyapı çalışmaları hızla devam ediyor. Ankara’nın köyden olma mahallelerinin birçoğunda kanalizasyon açıktan akıyor. Asbestli borular var, su yok. Ben zannediyordum ki bir tek köye tankerle su gidiyor, yüzlerce köye tankerle su gidiyor ve hala da bunların birçoğunu çözmeye çalışıyoruz. Olmayan bisiklet yolları, kreşler, çağdaş belediyecilik adına ne gerekiyorsa bunların hepsini yapıyoruz. Ancak belediyecilik deyince biz kentte yaşayanların yanında olmak, kimseyi ayırt etmeden hizmet etmek, halkın sağlığını ve canını önceleyen projelerle yüzlerde tebessüm oluşturmak istiyoruz.

“KENDİ CEBİMİZDEN HARCAMAYACAĞIMIZ HİÇBİR PARAYI VATANDAŞTAN ALIP BU TÜR YERLERE HARCAMIYORUZ”

Biz belediyeciliği halka temiz su temini sağlamak, kanalizasyon hatlarını kapalı sisteme almak, Polatlı gibi 30 yıldır temiz su bekleyen bölgelere 107 kilometre altyapı çalışması yapmak, çiftçimizin koluna girerek onların yanında dimdik ve kararlı bir şekilde yürümek olarak görüyoruz. Hayali yatırımlara, çöp projelere verecek tek bir kuruşumuz dahi yok. Belki Türkiye Cumhuriyeti’nde asrın batık projesi Ankapark’la, halkın alın terinden elde ettiği paraların nasıl çarçur edildiğini gördük. Kendi cebimizden harcamayacağımız hiçbir parayı vatandaştan alıp bu tür yerlere harcamıyoruz.

6.500 İLKOKUL ÖĞRENCİSİNE SERVİS, 60 BİN ÖĞRENCİYE KANTİN DESTEĞİ

Eskiden kapı kapı paket dağıtılıyordu ve şu anda bir elin verdiğini diğer el görmeyecek şekilde Başkent Kart’a para yükleyerek tüm harcamalarını bunun üzerinden yapmak suretiyle hem esnafı destekliyoruz hem de aileler gerçek ihtiyaçlarını almaya başladılar. Kimin yardım aldığını bu kentte hiç kimse bilmiyor. Biz bunu sadece sosyal yardım alanında bir destek olarak görmüyoruz. Çocukları var 3’üncü nesildir destek alıyorlar ve yokluğa mahkum edilmişler, bugünkü ekonomik sistem sayesinde. Nereye kadar gidecek bu? Bunun bir tek çözümü var, onların çocuğunu okutmak. 6 bin 500 tane ilkokul öğrencisinin servis ücretini karşılıyoruz. Ne kadar engelleseler de ilk başta 14 bin olmak üzere 60 bin kadar ilkokul öğrencisine kantin desteğinde bulunuyoruz. Destek alan ailelerin 42 bin tane evladına artık ücretsiz ulaşım desteği sağlıyoruz. Kırtasiye desteği yapıyoruz, kırtasiye desteği yaparken sadece kırtasiyecilerden alışveriş yapıyoruz. Onları da üç harflilere mahkum etmiyoruz, esnafta para kazanıyor. Biz buna ‘yeni nesil belediyecilik’ diyoruz. İstiyoruz ki onlarda akranlarıyla eşit şartlarda büyüsünler ve eğitim görsünler.

“ANKARA’NIN ARAZİSİNİN YÜZDE 97’Sİ BOŞ, YÜZDE 3’E SIKIŞMIŞ, YÜZDE 50’Sİ TARIMA UYGUN”

YARDIM ALAN AİLE SAYISI 180 BİNDEN 208 BİNE ÇIKTI

“FİTCH RAPORUNDA TÜRKİYE’NİN KREDİBİLİTESİ EN YÜKSEK BELEDİYESİ OLARAK ANKARA BÜYÜKŞEHİR İLAN EDİLDİ”

Bizden önce Çayyolu metrosunu Ulaştırma Bakanlığı’na devretmişler. Çayyolu metrosu bitirilmiş belediyeye devredilmiş. ‘Bilet gelirinin belirli bedelini bize ödemek suretiyle borcunuzu ödeyeceksiniz’ demiş. 8 Nisan’da devraldım 28 Nisan’da bir kararname çıktı. ‘Artık bütçenin yüzde 5’yle ödeyeceksiniz.’ Şimdiye kadar 55 milyon ödememiz gerekirken bir buçuk katrilyon para ödedik. Ankara halkının parasını oraya ödedik. Buna rağmen Fitch raporunda Türkiye’nin kredibilitesi en yüksek belediyesi olarak Ankara Büyükşehir Belediyesi ilan edilmiş oldu.

“SEÇİMİN KAZANILMASIYLA TÜRKİYE DE AYNI REFAH, HUZURA KAVUŞACAKTIR”

Exit mobile version