Menemen’in Seçilmiş Belediye Başkanı Serdar Aksoy’dan ŞOK iddialar

Menemen’in Seçilmiş Belediye Başkanı Serdar Aksoy’dan ŞOK iddialar
Yayınlama: 15.11.2022 00:00
Düzenleme: 15.11.2022 01:44
A+
A-

20.11.2020 tarihinde İzmir’de Menemen Belediyesi’ndeki yolsuzluk iddiaları üzerine operasyon düzenlenmiş, 23 kişi gözaltına alınmıştı.

Menemen Cumhuriyet Başsavcılığı’nın başlattığı soruşturma kapsamında ‘zimmet’ ve ‘irtikap’ suçlarından gözaltına alınan, aralarında Menemen Belediye Başkanı Serdar Aksoy’un da bulunduğu 23 şüpheliden 20’si tutuklanma talebiyle mahkemeye sevk edilmiş,Menemen Sulh Ceza Hakimliği’nde alınan ifadelerin ardından Menemen Belediye Başkanı Serdar Aksoy ile birlikte 11 kişi tutuklanarak cezaevine gönderilmişti.

Aksoy’un, bu dosya kapsamında tutuklanması üzerine içişleri bakanlığı Menemen Belediye Başkanı Serdar Aksoy’u geçici tedbir kararı olarak görevden uzaklaştırılmıştı.

Aksoy’un tutuklanması üzerine Belediye meclisi Başkanvekili seçmek için toplandı. 15 CHP’li, 10 AKP’li,3 İYİ Partili,2 MHP’li ve 1 bağımsız toplam 31 üyenin bulunduğu mecliste yapılan seçimlerde:

3’te 2 çoğunluğun arandığı ilk turda CHP’li üye Deniz Karakurt 17 oy alırken, AKP’li Aydın Pehlivan 14 oyda kaldı.

İkinci turda ise Karakurt 16, Pehlivan 15 oy aldı

Salt çoğunluğun arandığı üçüncü turda ise iki aday da 15’er oy aldı. Bu turda bir pusulada CHP’li Meclis Üyesi Ali Aydın’ın isminin yazılı olduğu görüldü.

Seçimin son turunda da bir oy boş çıkınca, eşitlik bozulmadı ve kuraya geçildi.

Kura çekimi sonucu Başkan Vekilliği görevine CHP’li üye Deniz Karakurt getirildi.

Mecliste millet ittifakını temsilen 18 üye olmasına rağmen 4.turda adayların 15-15 eşit oy alması kafalarda soru işareti oluşturdu.

AKP’nin adayı Aydın Pehlivan’ın seçimde cam kavanoz içinde yapılan kura çekiminin usule aykırı olduğu gerekçesiyle yaptığı başvuru üzerine İzmir 2. İdare Mahkemesi, “usule aykırı olduğu gerekçesiyle” kura çekiminin yürütmesini durdurdu,CHP’lilerin yürütmenin durdurulması kararına karşı yaptığı itirazı İzmir Bölge İdare Mahkemesince reddedildi.

Yenilenen kura çekimi sonucunda da AKP adayı Aydın Pehlivan başkan vekili oldu ve görevine başladı.

Tüm bu yaşananlar sonrası millet ittifakında CHP adayına kimlerin oy vermediği sorusu uzun süre tartışılırken, CHP ve İYİ Parti yetkilileri bu konuya sessiz kaldı ve Menemen Belediyesi Millet İttifakı Meclis Üyeleri Tarafından Cumhur ittifakına teslim edildi.

Seçilmiş Menemen Belediye Başkanı Serdar Aksoy, yargılandığı davanın ilk duruşmasında adli kontrol şartıyla serbest bırakılmıştı. Daha sonra görülen duruşmada adli kontrol şartı da kaldırılan Aksoy, göreve iadesini talep etmiş ancak İçişleri Bakanlığı’ndan olumsuz yanıt almıştı.

Aksoy yaptığı açıklamada “”20.11.2020 tarihinde hakkımda başlatılan soruşturma sonrası evraklarda bulunan imzanın bana ait olmadığı ve yapılan araştırmalar sonucu herhangi bir kamu zararının olmamasına rağmen hakkım olan Menemen belediye başkanlığı görevim iade edilmemektedir. Şu çok iyi bilinmelidir ki demokrasi mücadelemi sonuna kadar sürdüreceğim. Bu can bu tende durdukça hakkım olanı geri almak için mücadele edeceğim.”ifadelerini kullanmıştı.

Serdar Aksoy Medya Siyaset TV’de katıldığı canlı yayında Suay Karaman’ın sorularını cevaplamış bazı CHP’li meclis üyelerinin de desteğini alarak ,kura  çekimi ile Menemen Belediye Başkan Vekili olarak belirlenen AKP’li Aydın Pehlivan hakkında çok konuşulacak iddialarda bulunmuştu.Belediye de memur olarak atanan kişilerin güvenlik soruşturulmasından geçirildiği bu soruşturmada kişinin yakın ailesine kadar incelendiğini belirten Serdar Aksoy,belediye başkan vekilinin kardeşinin FETÖ bağlantısı olduğunu ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı öldürmeye teşebbüsten ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası aldığını açıkladı.Güvenlik soruşturması gereği böyle bir kişinin nasıl belediyeye başkan vekili atandığını soran Aksoy,Haber merkezimize yaptığı açıklamada da ““Siyasetin iki dudağı arasına hapsolmuş bir adalet anlayışı içinde Menemen Halkının iradesi çalınmıştır. Bilirkişi raporu lehimize gelmesine rağmen 3.kez bilirkişi raporu istemek büyük bir haksızlıktır. Sandıkta kaybedip ayak oyunlarıyla Menemen Halkının iradesini gasp edenler mutlaka kaybedeceklerdir.” İfadelerini kullandı.

Serdar Aksoy ,göreve iade edilmediği süre içinde Menemen‘in parsel parsel satıldığını iddia ederek Amaçları Menemen’de kalan 1 milyon 300 bin metrekarelik değerli alanı da satmak! Beni içeri atmalarının asıl sebebi buydu göreve iade edilmemenin sebebi de bu ifadelerini kullandı.

Aksoy,Genel Yayın Yönetmeniz Murat Selamoğlu’na yaptığı son açıklamada da “Menemen ‘de 1.300.000m2 lik alan satılıyor. Menemen’de oynanan oyunun artık herkes farkına vardı. Menemen benim için vatandır ve şu anda vatan toprakları satılıyor. Siyasi arsızlığın en uç noktasını yaşıyoruz. Vatan topraklarını satın almak isteyenleri uyarıyorum bu işin peşini bırakmam. Bunun hesabını er geç sorarım. Vatan topraklarını satan da alan da vatan hainidir.”  Diyerek Menemen Belediyesi tarafından 22 Kasım 2022 ile 1 Aralık 2022 tarihleri arasında  ihale ile satışa çıkartılan arsaların bilgilerinin olduğu belediye ilanını paylaştı

Atatürk ve Cumhuriyetten Yana Taraf Haber Merkezi
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.