Mesud Pezeşkiyan’ın seçilmesi İran’da değişikliğe yol açar mı?

Mesud Pezeşkiyan’ın seçilmesi İran’da değişikliğe yol açar mı?
Yayınlama: 07.07.2024 18:26
A+
A-

İran’da cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ikinci turunda yarışı reformist aday Mesud Pezeşkiyan kazandı.

Reformist Tebriz Milletvekili ve eski Sağlık Bakanı Pezeşkiyan, resmi sonuçlara göre oyların yüzde 53,7’sini alarak ülkenin 9. cumhurbaşkanı oldu.

Pezeşkiyan’a karşı yarışan eski Ulusal Güvenlik Yüksek Konseyi Sekreteri Said Celili’nin oy oranıysa yüzde 44,4’te kaldı.

Muhafazakar Celili, seçim sonuçlarına saygı duyduğunu belirterek, yeni cumhurbaşkanına tüm imkanlarla yardımcı olunması gerektiğini belirtti.

‘MESUD PEZEŞKİYAN’IN SEÇİLMESİ İRAN’DA DEĞİŞİKLİĞE YOL AÇAR MI?’

(E) Amiral ve Yazar Türker Ertürk X hesabından İran’daki Cumhurbaşkanlığı seçim sonuçlarını değerlendirdi.

Ertürk,”Mesud Pezeşkiyan’ın seçilmesi İran’da değişikliğe yol açar mı?” başlığıyla yaptığı açıklamada şunları söyledi:

”Ben Türk’üm bununla gurur duyuyorum ve ailemizin içinde Türkçe konuşulur’‘ diyen Tebriz Milletvekili, Sağlık eski Bakanı ve reformist aday Mesud Pezeşkiyan ikinci turda İran‘ın 9. Cumhurbaşkanı oldu.

Pezeşkiyan 2013’teki cumhurbaşkanı seçimlerine adaylık başvurusu yapmış ancak daha sonra adaylığını geri çekmişti. 2021’deki seçimlerde adaylık başvurusu da Anayasayı Koruyucular Konseyi tarafından reddedilmişti.

İran‘da Eylül 2022’de Mahsa Emini adlı genç bir kadının polis nezaretinde hayatını kaybetmesinin ardından patlayan olaylar sırasında katıldığı bir TV programında Pezeşkiyan ”Kadınlara zorunlu başörtüsü yasasından kaynaklı müdahalelerin durumu kötüleştirdiğini ve sona erdirilmesi gerektiğini” söylemiş ayrıca “Biz çocuklarımızın iffetli olmasını istiyoruz ancak bu davranışlar onları dinden uzaklaştırıyorsa bu yöntemi sürdürmemeliyiz.” ifadelerini de kullanmıştı.

Sonuç olarak; Pezeşkiyan‘ın kazanması Iran‘da kadın hakları sınırlı da olsa bir değişikliğe yol açar. Batı ile ilişkilerde de yumuşamaya kapı açabilir.

Atatürk ve Cumhuriyetten Yana Taraf Haber Merkezi
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.