Seçimin Gerçek Kazananı Kim? – Mine Bay Yazdı

Seçimin Gerçek Kazananı Kim? – Mine Bay Yazdı
Yayınlama: 01.04.2024 17:28
A+
A-

Ben de kimi romantikler ve sosyal medyada sevinç çığlıkları atarken atıp tutanlar gibi ve de dahi göğsümü gere gere “Yüce Halkımız cumhuriyeti seçti, Yüce Halkımız demokrasiyi seçti demek isterdim.”

Fakat ömrüm boyunca çevremdeki herkesin sinirlerini bozacak derecede gerçekçi biri oldum.

Madem halkımız cumhuriyeti ve laikliği seçip CHP’yi Yerel Seçim’de birinci parti çıkardıysa yirmi iki yıldır neredeydi?

Yoksa halkımızı seçim günü başka bir gezegene ışınlayıp yerine başka bir halk mı koydular?

Tek adamın isteği doğrultusunda parlamenter sistemden Türk işi Başkanlık sistemine geçtik.Demokrasi, cumhuriyet ve laiklik âşığı halkımız neredeydi?

AKP iktidarı döneminde, Anayasa değişikliği için üç kez referandum yapıldı. Erdoğan’ın şahsa özel Anayasaları için halkımız evet demedi mi?

Ne zaman tökezleseler bunun sebebini kanunda, yasada arayıp pek çok kez Anayasa değişikliğine gittiler. Halkımız ise güle oynaya “evet” dedi.

Rica ederim bu hayalperest kafayı, bir şey söylemiş olmak için boş konuşmaları bırakalım. Halkımızın durumu belli. Cumhuriyet, laiklik umurunda değil. Keşke olsa.

Yinelemek durumundayım, tatlı düşler kurmaktan vazgeçelim. AKP’nin yirmi iki yıllık iktidarı döneminde ana muhalefet partisi olan CHP, bir gecede değişti yenilendi, bir gecede halkın gönlünü kazandı. Halkımız da gitti, elini kalbine koyup gözlerini uzaklara, müreffeh günlere dikip yüzüne kondurduğu tatlı tebessümle mührü CHP’ye bastı öyle mi?

Uzun yıllar muhalif parti olmuş hatta bu işi memurluğa dökmüş CHP aynı CHP.

Cumhuriyet Halk Partisi tepki oyu aldı, çökmüş ekonomiden ötürü “İkinci büyük partidir, oyum boşa gitmesin.” diyenlerin oyunu aldı.

Sevgili CHP, lütfen akıllı adımlar at, halkı küstürme. Çünkü bu oyları senin kara kaşına kara gözüne vermediler, AKP’den bezdikleri için verdiler. Ve şunu unutma, en nihayetinde seçimi yüksek enflasyon kazandı. 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:(İzlemek veya hatırlatıcı oluşturmak için görseli tıklayınız)

Cumhuriyet Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İşletme mezunudur. Yazmak dışında herhangi bir işle meşgul olmamıştır. İlk romanı “Kasaba” 2017 yılında yayımlanmıştır.1980 ihtilalinden bugünün Türkiyesine değin geçen süreyi hikâye eder. Yer yer büyülü gerçeklik unsurları ile yer yer distopik bir evren gözlenir. İkinci romanı “Eşikte” 2019 yılında yayımlanmıştır. Tipik bir post modern romandır. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın desteğini almış, yüz kütüphaneye dağıtılmıştır. Üçüncü romanı “Kesit” 2020 yılında yayımlanmıştır. Tarikat yaşamını hikâye eder. Tek öykü kitabı “Kestane’nin Düşü” 2022 yılında yayımlanmıştır. Toplamda yedi öyküden oluşur. Siyaset araştırma ve inceleme konulu “Ulak” 2023 yılında yayımlanmıştır. Kitapta ülke siyasetinin yanı sıra kitap analizleri, gezi, anı ve denemeler de yer alır. Deprem konulu son romanı “Toz” 2024’te yayımlanmıştır. Medya Siyaset Kanalı’nda kitap analizi programı yapmaya, çeşitli gazetelerde gündem ve siyasete dair köşe yazısı yazmaya devam etmektedir.