Vakit Az – Mine Bay Yazdı

Vakit Az – Mine Bay Yazdı
Yayınlama: 11.07.2024 00:00
A+
A-

Bir yerde okumuştum, Oscar Ödülü kazanan Hollywood oyuncuları kendine daha iyi bakıyor hem zihinsel hem de fiziksel açıdan diri kalmaya çalışıyormuş. Herkes Oscar kazanamaz ama herkesin şu hayattaki rolü, işi,var olma nedeni kendine göre kıymetli.

İyi bir anne, iyi anne ödülü almasa da iyi bir öğretmen,iyi öğretmen ödülü almasa da ben bu işte iyiyim deyip kendine güvenmeli. Başkalarının onayına, övülmeye, takdis edilmeye muhtaç olmamalı. Elbette bunlar çok alışıldık, duya duya, okuya okuya zihnimizde eskiye çıkmış cümleler.

Fakat kişi dipsiz bir kuyuya düşüp debelenmeye başlayınca; haksızlığa uğradım, şu işe girdim elimde patladı, hayatım alt üst oldu, iftira ettiler, yuvam yıkıldı, zulüm gördüm, diyor. Beyninde yankılanan kasvetli ses hiç susmuyor, huzur vermiyor.

Hayat bu, bin çeşit felaket var. O dipsiz karanlık kuyuda ağır ağır düşerken başına gelen beladan daha değerli olduğunu unutuyor. Belanın değerlisi mi olur diyeceksiniz. Eğer kendi kıymetinizi unutup bir kenara iter, uğradığınız belayı yaşamın merkezine koyarsanız değerli olmayacak da ne olacak?

Kimi feryat figan ortalığı yakıp yıkar, feveranı Mars’tan duyulur; kimi içine atar, uykusunu, tatlı düşünü, keyfini, sevincini yitirir.

Oysa ne kadar değersiz, yenilgiye uğramış hissetse de belki de çok iyi bir anne olduğunu bilmiyor ya da bunu küçümsüyor,zamanla unutuyor, aklından uçup gidiyor.

Oscar Ödülü almamış ama Oscar Ödülü alacak kadar iyi bir anne. Duyarlı,fedakâr, sevecen, içten ve merhametli. Ona ihtiyacı olan, onu seven, değer veren çocukları var. O zaman başından ne geçerse geçsin, kimlere ve hangi şeylere yenilmiş olursa olsun, Oscar Ödülü kazandıktan sonra kendine iyi bakan, zihinsel ve fiziksel açıdan diri kalmaya çalışan, ben değerliyim, işimin ustasıyım, diyen Hollywood yıldızları gibi ben değerliyim, annelik işinde uzmanım, bu işi en iyi şekilde yapmam için güçlü, sağlıklı ve dirayetli olmalıyım, deyip ayağa kalkmalı. Uğradığı felaketten çok, farkına varmadığı şampiyonluklarına yüzünü dönüp o yönde ilerlemeli.

Küçümsenen, dikkate alınmayan bir şeyi, iyi anne olmayı ele aldım. Bana göre en önemli işlerden, bu dünyada en ciddi konumlardan, yaşamdan zevk alıp ayakta kalmak için kendini değerli görmek için en önemli sebeplerden biridir.

Evet, günümüz gösteri dünyasında spot ışıkları olmadan yaşamak neredeyse imkânsız. Hep bir şeyleri ispat etmek, sergilemek durumundayız. Göstermeden, fotoğraflayıp paylaşmadan, anlatmadan, başkalarınınkiyle yan yana koyup ölçüp karşılaştırmadan yaşayamıyoruz. Kişi kendini bilip kendi içinde güven oluşturmuş, kararlılığa ulaşmışsa, varolma nedenim işte bu, ben bu konuda iyiyim demişse onu ne yıkabilir. Başkalarının canı cehenneme…

O uyku haplarını, uç uca eklediğiniz sigaraları, alkolü, sizi güya avutan sahte ne varsa hepsini bir kenara fırlatın. Dikkatinizi başka yöne çevirin. Kendinizi alın, samimiyetle masaya koyun, yabancı biriymişçesine dışardan bakın, evirip çevirip inceleyin. Ne kadar çok kimliğiniz, yapacak ne kadar çok şey var değil mi? Ve aslında ne kadar kıymetli işler yapıyorsunuz değil mi? O halde bir terzi gibi kendi ederinizi kendiniz biçin. Kolları sıvayıp devam edin. Vakit az, gökyüzü parlak mavi, şu deniz çarşaf, şu kuşun kanadı ne kadar neşeli…Haydi!

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:

Cumhuriyet Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İşletme mezunudur. Yazmak dışında herhangi bir işle meşgul olmamıştır. İlk romanı “Kasaba” 2017 yılında yayımlanmıştır.1980 ihtilalinden bugünün Türkiyesine değin geçen süreyi hikâye eder. Yer yer büyülü gerçeklik unsurları ile yer yer distopik bir evren gözlenir. İkinci romanı “Eşikte” 2019 yılında yayımlanmıştır. Tipik bir post modern romandır. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın desteğini almış, yüz kütüphaneye dağıtılmıştır. Üçüncü romanı “Kesit” 2020 yılında yayımlanmıştır. Tarikat yaşamını hikâye eder. Tek öykü kitabı “Kestane’nin Düşü” 2022 yılında yayımlanmıştır. Toplamda yedi öyküden oluşur. Siyaset araştırma ve inceleme konulu “Ulak” 2023 yılında yayımlanmıştır. Kitapta ülke siyasetinin yanı sıra kitap analizleri, gezi, anı ve denemeler de yer alır. Deprem konulu son romanı “Toz” 2024’te yayımlanmıştır. Medya Siyaset Kanalı’nda kitap analizi programı yapmaya, çeşitli gazetelerde gündem ve siyasete dair köşe yazısı yazmaya devam etmektedir.
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.