Zülâl Kalkandelen: Sadullah Ergin travmasını giderme fırsatı

Zülâl Kalkandelen: Sadullah Ergin travmasını giderme fırsatı
Yayınlama: 03.12.2023 15:36
A+
A-

YARSAV Kurucu Başkanı,hukukçu ve siyasetçi Ömer Faruk Eminağaoğlu 31 Mart 2024 tarihinde yapılacak olan yerel seçimlerde CHP’den Ankara’nın Çankaya ilçesinden Belediye Başkan aday adaylığı başvurusunu 28 Kasım 2023 Salı günü yaptı.

Ömer Faruk Eminağaoğlu hakimlik ve savcılık yaptığı dönemde FETÖ terör örgütü ve AKP’nin hedefinde oldu ve en çok yargılanan ve hakkında soruşturma açılan Hakim-Savcı olarak tarihe geçti.

Günümüzün DEVA Partisi Ankara milletvekili olan eski AKP’li Sadullah Ergin’in Adalet bakanı olduğu dönemde, yargı bağımsızlığını ortadan kaldırmaya yönelik çabalara karşı en çok mücadele veren savcı olan Eminağaoğlu bu nedenle birçok kez sürgün edildi.

Gazeteci Yazar Zülâl Kalkandelen Cumhuriyet gazetesinde yayınlanan bugünkü köşe yazısında bu konuyu gündeme taşıdı.

‘Sadullah Ergin travmasını giderme fırsatı’ başlığıyla kaleme aldığı yazıda Zülâl Kalkandelen şunları söyledi:

“CHP’nin 14 Mayıs’taki genel seçimde Ankaralı seçmenlerin önüne eski AKP’li Adalet Bakanı Sadullah Ergin’i Çankaya’dan aday göstermesi, tarihine bir siyasi utanç olarak geçti. İstedikleri kadar “O, DEVA Partisi’nin adayıydı, ittifak koşulları nedeniyle CHP listesinden aday gösterildi” desinler, CHP seçmeni, öyle bir duruma düşürüldü ki birçok okuyucumun, “CHP bizi bir siyasal İslamcıya oy vermeye mecbur bıraktı!” diyerek isyan ettiğine ve tüm ülkede tepki gösteren Cumhuriyetçi seçmenlerin bu nedenle sandığa gitmediğine tanık oldum. Aslında yaşanan, bir tür Ekmeleddin İhsanoğlu olayıydı.

Kılıçdaroğlu, 2010’da CHP grup toplantısında yaptığı bir konuşmada, Sadullah Ergin’i “Bu ülkenin talihsizliği ne? Ali Dibo’cudan adalet bakanı olur mu? Sen uygar bir toplumda adalet bakanı değil, milletvekili olamazsın!” diyerek eleştirse de onun tekrar milletvekili olmasına aracı olmakla kalmadı, Çankaya’dan birinci sırada aday yaptı.

Ergin’in tepki çekmesinin en önemli nedeni, bakanlığı döneminde süren Ergenekon ve Balyoz davalarının yanı sıra çok sayıda gazetecinin tutuklanmasıydı. 14 Mayıs’ta siyaset Çankaya’da işte böyle kirletildi.

ÇANKAYA İÇİN VERİLECEK KARAR TÜM ÜLKEDE YANKILANIR

Bu kiri temizlemek için CHP yönetiminin önünde bir fırsat var. Eski Yargıçlar ve Savcılar Birliği (YARSAV) Başkanı Ömer Faruk Eminağaoğlu, 31 Mart’taki seçimlerde, Çankaya Belediye Başkanlığı için aday adaylığını açıkladı.

Eminağaoğlu, AKP ve FETÖ yüzünden sekiz yıl boyunca soruşturma, ceza ve sürgün hayatı yaşamış, 2015’ten bu yana davet aldığı partide sekiz yıl dışarıda tutulmuş, Sadullah Ergin ile yargı bağımsızlığı ve adalet için çok mücadele etmiş ve bedel ödemiş bir yargı mensubu. CHP yönetimi, madem partinin kapılarını açtığını söylüyor öyleyse bunun gereğini de yapmalı.

Eminağaoğlu gibi laikliği ve Cumhuriyet değerlerini ödünsüz savunmasıyla tanınan ve otuz yılı aşkın bir süredir o ilçede yaşayan bir aydın, Çankaya belediye başkanlığı için aday gösterilirse, bunun etkisi sadece o ilçe ile sınırlı kalmaz, tüm ülkedeki Cumhuriyetçi seçmenlerde olumlu yankılanır. Sadullah Ergin’in CHP’den milletvekili adayı gösterilmesiyle oluşan büyük tepki hafife alındığı için sandığa gitmeyenler bu şekilde yeniden kazanılabilir.”

Yazının tümü: Sadullah Ergin travmasını giderme fırsatı

Atatürk ve Cumhuriyetten Yana Taraf Haber Merkezi