TBMM Eski Başkanı,Milli Merkez Başkanı Cindoruk’tan Millet İttifakına Çağrı

TBMM Eski Başkanı,Milli Merkez Başkanı Cindoruk’tan Millet İttifakına Çağrı
Yayınlama: 03.01.2023 15:00
Düzenleme: 04.01.2023 00:25
A+
A-

Milli Merkez Yürütme Kurulu,TBMM eski başkanı Hüsamettin Cindoruk imzasıyla dikkat çeken bir açıklama yaptı.

Yapılan açıklamada siyasetteki gelişmelerin hızı ve üsluplardaki sertliğin giderek artmakta olduğuna dikkat çekilerek, millet ittifakına çağrıda bulunuldu.

Milli Merkezden yapılan açıklama şöyle:

Milli Merkez Yürütme Kurulumuz 29 Aralık tarihli olağan toplantısında; 2023 yılında yapılacak olan Cumhurbaşkanı ve genel seçimlerin tarihi yaklaştıkça, siyasetteki gelişmelerin hızı ve üsluplardaki sertliğin giderek artmakta olduğuna dikkat çekerek, aşağıdaki görüş ve önerilerini kamuoyumuzla paylaşır:

1-    CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun kararıyla, gündemde olmayan başörtüsü konusunda bir kanun teklifi yapılması, AKP+MHP+BBP mensubu 336 milletvekilinin imzasıyla bir “anayasa değişikliği” teklifi yapmasının zeminini oluşturmuştur.

Bu yanlıştan dönülmesi için; 244 milletvekiline sahip bütün muhalefet partilerini CHP, HDP, İYİP, TİP, DP, Memleket P., DEVA, DBP, DAP, Saadet P., Yenilik P., Zafer P. ve Bağımsız milletvekillerini, iktidarın anayasanın laiklik ilkesinin çiğnenmesine yolaçacak anayasa değişikliği senaryosunda figüran olmamak için kanun teklifinin görüşüleceği komisyonlarda ve Genel Kurul’da yapılacak toplantılarına katılmamaya çağırıyoruz.

2-    Millet İttifakı bünyesindeki TBMM’nde temsil edilen partileri, anayasaya aykırılığını tespit edecekleri cumhurbaşkanlığı kararnamelerini iptal etmek için kanun teklifi vermeye çağırıyoruz.

3-    Millet İttifakı partilerini ayrı ayrı yapmakta oldukları salon toplantılarından çıkarak ortak mitingler yapmaya çağırıyoruz.

4-    Zafer, Doğru, Adalet ve Memleket partilerinin kurmakta oldukları 4’lü ittifakı, Atatürk ve devrimlerine, laik cumhuriyet değerlerine sahip çıkan TİP ve Bağımsız Türkiye Partisi, DSP gibi TBMM dışındaki diğer partileri ve giderek bu değerleri paylaşan Emek ve Demokratik Kitle Örgütlerini de kapsayacak şekilde genişletmeye çağırıyoruz.

5-    Millet İttifakını, kuruluşunu tamamlayacak olan 4’lü İttifak ve bileşenleri ile güç birliği yaparak, bütün muhalefeti kapsayacak bir Türkiye İttifakı oluşturmaya çağırıyoruz.

6-    Son günlerde İBB Başkanı için hukukun siyasallaştırılmak istenerek yapılan operasyonlara karşı bütün demokratik güçleri hukuk ve meşruiyet içinde dayanışmaya davet ediyoruz.

Kamuoyunun bilgilerine sunarız.

Saygılarımızla,

Milli Merkez Yönetim ve Yürütme Kurulları adına,

Hüsamettin CİNDORUK

19. Dönem TBMM Başkanı

Milli Merkez Başkanı

Atatürk ve Cumhuriyetten Yana Taraf Haber Merkezi
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 2 Yorum
  1. Hüsnü dedi ki:

    Çok haklı bir uyarı sayın başkanım
    Sağlık ve huzur dolu bir yıl olmasını diliyorum

  2. Gönül Pınar Atacı dedi ki:

    Tamamen gerekli, haklı ve temelli bir çağrı. Tebrikler ve en iyi dilekler size sayın CİNDORUK