11 Eylül ve 15 Temmuz

11 Eylül ve 15 Temmuz
Yayınlama: 11.09.2023 18:55
A+
A-

Bugün sonuçları itibarıyla halen yaşadığımız zaman dilimini radikal bir biçimde etkisi altında bulunduran, öncesi ile sonrasını milat çizgisi gibi bir birinden ayıran saldırının 22’inci yılını idrak ediyoruz.

Bu saldırı, ABD müesses nizamının iki önemli merkezini vurdu. Dünya Ticaret Merkezi ve Pentagon. Saldırılarda toplam 2 bin 977 insan yaşamını kaybetti.

Dünyada hiçbir şey, size sunulduğu ve medyada size algılatılmaya çalışıldığı gibi olmayabilir.

11 Eylül 2001 saldırısı sonuçları itibarı ile ABD’nin Afganistan’a, Irak’a, Suriye’ye ve Libya’ya müdahalesinin, Ortadoğu’ya kalıcı olarak yerleşmesinin, daha da önemlisi kural tanımaz bir biçimde dünyanın her köşesine istediği gibi terörle mücadeleyi gerekçe göstererek müdahale edebilmesinin önünü açtı.

11 Eylül 2001 saldırısı olmasaydı; ABD bu denli kolay bir şekilde uluslararası hukuku ihlal ederek dünyanın her deliğine giremez, müdahale edemez ve yerleşemezdi.

Tabii ki, 11 Eylül 2001 saldırısını ABD doğrudan planlayıp icra etmedi. ABD, sadece daha önce işbirliği yaptığı, daha sonra değişen koşullar nedeniyle terk ettiği ve bu yüzden ihanet duygusu ile ABD çıkarlarına zarar vermeye çalışan El-Kaide lideri Usame Bin Ladin’in militanlarının işlerini kolaylaştırmış ve önlerini açmış olabilir.

Esasında, planlama aşamasında bu saldırının istihbar edilememesi mümkün değildi. Ama planlama aşamasında El-Kaide militanlarını yakalamak ve dünya kamuoyuna afişe etmek, planlanan müdahaleler açısından ABD ve Dünya kamuoyunu ikna edici olmazdı.

Türkiye’de 15 Temmuz 2016’da yaşananlar, bu tarihten 15 yıl önce, 11 Eylül’de yaşananlara ikisinin de önlerinin açılması ve ardından gelen “Allah’ın lütfu” fırsatçılığı nedeni ile çok ama çok benziyor.

15 Temmuz Darbe Girişimini yapanların Fethullah Gülen Cemaati olduğu konusunda asla şüphemiz yok, aynen 11 Eylül’ün faillerinin El-Kaide olduğuna emin olduğumuz gibi! 11 Eylül gibi 15 Temmuz Darbe Girişimi de hiç başlamadan engellenebilirdi.

Siz bu değerlendirmemi ve benzetmemi nasıl buluyorsunuz?

Emekli Amiral,Araştırmacı yazar