Abdülhamit Han Sondaj Gemimiz Nerede ve Ne Yapıyor?

Abdülhamit Han Sondaj Gemimiz Nerede ve Ne Yapıyor?
Yayınlama: 10.08.2023 13:24
A+
A-

Bir yıl önce tantanalı bir törenle Abdülhamit Han gemisini sondaj için gönderdiklerinde bunun seçim yatırımı olduğunu ve bir şey bulamayacaklarını söylemiştik. Haklı çıktık ama iktidar da hedefine ulaştı ve seçimi kazandı. Halk ise gerçek anlamda kaybetti çünkü paraları boşa gitti.

Paralar boşa gitmeye hala devam ediyor. Çünkü uluslararası baskılar nedeniyle petrol veya doğalgaz için Akdeniz’de sondaj yapamıyorlar ve yabancı personeli olan çok masraflı gemi Taşucu’nda yatıyor. Bu tip gemilerin devamlı çalışması ve görev verilmesi lazım.

Hiç değilse Karadeniz’de kendi Münhasır Ekonomik Bölgemiz içinde potansiyel doğalgaz veya petrol bulabilme alanlarında görev verilebilir. Ama sorun var. Çünkü geminin kule yüksekliği nedeniyle köprüler engelleri yüzünden Türk Boğazlarından (Çanakkale ve İstanbul) geçemiyor. Hesapsızlık ve plansızlık budur işte. Gemi durduğu yerde çok masraf ama görev vermediğin veya veremediğin için masraflar boşa gidiyor. Hem de ekonomik ağır kriz varken!

Çözüm; ya gemiyi uluslararası baskıları yok sayarak Akdeniz’de görev verirsiniz ya da gemiyi tersaneye alır, kuleyi söker, karadan Karadeniz Ereğli’ye taşır ve Abdülhamit Han’ı Karadeniz Ereğli’ye intikal ettirir, kuleyi buradaki tersanelerde monte ettirir ve Karadeniz’de görev verirsiniz. Aklın, bilimin, yurtseverliğin ve Milletin parasına ve çıkarlarına sahibiyet göstermenin gereği budur!

Emekli Amiral,Araştırmacı yazar
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.