Asır Değişim Asrı! | Hatice Topçu Yazdı

Asır Değişim Asrı! | Hatice Topçu Yazdı
Yayınlama: 10.03.2023 14:04
A+
A-

On ilimizi etkileyen deprem felaketiyle birlikte büyük acılar yaşadık.

Enkaz altındaki çığlıklar boşlukta asılı kaldı, yüreklerimiz dağlandı, isyanımız kabartı.

Yılların oluşturduğu boş vermişlik; liyakatten uzak kişilerin koltukları doldurmasının oluşturduğu öngörüsüzlük ve hazırlıksız gelen depremin acı faturasını günahsız halkımız canlarıyla, mallarıyla ödedi.

Gerekli insan gücü ve ekipman yetersizliği olumsuz mevsim koşulları ile birleşti ve çok sayıda yurttaşımız enkaz altında hipotermi sonucu hayatını kaybetti.

Gördük ki asrın lideri, büyük Türkiye söylemleri de depremle birlikte enkaz altında kaldı.

Depremin ardından bir ayı aşkın zaman geçti. Halen bölgede yaşayan halk çadıra, temiz suya, tuvalete, özetle zorunlu ihtiyaçlarını karşılayabileceği olanaklara kavuşamamış durumda.

Ve gördük ki 8 Mart Dünya Emekçi kadınlar gününde enkaz altındaki yurttaşına ulaşamayanlar, seslerini duyurmak isteyen -yurttaşlıkta eşitlik isteyen-kadınların toplanmak istedikleri alanlara ulaşmışlar ve kadınların seslerini kesebilmek için her türlü tedbiri almışlar.Kadınların insanca yaşam istekleri önüne set çekmek için her türlü insan gücü, ekipmanı bir araya getirebilmişler…

Nasıl bir korkudur bu!

Hani asrın lideriydiniz, hani büyük Türkiye söylemlerinizle yeri göğü inletiyordunuz?

Bu mudur asrın liderliği ve bu müdür büyük Türkiye söylemlerinizin gereği?

Oysa asır bilim asrı, asır akıl asrı ve liyakat asrı!

Asır bunları yapanların yol alacağı, yapamayanların halkına acı, yokluk yaşattığı bir asır.

Bunu göremeyenler, beyinlerindeki karanlığı dayatanlar kendi karanlıklarında yok olup gidecekler.Gidecekler çünkü gördük ki halkın değişim talebi var.

Dolayısıyla halkın bu talebinin sandığa yansımasından daha doğal bir şey olamaz.Ancak Türkiye’de 21 yıldır devam eden bir yönetim var ve rejim farklı bir boyuta evrilmiş bulunmakta. Toplumsal dinamiklerin tümü iktidarın kontrolü altına girmiş durumda.

Bu tablo ile görünürde destanlar yazılmış. Gerçekte sermaye desteklenmiş, yurttaş yoksullaştırılmış, ezilmiş, incinmiş, acı çektirilmiş.

Özetle asrın lideri olmakla övünenler kaçırdıkları asırlara yenilerini eklemiş ve ülke sürekli geriye çekilmiştir.

Kadını toplum dışı bir konuma taşımaya yönelik düzenlemelerin altına imza atılmış,onun alanlara inmesinin, özgürlük taleplerinin önü kesilmiştir.

Aya sert iniş söylemleriyle göz boyanmış,gerçekte enkazın altına bile inilememiştir.

Dahası mı?

Kızılay bir ticari şirkete dönüştürülmüş,halkın yardımlarıyla üretilen çadırlar parayla satılmış,toplanan bağışları amacına uygun kullanılmamıştır.

Asır bilim asrı, akıl asrı ve asır orta çağın karanlığını dayatanları söküp atma asrı.

Şimdi asrı yakalama zamanı. Halk değişim talebini çok net biçimdeyansıtmıştır.Şimdi halkın sesine kulak verenlerin başarma zamanı

Sonrası mı?

Asla yanlışa geçit yok. Çünkü çok acı çektik, çok öldük!

Asır değişim asrı, dönüşüm asrı!

Asır yaşananları, yapılanları değerlendirme ve yalanları, yanlışları değiştirme asrı…

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:

Rize’de doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini Rize’de tamamladı. Lisans eğitimini işletme alanında, yüksek lisans eğitimini; Eğitim Bilimleri, Eğitim Yönetimi ve Denetimi alanında tamamladı. Ankara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Enstitüsü, Eğitim Yönetimi ve Politikaları Ana Bilim Dalı, Eğitim Yönetimi ve Teftiş Doktora Programına devam etti. Eğitim iş kolunun çeşitli kademelerinde görev yaptı. 21.02.2019 tarihinde kamudaki eğitim yöneticiliği görevinden emekli oldu. Eğitimci-Yazar-Şairin; TODAİE Hazırlık Kılavuzu, iki adet şiir, on bir adet çocuk ve genç edebiyatı olmak üzere toplam 14 adet kitabı bulunmaktadır. Ayrıca eğitim bilileri aralında ulusal ve uluslararası dergilerde yayımlanmış makaleleri bulunmaktadır. Meslek hayatı boyunca çok sayıda ulusal proje ile Avrupa Birliği projesi yazmış ve yönetmiştir. Eğitim bilimleri, proje döngüsü ve kişisel gelişim alanlarında çok sayıda eğitici eğitimi sertifikasına sahip olup yetişkin eğitimleri vermiştir. Halen çeşitli gazete ve haber sayfalarında makaleler yazmaktadır. Medya Siyaset YouTube TV kanalı Genel Yayın Koordinatörü ve programcılığı yapmaktadır.
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 1 Yorum
  1. Gönül Pınar Atacı dedi ki:

    MUHTEŞEM bir analiz ve sentez. Çok değerli yazarı sevgili Hatice TOPÇU’ya en yürekten tebrikler, yeni başarılar, en iyi dilekler.