Bakan Kurum: Hasar tespit çalışmalarımıza devam ediyoruz

23.11.2022 16:20
Okuma Süresi: 7 dakika
A+
A-

Kağıthane Yahya Kemal Mahallesi’nde gerçekleştirilen kentsel dönüşüm çalışmalarının ardından 688 daire ve 57 iş yeri noter huzurunda hak …

Bakan Kurum: Hasar tespit çalışmalarımıza devam ediyoruz

Kağıthane Yahya Kemal Mahallesi’nde gerçekleştirilen kentsel dönüşüm çalışmalarının ardından 688 daire ve 57 iş yeri noter huzurunda hak sahiplerine teslim edildi. Törende konuşan Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, Düzce’de 5,9 büyüklüğünde meydana gelen depreme ilişkin açıklamalarda bulundu.

HASAR GÖRMÜŞ BİNALARIMIZ OLSA DA YIKILAN BİR BİNAMIZ YOK  

Kurum şunları söyledi:

“Depremden hemen sonra sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatlarıyla 37 ekibimizle hasar tespit çalışmalarımıza devam ediyoruz. Yapı izleme cihazlarımızı, mobil laboratuvarlarımız ve koordinasyon araçlarımızı bölgeye sevk ettik. Hızlı bir şekilde ekiplerimizle hasar tespit çalışmalarımızı yapıyoruz. Hasar gören binalarımızda tespit çalışmalarımız tamamlanıncaya kadar vatandaşlarımızın güvenliği için evlerine girmemelerini rica ediyoruz.

Yaralı kardeşlerimize Allahtan şifalar diliyorum. İnşallah en kısa zamanda sağlıklarına kavuşurlar. Tabi şunu özellikle vurgulamak istiyorum. 1999’daki Düzce Depremi’nden sonra başlatılan kapsamlı deprem dönüşümünün bugün olumlu sonuçlarını görüyoruz. Özellikle son 20 yılda yaptığımız düzenlemelerle beraber yüzde 80’i yenilenmiş yapı stokumuz sayesinde hamdolsun bugün yaşadığımız Düzce depreminde hiçbir vatandaşımız hayatını kaybetmedi.

Burada çok şükür bir yıkım olmadı. Hasar görmüş binalarımız olsa da yıkılan bir binamız yok. Biz, şehirlerimizi depreme hazırlamaya devam edeceğiz. İnşallah bu programımızdan sonra Düzce’ye gidecek, depremin merkez üssünde incelemelerde bulunacağız. Rabbim ülkemizi, milletimizi her türlü afetlerden muhafaza eylesin. Bir kez daha vatandaşlarımıza geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum.”

‘OCAK AYI İTİBARİYLE KONUT VE İŞ YERLERİMİZİ TESLİM ETMEYE BAŞLIYORUZ’

Dönüşümün geçmişine yönelik bilgi veren Kurum, sözlerine şöyle devam etti:

“Hatırlayacaksınız Yahya Kemal Mahallemizde, şu anda bulunduğumuz bu alanda istinat duvarı ve bir binamız çökmüştü. Olayın ardından, bu alandaki 757 bağımsız bölümden oluşan 134 yapıyı hemen tahliye etmiş, yıkımlarını gerçekleştirmiştik. Daha sonra hak sahibi vatandaşlarımıza taşınma ve kira yardımlarında bulunduk. Alanı enkazdan tamamen temizledik.

Sonra sizlerle el ele, omuz omuza vererek sayın Cumhurbaşkanımızın Temmuz 2019daki kararı ile bölgeyi riskli alan ilan ettik ve bölgeye değer katacak dev bir kentsel dönüşüm sürecini hep birlikte başlattık.  Toplam 688 konut ve 57 dükkân olmak üzere 745 bağımsız bölüm için çalışmalara başladık. Hamdolsun bugün projemizi nihayete erdirdik. Mahallemizi, diğer mahallelerimize de örnek olacak bir şehircilik eserine, güzelliğe kavuşturduk.

Bugün tüm yeni yuvalarımızın ve dükkânlarımızın kuralarını çekiyor, hak sahibi kardeşlerimizi belirliyoruz. İnşallah ocak ayı itibariyle konut ve iş yerlerimizi teslim etmeye başlıyoruz. Hak sahiplerinin ortalama borçlanması 220 bin lira, diğer kardeşlerimizin ise 320 bin lira olacak. Ödemeler ise 2023 Haziran ayında başlayacak. 15 yıl vadede kira öder gibi borçlarını ödeyecekler. İnşallah yavrularımız bu sıcacık evlerde geleceğe umutla bakacak. Bu dükkânlarda nice bereketli alışverişler yapılacak.”

“İSTANBUL’DA 695 BİN KONUTUMUZUN DÖNÜŞÜMÜNÜ GERÇEKLEŞTİRDİK”

İstanbul’a büyük bir vefa borçları olduğunu söyleyen Bakan Murat Kurum, şunları söyledi:

“İstanbulumuzu deprem dönüşümüne hazırlamak için özel sektörümüzle beraber tam 695 bin konutumuzun dönüşümünü gerçekleştirdik. Yine bugün kangren haline gelen Fikirtepe’de kentsel dönüşümü yeniden başlattık. Gaziosmanpaşa’da binlerce yeni yuvamızın çalışmalarını başlattık.  Esenlerimizde 60 bin konutluk, Türkiyenin ilk akıllı şehrini inşa ediyoruz.

Çamlıca Cami ve çevresinde, Kirazlıtepe, Ferah ve Mehmet Akif Ersoy mahallerindeki kentsel dönüşüme hızla devam ediyoruz. Üsküdarımızın yanı başında Ataşehir’de Şerif Ali Çiftliğinde yıllardır beklenen kentsel dönüşüm çalışmalarımızı kararlılıkla sürdürüyoruz.

Zeytinburnu Beştelsiz ve Telsiz mahallelerinde, Bağcılar Demirkapı Mahallesinde, Güngören Tozkoparan Mahallesinde, Sultanbeyli Mimar Sinan Mahallesinde kentsel dönüşümüne olanca hızımızla devam ediyoruz. Yine daha birkaç hafta önce Beykoz Tokatköy Mahallemizde 776 yeni yuvamızın ve 47 dükkânımızın, Beyoğlu Okmeydanında 778 konut ve 161 dükkânımızın temellerini attık diye konuştu.”

SOSYAL KONUT PROJESİNİN KURA ÇEKİMLERİ 2023 MART AYINDA TAMAMLANIYOR 

Sosyal konut projesindeki son duruma ilişkin de konuşan Kurum, şunları söyledi:

“Cumhuriyet tarihinin en büyük sosyal konut projesini, 500 bin sosyal konut, 1 milyon altyapısı tamamlanmış konut yapılacak arsa, 50 bin iş yeri projemizi milletimizle paylaşmıştık. Konut kampanyamıza gençlerimizden emeklilerimize, engelli kardeşlerimizden şehit yakını ve gazilerimize kadar 5 milyon 135 bin geçerli başvuru yapıldı.

Allah’a hamdolsun bu sayılar vatandaşlarımızın projeye sahip çıktığını, ne kadar doğru bir iş yapıldığını gösteriyor. İlk etapta inşa edeceğimiz 250 bin sosyal konutumuzun 50 binini İstanbulumuza, bu aziz şehrimize kazandırıyoruz. Yine 50 bin arsamızı da İstanbullu kardeşlerimizin hizmetine sunuyoruz.

İnşa edeceğimiz sosyal konutlarımızın ilk temellerini 25 Ekimde sayın Cumhurbaşkanımızın teşrifleriyle attık. İlk kuralarımız da 7 Kasımda başladı. Kura çekimlerimizin tamamını inşallah 2023 Mart ayında tamamlayacağız. İnşallah tüm yuvalarımızı, konut arsalarımızı, iş yerlerimizi en geç 2 yıl içerisinde tamamlayarak vatandaşlarımıza teslim edeceğiz. Hayırlı, uğurlu olsun.” (SÖZCÜ)

Atatürk ve Cumhuriyetten Yana Taraf Haber Merkezi
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.