Bartu Soral Rus Gazı ödemelerinin %25’nin Ruble ile yapılacak olmasını değerlendirdi

Bartu Soral Rus Gazı ödemelerinin %25’nin Ruble ile yapılacak olmasını değerlendirdi
Yayınlama: 16.09.2022 23:00
Düzenleme: 17.09.2022 17:43
A+
A-

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Şanghay İşbirliği Örgütü 22’nci Devlet Başkanları Zirvesi’ndeki temasları kapsamında Rusya Devlet Başkanı Putin ile bir araya geldi.

Görüşme sonrası açıklama yapan Putin, “Türkiye, Rusya’dan doğalgaz sevkiyatları için Avrupa da dahil en güvenilir rotalardan biri haline geldi, Türk Akım sorunsuz bir şekilde çalışıyor” dedi.Putin Rus gazının Türkiye’ye sevkiyatında ödemelerin yüzde 25’inin Rus rublesi olarak yapılmasıyla ilişkin anlaşmanın da yakında yürürlüğe gireceğini ifade etti.

“Bartu Soral :Doğalgazı Ruble ile ödeme anlaşması doğru karardır.Ancak…”

Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) Eski Müdürü, Kalkınma Ekonomisti yazar Bartu Soral Türkiye’nin Rus Gazının yüzde 25’nin Ruble Olarak Ödeyecek olmasını Medya Siyaset Genel Yayın Yönetmeni Murat Selamoğlu’na değerlendirdi.

Bartu Soral “Türkiye’nin Rusya Federasyonu’ndan aldığı doğal gazın parasını kısmen ruble ile ödemesi konusunda Erdoğan ve Putin’in  geçtiğimiz ay SOÇİ’de yapılan zirvede anlaştıklarını ancak o zaman ne kadarının Ruble olarak ödeneceğinin belirlenmediğini ” belirterek bugün açıklanan yüzde 25’in doğru ve Türkiye için faydalı bir karar olduğunu açıklarken,ihtiyaç duyulacak Ruble’nin nasıl bulunacağını da açıkladı.

Bartu Soral şunları söyledi:

“Dolar kullanımının geriletilmesi (de-dollarization) ABD emperyalizmin geriletilmesi için gerek şarttır. Doğalgazın yüzde 25’nin Ruble ile ödeme anlaşması doğru ve Türkiye için faydalıdır.

Ancak,Türkiye ihtiyaç duyacağı Rubleyi nasıl bulur, ulusal para ile alış-veriş nasıl artar ona bakalım;
Rusya’dan yılda 6-7 milyon turist geliyor. İki konu hayata geçirilmeli;

Otel sahipleri ve tur operatörlerine işlemleri Ruble üzerinden yapma zorunluluğu getirilmeli. Merkez Bankası Ruble reeskont kredisi sistemini işleterek bu mekanizmaya hayat verir. Sorunsuz çalışır.

Rusya’ya ait Mir kredi kartının Türkiye’de kullanımı zorunlu tutulabilir (veya yoğun teşviklenir). Rus turistlerin Türkiye’de Ruble ile harcama yapması sağlanır.

Yani bir nevi doğalgazı turizm geliriyle geri ödeme sistemi kurulur.

Hem de sektör dolar kuru riskinden kurtulur”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:

Atatürk ve Cumhuriyetten Yana Taraf Haber Merkezi
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.