Çavuşoğlu’ndan İsveçli bakana tepki: ‘Suçluların iadesinde somut gelişme yok’

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, İsveçli mevkidaşı Tobias Billström’la düzenlediği basın toplantısında, “FETÖ mensupları için İsveç bir cazibe merkezi olmaya devam ediyor” dedi.

Çavuşoğlu’ndan İsveçli bakana tepki: ‘Suçluların iadesinde somut gelişme yok’
Yayınlama: 22.12.2022 15:10
A+
A-

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun İsveç Dışişleri Bakanı Tobias Billström’la düzenlediği basın toplantısına, Türkiye’nin sert eleştirileri damga vurdu.

Billström, Türkiye ziyareti öncesi dün yaptığı açıklamada, Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) firari şüphelisi Bülent Keneş’in Türkiye’ye iade edilmemesine yönelik yargı kararının NATO sürecini etkileyeceği yönünde spekülasyon yapmak için bir neden görmediğini söylemişti. Bu karara Ankara’dan sert tepki gelmişti.

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, bugün Billström ile düzenlediği ortak basın toplantısında “FETÖ mensupları için İsveç bir cazibe merkezi olmaya devam ediyor” dedi. İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliğine ilişkin 3’lü mutabakat konusunda “Terör iltisaklı suçluların iadesi ve terör varlıklarının dondurulması konusunda somut bir gelişme yok” ifadelerini kullanan Çavuşoğlu, “Her iki ülke bazı ilerlemeler kaydetti. Biz atılan adımları açıkça kabul ediyoruz. Bundan da memnuniyet duyuyoruz” diye konuştu.

Öte yandan Dışişleri Bakanı, “Savunma sanayi firmalarımız (İsveç’ten) bazı ürünleri ithal etmede gerekli olumlu cevabı alamadı” dedi.

İsveçli bakan ise ülkesinin Türkiye’yle mutabakata ilişkin attığı adımları savunarak “Terörizmin desteklenmesi ya da teşviki artık suç teşkil edecek. PKK faaliyetlerine İsveç topraklarında destek suç unsuru haline gelecek” dedi.

Billström, “Bu ahitnameyi son derece ciddi olarak ele alıyoruz. Adımlarımızı atmaya başladık ve devam edeceğiz” diye konuştu. (AA)/SÖZCÜ

Atatürk ve Cumhuriyetten Yana Taraf Haber Merkezi
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.