CHP Genel Başkanı Özgür Özel’in,AKP’nin Dış Politikası ile ilgili açıklamasına Ertürk’ten tepki

CHP Genel Başkanı Özgür Özel’in,AKP’nin Dış Politikası ile ilgili açıklamasına Ertürk’ten tepki
Yayınlama: 12.05.2024 20:54
A+
A-

CHP Genel Başkanı Özgür Özel geçtiğimiz günlerde Habertürk’te katıldığı canlı yayında dikkat çeken açıklamalarda bulundu.

Özgür Özel, Dış Politika ile ilgili soruya verdiği cevapta “Dış politika veya tezkereler bir torba kanun gibi ‘Evet’ mi ‘Hayır’ mı diyeceğimiz hususlar değil. Libya’da yüzde 49’a 51 gibi bir denge vardı. Biz o dengede Türkiye’nin taraf olmasını riskli gördük. Ve o tezkere savaş tezkeresiydi. Şu anda Libya’da stabil bir durum var. Şu an Libya tezkeresi gelse genel görüşümüz onun bir barış tezkeresi olduğu yönündedir ama o bir savaş tezkeresiydi.

Yurt dışına gitmeden önce Dışişleri Bakanlığı’ndan brifing almam lazım. Dönüşte de bizim bilgi vermemiz gerek. Dış politikada yüzde 85 benzer şeylerde birleşiyor olmamız lazım. Sayın cumhurbaşkanı pozitif yaklaşıp talimat verdi.” ifadelerini kullandı.

‘TÜRKER ERTÜRK’TEN ÖZEL’İN DIŞ POLİTİKA AÇIKLAMASINA TEPKİ’

(E) Amiral ve Yazar Türker Ertürk ,  X hesabından yaptığı açıklama ile Özgür Özel’e tepki gösterdi.

Ertürk’ün “CHP’nin dış politikası AKP’nin sürdürdüğünün yüzde 90 benzemiyeni olmalı ve Atatürk’ün bize miras bıraktığı dış politika ilkelerinden beslenmelidir” ifadelerini kullandığı açıklamasında şunları söyledi:

“Özgür Özel: “Dış politikada yüzde 85 benzer şeylerde birleşiyor olmamız lazım” demiş. Öncelikle katılmadığımı söyleyeyim. Hangi dış politika? Yok ki! Devamlı savrulan, iç politikaya endekslenmiş ve “Siyasal İslamcı” ideoloji temelli bir dış politikayla yüzde 85 benzerlik mi? Suriye’de emperyalizmin vekalet savaşına odun taşıyan taşeronluk mu? BOP eş başkanlığı mı? Adaların işgaline sessiz kalmak mı? Lozan’ı güncellemek mi? Montrö’den taviz vermeye niyetlenmek mi? NATO’nun Karadeniz’de daha fazla faaliyet göstermesini istemek mi? İhvan’ın peşinden koşmak mı? Sığınmacılarla ülkemizin istila ettirilmesi mi?

CHP’nin dış politikası AKP’nin sürdürdüğünün yüzde 90 benzemiyeni olmalı ve Atatürk’ün bize miras bıraktığı dış politika ilkelerinden beslenmelidir.”

Atatürk ve Cumhuriyetten Yana Taraf Haber Merkezi
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.