Cumhur İttifakı karıştı…Destici’den ekonomi yönetimine ‘ÖTV zammı’ tepkisi: Bu hakça bir çözüm değil

Seçimlerde “Ben ekonomistim” diyen Erdoğan’a destek veren BBP lideri Mustafa Destici, yapılan ÖTV zamlarına tepki gösterdi. İsim vermeden Mehmet Şimşek’i eleştiren Destici, “Ekonominin yönetiminde oturanlar kolaycılığa kaçarak çözümü dolaylı vergilerde bulup faturayı dar gelirli ve üretici ile yüksek gelirlinin sırtına aynı oranda yüklememelidir. Bu doğru ve hakça bir çözüm değildir” dedi.

Cumhur İttifakı karıştı…Destici’den ekonomi yönetimine ‘ÖTV zammı’ tepkisi: Bu hakça bir çözüm değil
Yayınlama: 19.07.2023 23:18
Düzenleme: 19.07.2023 23:23
A+
A-

Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Mustafa Destici, parti genel merkezinde düzenlediği basın toplantısında, gündemi değerlendirdi. Destici, ÖTV zammını eleştirdi, emekli maaşlarına zammı ise yetersiz buldu.

Gündemde akaryakıta yapılan zamlar olduğunu belirten Destici, “Çiftçilerimiz başta olmak üzere, üreticilerimizden, üretimde kullanılan akaryakıttan Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) alınmamalıdır” dedi.

Akaryakıta bu denli zam yapmak yerine, doğal gazda sübvansiyonun geliri yüksek olanlara uygulanmaması ve siyasi partilere verilen milyarlarca liralık Hazine yardımının kaldırılması önerilerini gündeme getiren Destici, “Ekonominin yönetiminde oturanlar kolaycılığa kaçarak, çözümü dolaylı vergilerde bulup faturayı dar gelirli ve üretici ile yüksek gelirlinin sırtına aynı oranda yüklememelidir. Bu doğru ve hakça bir çözüm değildir. Zamlarla ya da kemer sıkarak ekonomiyi düzeltmek, bütçe açıklarını kapatmak, 70’li yılardan beri Türkiye’de sıkça uygulanmış, ekonominin temel meselelerini çözememiştir” değerlendirmesinde bulundu.

‘KADEMELİ BİR ARTIŞ DÜZENLEMESİ YAPILMALIDIR’

Emekli maaşları konusuna da değinen Destici, “Emeklilerimiz, işçiye ve memura yapılan artışın kendilerine yansıtılmamış olmasından dolayı haklı bir serzeniş içerisindeler. En düşük emekli maaşı, asgari ücretin altında olmamalıdır. Yüzde 25’lik zam, emeklilerimizin kök maaşlarına değil, aldıkları fiili maaşlarına göre verilmeli, ayrıca tüm emeklilerimizi kapsayacak kademeli bir artış düzenlemesi yapılmalıdır” diye konuştu.

Kaynak: cumhuriyet.com.tr

Atatürk ve Cumhuriyetten Yana Taraf Haber Merkezi
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.