Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan ‘yeni adli yıl’ mesajı: ‘Hukuk devleti hepimizin kırmızı çizgisi’

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Yargıtay Başkanlığı’nda 2023-2024 Adli Yıl Açılış Töreni’nde konuşuyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan ‘yeni adli yıl’ mesajı: ‘Hukuk devleti hepimizin kırmızı çizgisi’
Yayınlama: 01.09.2023 16:46
A+
A-

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Yargıtay Başkanlığı’nda 2023-2024 Adli Yıl Açılış Töreni’nde açıklamalarda bulunuyor.

Anayasa Mahkemesi kararlarına ve anayasaya rağmen birçok gazeteci ve siyasetçinin hukuksuzca tutuklu olduğu Türkiye’de, Erdoğan “Hukuk devleti hepimizin kırmızı çizgisidir” dedi.

Erdoğan’ın açıklamalarından satır başları şu şekilde:

* Yeni adli yılın, tüm adalet teşikatlımız için hayırlara vesile olmasını diliyorum.

* Deprem felaketinin ilk günlerinden itibaren bölgede görev yapan tüm adalet mensuplarına teşekkür ediyorum. Bakanlarımız ve ilgili birimlerimiz aracılığıyla bölgedeki durumu takip ediyoruz. Bölgede oluşan iş yükünü karşılamak amacıyla 131 yeni mahkeme kuruldu. Her alanda şartlar neyi gerektiriyorsa onu yapmaktan geri durmayacağız. Türkiye Yüzyılı’nı inşa yolculuğunu fasılasız bir şekilde sürdüreceğiz.

* Deprem bölgesinde kararnamelerle depremzedelerin hak kaybına uğramasını engelledik. Bölgede adalet sisteminin hızlı ve etkin işlemesi için çalışmalarımız sürüyor. Afetzedelerimiz neye ihtiyaç duyuyorsa onu yapmaktan geri durmayacağız. Bu seneki adli yıl açılışını cumhuriyetin 100. yılında gerçekleştiriyoruz.

* Hukuk devleti hepimizin ortak hedefi ve kırmızı çizgisidir. Hiçbir vatandaşımız adliye kapısının adalet kapısı olduğundan şüpheye kapılmamalıdır. Bu yüzden hukukun üstünlüğü ilkesinden taviz veremeyiz. Hükümet olarak, adalet sisteminin işleyişinde yaşanan aksaklıkları gidermek için sunulan önerilere mutlaka kulak verdik. Her yıl yeni yargı paketleriyle reform sürecini kesintisiz sürdürüyoruz.

AYRINTILAR GELECEK…

Kaynak: cumhuriyet.com.tr

Atatürk ve Cumhuriyetten Yana Taraf Haber Merkezi