Emekli askerlere ekran yasağında geri adım…Türker Ertürk’ten açıklama

Emekli askerlere ekran yasağında geri adım…Türker Ertürk’ten açıklama
Yayınlama: 30.05.2024 12:01
A+
A-

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) Personel Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi, TBMM Başkanlığına geçen günlerde sunuldu. AKP milletvekilleri imzasıyla sunulan 60 maddelik kanun teklifinde, emekli olan askeri personellerin televizyon kanallarında kendi alanlarıyla ilgili değerlendirmelerde bulunmalarına yasak gelmesi yer alıyordu. Buna göre, beyan veren emekli askerlerin üç yıla kadar hapisle cezalandırılmaları öngörülüyordu.

Halkta tartışmalara neden olan maddeyle ilgili geri adım atıldı. Görevden ayrılan Milli Savunma Bakanlığı personelinin, bakanlığın görev ve sorumluluğuna ilişkin konularda görevde oldukları süre içerisinde, rütbeleri dışında bulundukları makam ve görevlerine ilişkin unvanlarını kullanarak beyanat vermeleri, açıklama yapmaları ve yazı yazmaları halinde, fiili daha ağır bir cezayı gerektirmediği takdirde hapis cezası verilmesini öngören düzenlemenin ikinci maddesi teklif oybirliğiyle metninden çıkarıldı.

‘SUSTURAMAZLAR, ANAYASAYA AYKIRI SUSMAYACAĞIM DEMİŞTİM’

(E) Amiral ve Yazar Türker Ertürk ,  X hesabından konuyla ilgili “Susturamazlar, anayasaya aykırı susmayacağım demiştim” başlığıyla bir açıklamada bulundu.

Ertürk açıklamasında şunları söyledi:

“İktidar kendisini eleştiren bir elin parmakları kadar askeri susturmak için yasa çıkarmaya kalktığında yasa taslağının Anayasa’nın 25. Maddesine bodoslamadan karşı olduğu bu nedenle; ”Türkiye’nin güvenliği, bekası ve çıkarları için Anayasamızın verdiği hakkı kullanarak konuşmaya ve yazmaya devam edeceğim” demiştim.

Dün itibarıyla bu yasa teklifi geri çekilmiş. Bunun için mücadele eden Muhalefet Milletvekillerine teşekkür ediyorum. Bu gelişmeyi Meclis‘ten telefonla arayarak bana haber veren Turan Çömez‘e de çok teşekkür ediyorum.

Ne diyor; Vatan Şairi Namık Kemal Hürriyet Kasidesinde;

Ne mümkün zulm ile bî-dâd ile imhâ-yı hürriyet Çalış idraki kaldır muktedirsen âdemiyetten

Günümüzün Türkçesi ile; ”Zulm ile işkence ile hürriyeti ortadan kaldırmak mümkün değildir. Eğer gücün varsa insanoğlundan idrakı kaldırmaya çalış” diyor Namık Kemal.

Millî Eğitim Bakanlığı Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığının onay sürecinden geçen “Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli” ile bu idrakı küçük yaşta yok etmek için mücadeleye devam ediyor.

Anayasa Madde 25 – Herkes, düşünce ve kanaat hürriyetine sahiptir. Her ne sebep ve amaçla olursa olsun kimse, düşünce ve kanaatlerini açıklamaya zorlanamaz; düşünce kanaatleri sebebiyle kınanamaz ve suçlanamaz”

Atatürk ve Cumhuriyetten Yana Taraf Haber Merkezi
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.