Eminağaoğlu :Adalet nasıl mülkün temeliyse, belediyeciliğin de temelidir

Eminağaoğlu :Adalet nasıl mülkün temeliyse, belediyeciliğin de temelidir
Yayınlama: 07.12.2023 15:06
A+
A-

04 Aralık 2023 pazartesi günü Eski YARSAV başkanı,hukukçu ve CHP Çankaya Belediye Başkan (a) adayı Ömer Faruk Eminağaoğlu Medya Siyaset TV‘de yayınlanan Düşünce Ekseni Programında yayın grubumuz genel yayın genel koordinatörü Hatice Topçu’nun canlı yayın konuğu oldu.

Ömer Faruk Eminağaoğlu’na aday gösterilmesi ve Çankaya Belediye Başkanı seçilmesi halinde, 14 Mayıs tarihinde yapılan genel seçimlerde Ankara’dan CHP listelerinden seçilerek milletvekili olan Ergenekon ve Balyoz Soruşturmaları Adalet Bakanı Sadullah Ergin’in CHP seçmeni üzerinde oluşturduğu travma giderilir mi sorusu soruldu?

Eminağaoğlu soruya verdiği cevapta; Ergin AKP döneminde cemaatçilerin, FETÖ’cülerin yargıya çöreklendiği dönemin Adalet Bakanı. O dönemde HSYK üzerinden ağır ceza mahkemeleri yargılamaları ile aydınlara, cumhuriyetçilere en büyük baskıların yapıldığı, hukuksuzlukların yapıldığı dönemin bakanı.

O dönem cumhuriyetin niteliklerine yapılan saldırılara karşı YARSAV’ı kurmuştuk. AKP ve Sadullah Ergen ile karşı karşıya geldik. Bu bağlamda en çok ceza alan, sürgün edilen, bedel ödeyen kişi oldum. Sadullah Ergin’in bulunduğu yer böyle bir yer. Çankaya gibi simgesel bir yerden, üstelik CHP’den aday edildi ve seçildi ve meclise taşındı. Parti tabanında kırılmalara ve uzaklaşmalara sebep oldu.  Sadece Çankaya değil yurdun birçok bölgesinde partim için, halkım için bu travmaların ortadan kaldırılması gerekiyor. Bunun için aday oldum. Travmanın etkisi ortadan kaldırılacaksa işte fırsat Cumhuriyetimizin niteliklerine karşı yapılan saldırılara karşı en çok mücadele vermiş ve bedel ödemiş kişi olarak, Çankaya’da karşısına aday olarak çıkıyorum.

Türkiye Cumhuriyeti’nde Atatürkçülük herkesin sahip olması gereken bir ilke. Ben de davetle geldiğim CHP’de 8 yıl dışarda kaldım.  CHP’de yaşanan değişimle, herkes niteliği ile yer alacak dendi.  Ben de böyle bir adım attım. Değişimi göreceğiz.

Yerel yönetimler demek halkla iç içe olmak demek. Yerel yönetimler demek halkı iktidara ezdirmemek demek. Çankaya Cumhuriyet şehri, devrim şehri dolayısıyla bütün Türkiye’ye kamucu, halkçı ve sosyal belediyecilik uygulamalarıyla model olabilecek bir şehir.

Bugün bir yargı organı Anayasa’yı ayaklar altına alabiliyor. İktidar bu seçimlerde istediği sonucu alırsa karşılaşılan sorunlar kat ve kat artacak. Her durumda Cumhuriyet ve Atatürk’le birleşmek gerekiyor. Halk umudunu yitirmiş durumda. Anayasaya bunu yapanlar bana neler yapmaz diye düşünmekteler…” ifadelerini kullandı.

Eminağaoğlu sorulan sorular üzerine; Çankaya’nın bir üniversite şehri, kültür, sanat şehri olduğunu da söyleyerek bu alanlarda yapacakları çalışmaları anlattı. Kadınların üretimin içinde yer alması gerektiğini ve bunun için yapılması gerekenler hakkında bilgi verdi.

Kaybedilen 2023 seçimlerine ilişkin olarak da: 1980’den beri yerel seçimlerde 5 (Ankara, İstanbul, İzmir, Bursa, Antalya) büyük şehri alan siyasi parti izleyen genel seçimlerde başarılı olmuştur.2019 yerel seçimlerinde elde edilmişböyle bir başarı karşısında kazanılacak seçimler kaybedilmiştir. 40 yıl sonra yerel seçimlerde elde edilmiş başarılar sonrası genel seçimlerde kaybedilmiştir. Demek ki süreçler iyi yönetilemedi.

Yerel seçimlerde muhalefet başaramazsa iktidar çok şanslı olacak ve sonrası Türkiye için çok daha zor olacak. Halkı yalnız bırakmamalıyız. Yerel seçimlerde başarılı olmak zorundayız. 

İŞTE O AÇIKLAMALAR:

Atatürk ve Cumhuriyetten Yana Taraf Haber Merkezi