Erdoğan rahatsızlığından 4 gün sonra sahaya indi, yine Kılıçdaroğlu’nu hedef aldı: ‘Senin o görüştüğün kişiler benimle görüştü’

Geçen günlerde rahatsızlanarak tüm programlarını iptal eden AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 4 gün sonra alanlara indi. TEKNOFEST’te konuşan Erdoğan, 13. cumhurbaşkanı adayı Kılıçdaroğlu’nu ‘Atatürk Havalimanı’ üzerinden hedef aldı, CHP’yi de ‘Amerikan Muhipleri Cemiyeti’ne dönüşmekle’ suçladı. Erdoğan ayrıca Türkiye’nin ilk uzay yolcularını da açıkladı.

Erdoğan rahatsızlığından 4 gün sonra sahaya indi, yine Kılıçdaroğlu’nu hedef aldı: ‘Senin o görüştüğün kişiler benimle görüştü’
Yayınlama: 29.04.2023 13:21
A+
A-

Geçen salı günü katıldığı Ülke TV canlı yayınında rahatsızlandığı için programları iptal edilen AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 4 gün sonra Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile birlikte İstanbul Atatürk Havalimanı’nda devam eden TEKNOFEST’e katıldı.

Erdoğan, Aliyev’in kullandığı TOGG T10X ile TEKNOFEST alanına geldi. İki lider ardından birlikte kürsüye çıkarak ziyaretçilere karanfil dağıttı.

Törende ayrıca Libya Başbakanı Abdulhamid Dibeybe de yer aldı.

AZERBAYCAN VE TOKİ’NİN MARAŞ’TAKİ PROJESİNİN TEMELİ ATILDI

Erdoğan, Aliyev ile sahneye çıktı. Burada yaptığı konuşmada Aliyev’in Kahramanmaraş’a bin kalıcı konut sözü verdiğini söyleyen Erdoğan, “Orada gerek okulu gerek camisiyle orada birçok konseptin içerisinde yer alan binalarla beraber Azerbaycan adeta orada şehri inşa etme kararı verdiler. Bugün bu vesile ile bunun da temelini atacağız” diye konuştu.

ALİYEV: AZERBAYCAN’DA BAYRAKTAR MERKEZİ KURULACAK

Erdoğan’dan önce kürsüde açıklamalarda bulunan Aliyev, şöyle konuştu:

  • Burada olmaktan çok memnunum. Size Azerbaycan halkının selamlarını getirdim. Bugün buradayım, bu da gösterir ki, Türkiye ve Azerbaycan dost ve kardeş ülkelerdir. Şuşa’nın işgalden kurtarılmasıyla Azerbaycan toprak bütünlüğünü sağlamıştır. Türkiye daima bizim yanımızdaydı, kardeş Türk halkı daima bizim yanımızdaydı.
  • 2. Karabağ savaşı boyunca Recep Tayyip Erdoğan bizim yanımızdaydı. Türkiye son 20 yılda büyük ve şerefli bir yoldan geçti. Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde Türkiye dünyada söz sahibi olmuştur. Türkiye büyük Türk dünyasının birleşmesi için de rol oynuyor. Türk dünyasının büyük potansiyeli var, büyük gücü var. Bugün Türkiye; Avrasya’nın ticaret, enerji, ulaşım ve siyasi merkezidir.
  • Türk ordusu bugün dünya çapınca en önde ordulardandır. Türkiye’nin savunma sanayisi bugün bütün dünya tarafından kabul edilir. Yakın gelecekte Azerbaycan’da Bayraktar merkezi kurulacak, burada üretim de olacak. Yakın gelecekte KIZILELMA, Azerbaycan semalarında da olacak. Ben bu sene 3. kez Türkiye’ye geldim. Aziz kardeşim sıra sizde. Bütün Azerbaycan halkı sizi bekliyor. Türkiye – Azerbaycan birliği ebedidir.

“TEKNOFEST’İN BAŞARI ÇITASINI DAHA DA ÇIKARACAĞINA İNANIYORUM”

Ardından kürsüye çıkan Erdoğan şunları kaydetti:

* Şu anda değerli kardeşim İlham Bey, işin başından itibaren malum Pazarcık merkezli depremde bizleri hiç yalnız bırakmadı. İlk andan itibaren arama kurtarma ekipleri Kahramanmaraş’ta bizimle beraber oldu. O da yetmedi daha sonra İlham kardeşim Kahramanmaraş’a 1000 kalıcı konut sözü verdi. Adeta orada bir Azerbaycan şehri inşa etme kararı verdiler. Bugün bu vesileyle bunun da temelini atacağız. Vahit Kirişci bey karşımızda. Bu birilerinin temel betonuna benzemez. İlham kardeşim de bir senede bitmesi lazım diyor.

* Bu yılki teknoloji bayramımızı önce İstanbul’da ardından da inşallah Ankara’da yapıyoruz. Milli teknoloji hamlemizin somut örneklerinin sergilendiği TEKNOFEST’in ülkemize, milletimize ve gençlerimize hayırlı olmasını diliyorum. Yarışmaya katılan, dereceye giren tüm kardeşlerimizi canı gönülden tebrik ediyorum. Başvuran takım sayısı her sene katlanarak artıyor. Rekorların ve ilklerin festivali olan TEKNOFEST’in başarı çıtasını daha da çıkaracağına inanıyorum.

“GERİ KALMIŞLIĞIN PRANGALARINI BİZ PARÇALADIK”

* Kahramanmaraş’ta temelini az önce attığımız deprem konutları için İlham kardeşlerime çok teşekkür ediyorum. Azerbaycan makamları ve halkı dostluk ve kardeşliğin ne demek olduğunu göstermiştir. Bir siyasetçi için en büyük mutluluk kaynağı, verdiği emeklerin boşa gitmediğini kendi gözleriyle görmesidir. Bugün burada geleceğin, çok değerli dünürüm, rahmetli Özdemir Bayraktarları var. Varisleri değerli Canan yengem var. O da bu işin bütün muhasebatını bizzat tutmuş bir anne, eş. Böyle bu işi yürüttüler. Türkiye’de geri kalmışlığın prangalarını biz parçaladık. Dışa bağımlılığın, montajcılığın milletimizin kaderi olmadığını gösterdik.

“TCG ANADOLU SON HAFTAYI İZMİR’DE GEÇİRECEK, ÇOK ANLAMLIDIR”

* Yüksek teknolojili projeleri birer birer hayata geçiriyoruz. Son aylarda yaşadığımız gelişmeleri sizler de gördünüz. KIZILELMA havalandı, Togg satışa sunuldu. İşte KIZILELMA. AKINCI burada. TCG Anadolu gemimiz Deniz Kuvvetleri’ne teslim edildi. TCG Anadolu son haftayı da İzmir’de geçirecek. Çok anlamlıdır. Ne demek istediğimi anlıyorsunuz. Milli Muharip Uçak piste çıktı. İMECE uydumuz uzaya gönderildi. GÖKBEY helikopterimiz milli motorumuzla yükseldi. Altay Tankı testler için ordumuza teslim edildi. HÜR-JET ve ATAK-2 uçtu. TEKNOFET işte tüm bunların sembolüdür.

YİNE MUHALEFETİ HEDEF ALDI

* Bu sinerji birilerini rahatsız etmeye başladı. Gümbür gümbür gelen TEKNOFEST gençliği birilerinin kabusu oldu. Son günlerde skandal açıklamalarla karınlarında büyüttükleri kini ve nefreti ortaya koyuyor. Biri çıkıyor Türkiye’nin savunma projelerine dokunmaktan bahsediyor, biri İHA ve SİHA’lar maketten diyor, bir başkası TCG Anadolu’nun iki bombalık ömrü var diyor, biri çıkıyor projelerimizin sembol yerini Amerikan şirketlerine peşkeş çekmekten bahsediyor. Koalisyon masası arttı, önce 6’lı dediler, sonra 7’li oldu, daha sonra 9’lu oldu, ne yapsanız boş, buradan bir şey çıkmaz.

KILIÇDAROĞLU’NA ‘ATATÜRK HAVALİMANI’ TEPKİSİ

* 3 ay, 6 ay, 9 ay, 1 sene hükümetler oldu bu ülkede. Başkanlık sisteminin bu ülkeye sağladığı bu kazanç.

* (Kılıçdaroğlu) Milli teknoloji projelerinin sergilendiği TEKNOFEST’e ev sahipliği yapan şu havalimanımızı Amerikalı bir şirkete vermeyi taahhüt etti. Senin o görüştüğün kişiler benimle görüştü. Buyurun dedim, o gün bugündür bir daha görmedik. Türkiye’de yatırım yapmak yürek ister yürek. Çünkü Türkiye’de güvenilir iktidarın olduğunu görmeyi gerektirir. 16 milyon insanın yaşadığı metropolün tam göbeğinde böyle bir yer düşünmek bile başlı başına bir felakettir. Dersine iyi çalışmamış. Burada teknoloji çalışmaları düşünüyorsa hamdolsun.

* Ülkemize, milletimize ve ordumuza hizmet eden yerli milli şirketler varken, Amerikalı firmaların reklam ajanslığına soyunmanın adı mandacılıktır. Kılıçdaroğlu ve yandaşlarının yönetiminde Gazi’nin partisi, Amerikan Muhipleri Cemiyeti’ne dönüşmüştür. Gazi Mustafa Kemal’in hatırasına hürmeten CHP’yi, özellikle de CHP’ye oy vermeyi düşünen vatandaşlarımıza Allah’tan sabır diliyorum. En büyük sabrı da bir seçim dönemi çeşitli mecralardan sürekli kendisine maruz kalacakları için siz gençlerimize diliyorum. Gençler, 14 Mayıs’ta tüm bu utanç sahnelerine son vermeye hazır mısınız?

* Biz müjde açıkladıkça birileri bozuluyor, kızıyor. Şimdi de çıkmış Giresun’daki kardeşlerime fındığın fiyatını 4 dolar artıracağım diyor. İnandınız mı? Hayatın yalan ya. Siz neyi söz verdiniz de yerine getirdiniz. İstanbul’da su fiyatlarını indireceklerdi, ne oldu? Otobüs fiyatlarını indireceklerdi. Ankara öyle. İzmir öyle. Hayatları yalan. Yolumuza yeni müjdeler ve yeni başarılarla devam edeceğiz.

İLK UZAY YOLCULARI BELLİ OLDU

* Bundan iki sene önce küresel uzay yarışında ülkemizi üst liglere taşıyacak Milli Uzay Programı’na açıklamıştık. Mayıs ayında başlattığımız süreçte 1 asil 1 yedek, 2 uzay yolcumuzu belirledik. Öncelikle uzay yolcusu olmak üzere başvuranlara teşekkür ediyorum. Türkiye’nin insanlı ilk uzay görevine çıkacak arkadaşımız ISS’te 14 gün kalacak. Uzay yolcumuz bu görevde ülkemizin kıymetli üniversite ve araştırma kurumlarının hazırladığı 13 deney gerçekleştirecek. Uzay yolcumuzun uzayla buluşma zamanı 2023’ün son çeyreği. Vakit geldi. Bayrağımızı uzayda gururla taşıyacak uzay yolcularımızı tanıma vakti geldi.

Alper Gezer Avcı ve Cihangir Atasever

* Uluslararası Uzay İstasyonu’na gidecek Alper Gezer Avcı kardeşimiz Hava Kuvvetleri’nde önemli başarılara imza atmış kahraman bir Türk pilotudur. Yedek seçilen Cihangir Atasever kardeşimiz de ROKETSAN’da bir sistem mühendisidir.

KAYNAK:CUMHURİYET

Atatürk ve Cumhuriyetten Yana Taraf Haber Merkezi