Erdoğan ve Sisi’nin gündem olan fotoğrafı sonrası Mısır’dan açıklama

Cumhurbaşkanı Erdoğan, daha önce darbeci dediği Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah Sisi ile Katar’da görüştü. Erdoğan’ın 2022 FIFA Dünya Kupası’nın …

Erdoğan ve Sisi’nin gündem olan fotoğrafı sonrası Mısır’dan açıklama
Yayınlama: 21.11.2022 16:14
A+
A-

Cumhurbaşkanı Erdoğan, daha önce darbeci dediği Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah Sisi ile Katar’da görüştü. Erdoğan’ın 2022 FIFA Dünya Kupası’nın açılışına katılmak için gittiği Doha’da Sisi ile çekilen görüntüleri uluslararası kamuoyunda da gündemin ilk sıralarına yerleşirken, Mısır’dan ilk açıklama geldi.

Reuters’ın son dakika olarak duyurduğu habere göre, Mısır Cumhurbaşkanlığı tarafından yapılan açıklamada, “Sisi ve Erdoğan arasında Katar’daki tokalaşma, iki taraf arasındaki ilişkilerin gelişiminin başlangıcıdır” ifadeleri kullanıldı.

Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamed Al Sani’nin davetiyle Doha’ya giden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dün, daha önce “Aynı masaya oturup darbecileri meşrulaştırmam” dediği Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah Sisi ile el sıkışmış, bu tokalaşma iki ülke arasında 9 yıl sonra en üst düzey görüşme olmuştu.

İkilinin bir aradaki görüntüleri Mısır basınında da gündem olurken, iki ülke arasındaki ilişkilerin 2013’te Müslüman Kardeşler iktidarının devrildiği darbeyle koptuğuna dikkat çekildi. Erdoğan ‘ın o dönemde Müslüman Kardeşler’e büyük desteği veren lider olduğu hatırlatıldı.(SÖZCÜ)

Atatürk ve Cumhuriyetten Yana Taraf Haber Merkezi
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.