Estonya’da 575 milyon dolarlık kripto para dolandırıcılığı

22.11.2022 19:47
Okuma Süresi: 2 dakika
A+
A-

Estonya polisinin FBI ile yürüttüğü soruşturmada Sergei Potapenko ve Ivan Turogin isimli Estonya vatandaşları gözaltına alındı. 37 yaşındaki …

Estonya’da 575 milyon dolarlık kripto para dolandırıcılığı

Estonya polisinin FBI ile yürüttüğü soruşturmada Sergei Potapenko ve Ivan Turogin isimli Estonya vatandaşları gözaltına alındı.

37 yaşındaki şüphelilerin, insanları HashFlare adlı kripto para madenciliği hizmetine ve Polybius isimli sahte sanal bankaya yatırım yapmaya teşvik ederek dolandırdığı belirtildi.

ABD Adalet Bakanlığı’ndan yapılan bir açıklamada, şüphelilerin elektronik dolandırıcılık ve kara para aklama komplosu kurmakla suçlandığı aktarıldı.

ABD’de elektronik dolandırıcılık ve kara para aklama suçlarında 20 yıla kadar hapis cezası öngörülüyor.

Açıklamada, sanıkların Estonya’nın başkenti Tallinn’de mahkemeye çıkarıldığı ve ABD’ye iade talebiyle tutuklu bulundukları belirtildi.

Dünyanın dört bir yanından insanların 2015’ten 2019’a kadar yarım milyar dolardan fazla HashFlare sözleşmesi satın aldıkları düşünülüyor.

Şüphelilerin ayrıca Polybius adlı hayali bankaya yatırım yapmaları halinde temettü taahhüdünde bulunarak 25 milyon dolar topladıklarına inanılıyor.

Şüphelilerin en az 75 mülk ve lüks araba satın alarak dolandırıcılıktan elde ettikleri gelirleri aklamak için paravan şirketler kurduğu kaydediliyor. (AA)

Atatürk ve Cumhuriyetten Yana Taraf Haber Merkezi
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.