Hukukçu Burak Mengü :Basın Hürdür Sansür Edilemez

Hukukçu Burak Mengü :Basın Hürdür Sansür Edilemez
Yayınlama: 14.11.2022 21:22
Düzenleme: 15.11.2022 01:08
A+
A-

Dün İstanbul Taksim’de, İstiklal Caddesi’nde meydana gelen patlamada biri çocuk 6 kişi can verdi. Aralarında çocukların da bulunduğu 81 kişi yaralandı.

Bombayı bıraktıktan sonra kaçan 1999 doğumlu Suriye uyruklu terörist Ahlam Albashir gece yarısı düzenlenen operasyonla yakalandı.

Patlamadan dakikalar sonra Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK),  patlamaya ilişkin yayın yasağı getirdi. Karar, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın başvurusu üzerine alındı. Akabinde sosyal medya platformlarına erişilemedi. Siber güvenlik ve internet gözlemevi NetBlocks’un aktardığına göre patlamanın ardından Twitter, Instagram, YouTube ve Facebook’a erişim kısıtlandı.

NetBlock’sun paylaştığı kısıtlanan canlı ağ verilerinin hepsinin Türk Telekom’a ait olduğu görüldü. Türk Telekom  ise ‘problemin kendilerinden kaynaklanmadığını’ öne sürdü. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu da (BTK), ülke genelinde bant daraltıldığını doğruladı. Erişim kısıtlamasının ‘ilgili birimlerin talebi üzerine’ uygulamaya koyulduğu kaydedildi.

Hukukçular bant daraltılmasının ‘haber alma hakkı ve ifade özgürlüğüne’ aykırı olduğunu söyledi.

Medya Siyaset Yayın Grubu hukuk danışmanı Avukat Burak Mengü’de haber merkezimize yaptığı açıklamada “T.C Anayasasını 28. Maddesi açıktır. Maddeye göre; “Basın Hürdür, sansür edilemez…” demektedir” ifadelerini kullandı.

Burak Mengü Yaptığı Açıklamada Şunları Söyledi:

13.11.2022 tarihinde, İstanbul Taksim’de terör saldırısı yaşandı. Yaşanan terör saldırısına müteakip, BTK İDARİ İŞLEM İLE İNTERNET ERİŞİMİNDE BANT DARALTILMASINA GİDİLDİĞİNİ AÇIKLADI.

T.C Anayasasını 28. Maddesi açıktır. Maddeye göre; “Basın Hürdür, sansür edilemez…” demektedir.

Madde metni tartışmaya yer vermeyecek kadar açık düzenlenmiştir. Kişinin bilgi edinme hakkının da yarılmaz bir bütünü olan Basın Hürriyeti aynı zamanda da temel hak ve özgürlüklerdendir.

Bu nedenledir ki; Kişinin Haber Alma hakkı ancak ve ancak kanun ile sınırlandırılabilir. T.C Anayasasının 13.maddesine göre; “ Temel Hak ve Özgürlükler, özlerine dokunulmaksızın yalnızca Anayasanın ilgili maddelerinde belirtilen sebeplere bağlı olarak ve ANCAK KANUNLA SINIRLANABİLİR.” Demektedir.

Daha açık bir ifade ile, Temel Hak ve Özgürlüklerden olan Haber Alma Özgürlüğü ve T.C Anayasası 22.madde de düzenlenen Haberleşme hürriyeti ancak ve ancak kanun ile sınırlanabilir.

Yukarıda da arz ettiğimiz gibi, dün akşam saatlerinde, BTK bir açıklama yaparak, bant daraltılmasına gittiğini beyan etmiştir. BTK’nın BÖYLE BİR YETKİSİ YOKTUR. BTK KEYFİ OLARAK KİŞİLERİN HABERLEŞME VE HABER ALMA ÖZGÜRLÜĞÜNÜ KANUNSUZ OLARAK KISITLAMIŞTIR.”

Atatürk ve Cumhuriyetten Yana Taraf Haber Merkezi