İncirlik ağacı

Milli Düşünce Merkezi Genel Başkanı ve medyasiyaset.com yazarlarından Hakan Paksoy, Orkun Özeller’in kaleme aldığı İncirlik Ağacı kitabını değerlendirdi.

İncirlik ağacı
Yayınlama: 04.11.2022 19:40
Düzenleme: 04.11.2022 19:44
A+
A-

“30 Ekim 2022 Pazar günü kitabımı imzalamak için Ankara Kitap Fuarındaki Pankuş Yayınları bölümüne giderken kafamda bir kitap vardı. Kitaptan, bir gün önce Veryansın TV Genel Yayın Müdürü Erdem Atay’ın yazısında okuyunca haberim oldu.  Kitabın adı İNCİRlik Ağacı. Yazarı da E Albay Orkun Özeller.

Benden bir müddet sonra Orkun Albay da geldi. Ayaküstü tanıştık, imzaladığı kitabı aldım ve akşam 15 – 20 sayfasını okudum. İşlerin yoğunluğundan Salı günü akşamına kadar elime alamadım. Ama mıknatıs gibi çekiyordu da.

Ben kitabı elime aldım, kitap da beni içine çekti. Orkun Albay’la birlikte İncirlik Üssünde gezmeye başladım. Kâh Suriye’deki operasyon bölgelerinde, kâh Sur’da onu ve diğer kahramanları izledim. Kosova’da Kosova Kurtuluş Örgütü /UÇK’li gençlerle sokaklarda koştum. Özeller Albay, Alman askerlerine hak ettikleri dersi verdikten sonra Kosovalıların Türk askerine sahip çıkışıyla duygulandım. İncirlik’te ABD’nin verdiği madalyayı reddettiğinde göğsüm kabardı.

Kitabın büyük kısmı Orkun Albay’ın Adana’daki İncirlik Üssündeki görevi esnasındaki yaşadıkları. Daha doğrusu yaşadıkları üzerinden Türkiye-ABD ilişkileri, bölgedeki hareketler, terörle mücadelede yaşananlar, verilen şehitler, anılan kahramanlar, anılan(!) kahraman görünümlüler… Hasılı bir dönemin panoraması.

Kitabı çizerek, notlar alarak, sorular yazarak, yazarla konuşarak, bazen olana bitene küfrederek (bağışlayın lütfen) ama sonunda Yiğitcan Yüzbaşı’yı, Özgür Astsubayı ve Osman Uzman’ı okurken de ağlayarak okudum. Kesinlikle başkalarının da benim gibi okuyacağına eminim.

Orkun Özeller, tarihe not düşmüş. Ama aynı zamanda, el Bab’da, Akil Tepesi için verilen 16 şehit ve 85 gazimizi de Türk Milletinin beynine nakşediyor.

Bugün (3 Kasım 2022) akşamüzeri İNCİRlik Ağacı’nın üçüncü baskıya girdiğini haber alınca biraz şaşırdım ama daha da çok gıpta ettim. 30 Ekim’de okuyucuya sunulan kitap 5’inci günde 3’üncü baskıya girmişti. Alışık olmadığımız olağanüstü bir durum değil mi? Doğru olağanüstü. Ama kitap da bunu hak ediyor doğrusu.

Kitabın arka kapağındaki yazı iki kahraman subayımızdan. İkisi de terörle mücâdelede sembol isimlerden. Birisi Emekli Korgeneral Zekai Aksakallı, diğeri Emekli Kurmay Albay Mustafa Önsel. Girişte de tanıdığım iki değerli imza var. Emekli tümgeneraller Ahmet Yavuz ve Beyazıt Karataş.

Bir teşekkürü de Pankuş Yayınları hak ediyor. Çok önemli kitaplara imza atıyorlar. Türkiye ve Türk Milletinin geleceği için kıymetli eserleri ortaya koymaktalar.

Kütüphanelerde başköşede yer alacak müstesna kitap İNCİRlik Ağacı için E Albay Orkun Özeller’i kutluyorum. Vatanımızı bölmeye çalışanlara karşı mücâdele ederken şehit düşen yiğitlerimize rahmet, gazilerimize sağlık diliyorum. Onlardan bayrağı devralan kahraman askerlerimize de sağlık ve esenlikler diliyorum.”

Millî Düşünce Merkezi Genel Başkanı
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.