İYİ Parti Milletvekili Aytun Çıray Abdülhamit Han isimli sondaj gemisini meclis gündemine taşıdı

İYİ Parti Milletvekili Aytun Çıray Abdülhamit Han isimli sondaj gemisini meclis gündemine taşıdı
Yayınlama: 11.08.2022 14:51
A+
A-

İYİ Parti İzmir Milletvekili ve Genel Başkan Başdanışmanı Aytun Çıray, Doğu Akdeniz’deki sondaj noktasına doğru yola çıkan Abdülhamit Han isimli sondaj gemisi hakkında çok çarpıcı açıklamalarda bulundu. Konuyu meclis gündemine taşıyan Çıray, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’in cevaplaması istemiyle bir soru önergesi verdi.

ABDÜLHAMİT’İN BİLE KEMİKLERİNİ SIZLATTINIZ

Abdülhamit Han olarak adlandırılan sondaj gemisi bugün Taşucu limanından Doğu Akdeniz’deki sondaj noktasına üst düzey katılım ile yapılan şaşalı bir törenle uğurlanmış ve kamuoyunun gözünü boyamak için bu faaliyet büyük bir milli başarı gibi lanse edilmiştir. Bu tutumunuzla Osmanlı donanmasını çürüten Abdühamit’in bile kemiklerini sızlattınız.

Halbuki; Abdülhamit Han sondaj gemisinin görevlendirildiği mevki, Yörükler-1 Kuyusu mevkisidir. Bu mevki sahillerimize çok yakın (55 km.), hiçbir siyasi kazanım elde edilemeyecek, tam aksine AB, ABD ve Yunanistan’ı çok memnun edecek ve milli menfaatlerimize hiçbir katkı sağlamayannoktadadır. Kısacası dağ fare doğurmuştur.

YUNANİSTAN’IN HAK İDDİA ETTİĞİ MEİS’İN GÜNEYİNE GİDEMİYORSUNUZ

2020 Ağustos ve Eylül aylarında, Oruç Reis araştırma gemisi Meis Adası güneyindeki Yunanistan tarafından hak iddia edilen bölgede Deniz Kuvvetlerimizin olağanüstü desteğiyle araştırma yapmış ancak gerek ABD gerekse AB’den gelen sert uyarılarla bu bölgedeki faaliyetleri askıya alınmıştır.

ABD/AB’yi rahatsız etmeyecek bir noktada (Türkiye sahilinden yaklaşık 30 Deniz mili uzakta)faaliyet gösterilmesi siyasi veya ekonomik bir kazanım yerine her zaman olduğu gibi iç politikaya yönelikbir hamledir. Sondaj yapılacak mevkinin Yunanistan’ın hak iddiaları ile uyumlu olduğunu da ayrıca belirtmek isterim.Bu nokta yerine amaç gerçekten milli menfaatleri korumak olsa idi örneğin; sözde GKRY 6numaralı parselinin Türk Deniz Yetki Alanları içindeki bölümünde veya Yunanistan tarafından uluslararası hukuka aykırı olarak sahiplenilen Meis adası güneyindeki daha önce Oruç Reis araştırmagemisi tarafından araştırması(survey) yapılan bölge içerisindeki bir noktada sondaj yapılması daha yerindeolabilirdi.Söz konusu hamle ise iç politikaya yönelik mükerrer bir gayret olup; Ülkeye ekonomik olarak kazançsağlamayacak, siyasi olarak bir getirisi olmayacak ve sondaj faaliyetinde günlük olarak milyonlarca doları harcayarak batıyı sinirlendirmeden iç politika kazanımı elde etmek için yapılan bir israftır.

ABDÜLHAMİT’İ GKRY’NİN YETKİ ALANIMIZDA ARAŞTIRMA YAPTIRDIĞI YERE NEDEN GÖNDERMİYORSUNUZ?

Esas sorulması gerekenler şudur;

  1. Sn Erdoğan milletimizi hamasetle oyaladığı bu dönemde Doğu Akdeniz’de GKRY’nin sözde 6 numaralı parseli içinde İtalyan ENI ve Fransız TOTAL şirketleri tarafından araştırmaya devam edilmektedir. Üstelik bu parselin önemli bir kısmı da Türk Deniz yetki alanları içerisinde yer almaktadır. Bu parseldeki GKRY adına yapılan çalışmalara da neden devlet kurumlarından bir itiraz gelmemiştir? İlle bir tavır konulacaksa Abdülhamit Han sondaj gemisi niye buraya gönderilmemiştir?
  2. 2020 yılında Yunanistan’la gerginlik pahasına Meis güneyinde 2 ay süre ile Oruç Reis tarafından icra edilen araştırma faaliyetlerinin sonuçları ne olmuştur?
  3. Bu bölgede başka hiç mi sondaj yapılacak alan bulunamamıştır?
  4. Seçimlere yönelik iç siyaset malzemesi olarak kullandığınız Abdülhamit Han Gemisi’nin sondaj faaliyetlerinin günlük maliyeti dolar bazında ne kadardır?
  5. AB ve ABD’nin sert uyarıları nedeni ile mi Abdülhamit Han sondaj gemisini sorunsuz bölgelere yani kendi karasularımıza çektiniz?

 

Atatürk ve Cumhuriyetten Yana Taraf Haber Merkezi