İYİ Parti Milletvekili Aytun Çıray: Akşener’i tasfiye etmeye çalışıyorlar

İYİ Parti Milletvekili Aytun Çıray: Akşener’i tasfiye etmeye çalışıyorlar
Yayınlama: 26.02.2023 17:37
A+
A-

HDP eski milletvekili Sırrı Süreyya Önder, katıldığı bir televizyon programında Millet İttifakı’nın cumhurbaşkanı adayıyla ilgili olarak İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in kullandığı ‘kazacanak aday’ ifadesini tepki göstermişti. Önder, “O kendi iç tartışmaları, çirkin olur özensiz olur ama olgusal düzeyde bir laf edebilirim. Kazanacak aday bir siyasi liderin edeceği en son laf olmalı. İddianız ‘Biz şu adayda mutabık kalırız bu ilkeler ışığında ve onu kazandırırız’ olmalı. Kazanacak aday dediniz mi seçmenin eşiğine gidecek yüz olmaz. Üniversiteyi bitiremedim ama Siyasal Bilgiler Fakültesi’nde 2 yıl okudum. Siyaseten en son sarf edilecek laftır. Bu yönüyle sıkıntılı bir laf. Sayın Akşener deneyimli bir siyasetçi, niye buradan gidiyor, anlamış değilim. Sayın Kılıçdaroğlu’nun kimliği üzerinden bir ayrıştırmacı ya da onu dezavantajlı gösterme şeyi var. Önüne genellikle şöyle bir takiye eşliğinde servis ediliyor. Bunu gazeteciler de yapıyor, kanaat önderleri de yapıyor, siyasi parti liderleri de… ‘Kemal Bey çok iyi bir adam ama…’, ‘Şunu şunu başardı ama…’ falan. Bu da faşizmi ve ayrımcılığı her gün yeniden üretiyor. Siyasi iddia odur ki, biz şu aday, Kemal Bey ya da bir başkası, etrafında kenetleneceğiz, şu ilkeler ışığında ve onu köşke taşıyacağız. Kazanacak adaysa sana ne ihtiyacı var, zaten kendi kendine kazanır. Kazanacak aday Recep Tayyip Erdoğan, o zaman git ona çalış, öyle gözüküyor. Bu siyaseten yanlış bir laf. Sayın Akşener’e saygısızlık etmek istemem ama Millet İttifakı’nın iç işleri de benim işim değil ama siyaseten sorunlu bir yaklaşımdır. Gerçekten sakil duruyor” değerlendirmesinde bulunmuştu.

‘AYTUN ÇIRAY:AKŞENER’İ TASFİYE ETMEYE ÇALIŞIYORLAR’

İYİ Parti Genel Başkan Başdanışmanı,İzmir milletvekili Dr. Aytun Çıray, sosyal medya hesabı üzerinden dikkat çeken açıklamalarda bulundu.

Aytun Çıray, paylaşımında isim vermeden, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in kullandığı ‘kazanacak aday’ ifadesini eleştiren  HDP eski milletvekili Sırrı Süreyya Önder’e tepki gösterdi.

Akşener’in tasviye edilmeye çalışıldığını iddia eden Çıray, “Türkiye üzerine yeniden büyük oyun! Türkiye’nin yeniden inşasını Kürtçü politikalar üzerinden şekillendirmek isteyen dış güçler ve içerideki uzantıları.. Yeni bir ‘Çözüm süreci’nin önünde bir engel olarak gördükleri İYİ Parti ve Sn @meral_aksener’i tasfiye etmeye çalışıyorlar.  Bunun için Sn Akşener üzerinde dezenformasyonlarla şüphe uyandırmaya çalışıyorlar. O kadar ki; Her an AKP ile görüşerek ana kurucularından biri olduğu Millet İttifakı’nı dağıtacağına dair şerefsizce ve onursuzca yalanları WhatsApp ve sosyal medya alanlarından yayıyorlar” dedi.

İYİ Parti’nin tasfiye edilemese bile parti üzerinde baskı yaratılarak Akşener’in fikir beyan edemez hale getirilmek istendiğini belirten Çıray, “Bu ve başka nedenlerle.. Geçmişte AKP’nin, TSK ve devleti birlikte tasfiye ettiği koalisyon ortakları.. Yani.. Irkçı Kürtçüler, eski Marksist Liboşlar, yeniden ayağa kalkma zamanının geldiğini düşünen oyun planının sadık takipçisi birtakım cemaatler harekete geçtiler. Adeta reenkarnasyon gerçekleşiyor. Bu çerçevede; ‘Çözüm süreci’nin karanlık arabulucularından biri ortaya çıkıp Millet İttifakı ve İYİ Parti’ye ahkâm kesiyor. O şahıs ki; ‘çözüm süreci’nde süreci eleştirdiğimiz için Meclis’te önümüze kadar gelip, ‘Siz analarınızın yüzüne bakamayacaksınız’ diye bize bağırıp çağırmıştı. Şimdi de Meral hanıma hiçbir tevil götürmeyecek bir netlikle, ‘Erdoğan kazanacak adaydır, git ona çalış’ diyerek…  Sözünü ettiğim ‘İYİ Parti üzerinde kuşku ve baskı yaratma operasyonu’na katkı veriyor. Subluminal mesajla ‘kazanacak aday Erdoğan’ vurgusu da yapıyor. Ama yemezler! Biz senin açılım dönemindeki karanlık rolünü hiç aklımızdan çıkarmadık. Millet soruyor; Asıl sen kimin adamısın?” ifadelerini kullandı.

Atatürk ve Cumhuriyetten Yana Taraf Haber Merkezi