İYİ Partili Kabukcuoğlu: “En düşük engelli yardımı asgari ücret seviyesinde olacak”

İYİ Parti Eskişehir Milletvekili Arslan Kabukcuoğlu, AK Parti’nin engelli bireyleri maddi yardım adı altında oyaladığını savundu.Kabukcuoğlu, iktidar olmaları durumunda en düşük engelli yardımının asgari ücret seviyesine çıkartacaklarını vurguladı.

İYİ Partili Kabukcuoğlu: “En düşük engelli yardımı asgari ücret seviyesinde olacak”
Yayınlama: 08.12.2022 17:30
Düzenleme: 08.12.2022 21:41
A+
A-

İYİ Parti Eskişehir Milletvekili Arslan Kabukcuoğlu, engelli vatandaşların sorunları ve bu sorunların çözümlerine dair TBMM’de basın toplantısı düzenledi.

“Engellilik kişinin değil toplumun yükümlülüğündedir.” diyen Kabukcuoğlu,“İnsanlığın geldiği aşamada, dünya ve ülke refahının artmasıyla, engelli bireylerimizin maddi sorunlarına önemli ölçüde cevap verilebilmektedir. Ülkemizde ise konunun maddi yanının çözümlenmesi, maalesef tam olarak yerine getirilememiştir.” ifadesini kullandı.

İYİ Parti’nin bu sorunların farkında olduğunu ve bunlar için geniş çözümler hazırladığını belirten Kabukcuoğlu, “Yaşam Çalıştayı ile bu sorunlar enine boyuna tartışılmıştır. Bizim ortaya koyduğumuz çözümler, 6’lı masa ile paylaşılacak ve 6’lı masanın aday göstereceği 13. Cumhurbaşkanı ve hükümetince hayata geçirilecektir.” şeklinde konuştu.

Kabukcuoğlu, partisinin engelsiz yaşam için eylem planındaki esasları ise şöyle açıkladı:

“Fırsat eşitliğini sağlamak. Yaşamı erişilebilir kılmak. Engelli bireylerimizin, topluma tam ve etkin bir şekilde katılmalarının önündeki tüm engelleri kaldırmak. Toplumsal farkındalığı artırmak. Sürdürülebilir politikalar uygulamak. Ayrımcılığı ve kayırmacılığı önlemek.”

“Engelliler İdaresi Başkanlığı kurulacak”

Bu esasların gözetilerek öncelikle Cumhurbaşkanlığı’na bağlı Engelliler İdaresi Başkanlığı’nın kurulacağını kaydeden Kabukcuoğlu, “Bu başkanlık, parlamenter sisteme geçildiğindebaşbakanlığa bağlı bir müsteşarlık haline getirilecektir. Böylelikle ülke genelinde engelli bireylerimizin sorunları, bu sorunların çözümleri ve koordinasyonu, tek elden takip edilecek; şehir içinde, şehirlerarasında oluşabilecek dengesizliklerin önüne geçilecektir.” ifadesini kullandı.

“Tanı testleri yaygınlaştırılacak”

Engelliliğin önlenmesi yönündeki çalışmalara da ağırlık vereceklerini belirten Kabukcuoğlu, “Anne karnındaki bebekte var olabilecekhastalıkları ortaya çıkarmak için tanı testleri ortaya konacak, yaygınlaştırılacak ve ulaşılabilir hale getirilecektir. İkinci basamak sağlık hizmetlerinde, bebek doğduktan sonra gerekli kontrollerin yapılması suretiyle var olabilecek sağlık sapması ortaya çıkarılacak. Buna erken dönemde müdahale edilecek, önlenemezse kişinin en hafif şekilde bu hastalıkla hayatına devam ettirmesine çalışılacak. Tüm bebekler yakın takibe alınarak, ortaya çıkabilecek fiziksel ve zihinsel yapıdaki sapmalara müdahale edilecektir.” şeklinde konuştu.

“Ulusal ebeveynlik çalışması yapılacak”

Habilitasyon ve rehabilitasyon kapsamındaki sağlık hizmetlerinin de yaygınlaştırılacağını ekleyen Kabukcuoğlu, “Engelli bireylerimiz için ortopedik rehabilitasyondan başka ihtiyaçlara göre ergoterapi, konuşma terapisi, iş uğraşısı terapisi, psikolojik destek terapilerine kişiler ulaşabilecektir. Engelli çocuklarımızın okula kazandırılması için aileye yönelik ulusal ebeveynlik projesi çalışmaları yapılacaktır. Aileler almış oldukları eğitimle çocuklarının eğitim süreçlerinin her boyutuna katılabileceklerdir. Bu çalışmalarda yerel yönetimler, üniversiteler ve STK’lar ile işbirliğine gidilecektir. Çocukların okulda geçirecekleri süre içinde, cihaz, bez, kıyafet değişimi gibi ihtiyaçlarının da karşılandığı, dinlenme ve bakım odaları açılacaktır.” dedi.

“Engelsiz yaşam dersi müfredata eklenecek”

Toplumsal farkındalığı ve duyarlılığı artırmak için engelsiz yaşam dersini müfredata dahil edileceğini vurgulayan Kabukcuoğlu, İYİ Parti olarak engelli sorunlarının toplumca bilinirliğinin sağlanmasından başka, engelliliğe neden olan trafik kazalarının önlenmesini, engelliliğe neden olan genetik geçişli hastalıkların tanınmasını, iş kazaları, ev kazaları ve doğal olaylardaki yaralanmaları önlemek bakımından bu eğitimi önemli buluyoruz.” açıklamasını yaptı.

“Kamu engelli kotası yüzde 50 artırılacak”

İYİ Parti olarak yükseköğrenimine devam eden engelli öğrenciler içinde; barınma, ulaşım, altyapı, bilgi teknolojileri gibi alanlarda gerekli destekleri vereceklerini aktaran Kabukcuoğlu, “Engelli kadınların doğum öncesi ve doğum sonrası izin süreleri de artırılmalıdır.İYİ Parti iktidarında yüzde 4 olan kamu engelli çalışan kotası yüzde 50 artırılacaktır.” ifadelerini kullandı.

Engelli vatandaşların iş koçları vasıtasıyla diledikleri firmayı seçebileceklerini kaydeden Kabukcuoğlu, “İş hayatında ve sosyal yaşantılarında dışlanma riskiyle karşılaşmamaları için sisteme dahil edeceğimiz koçluk modeli ile engelli vatandaşlarımıza sürekli destek sağlayacağız” şeklinde konuştu.

AK Parti’nin engelli bireyleri maddi yardım adı altında oyaladığını savunan Kabukcuoğlu, iktidar olmaları durumunda en düşük engelli yardımının asgari ücret seviyesine çıkartılacağını vurguladı.

AK Parti’nin engellilere yönelik yardımlarının yetersiz olduğuna işaret eden Kabukcuoğlu, şöyle devam etti:

“Yapılan bu yardımların hiçbirisi, engelli vatandaşlarımızın ihtiyaçlarını karşılamaya, onlar için yaşamı erişilebilir kılmaya yetmez. Engelli vatandaşlarımıza reva görülen bu miktardaki yardımlar ile AK Parti hükümeti, ancak kendi propagandasını yapar. Engelli vatandaşlarımıza, onların topluma uyumunu kolaylaştıracak her türlü araç gereç ihtiyaçlarının karşılanmasına yönelik verdiği yardımlar da oldukça yetersizdir. Örneğin tekerlekli sandalye için 5 yılda 1 sadece 550 TL yardım verilmektedir. 550 TL ile bırakın tekerlekli sandalyeyi normal sandalyeyi bile alamazsınız. Hasta bezi yardımı adı altında ayda 240 TL ödeme yapılmaktadır. Bu hasta ihtiyaçlarının ancak 3’te 1’ini karşılamaktadır. Ve evde bakıma hükümetin biçtiği bedel 3.340 TL. Sözün kısası engelli vatandaşlarımız bu hükümetçe, sahipsiz bırakılmıştır. “

Atatürk ve Cumhuriyetten Yana Taraf Haber Merkezi
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.