İYİ Partili Oral :Bakanlık vesayeti kuruluyor.

İYİ Partili Oral :Bakanlık vesayeti kuruluyor.
Yayınlama: 22.04.2022 22:32
A+
A-

İYİ Parti Ankara Milletvekili İbrahim Halil Oral TBMM’de görüşülen spor yasası hakkında eleştirilerde bulundu. Oral, spor üzerinde bir bakanlık vesayeti kurulmak istendiğini kulüplerin ve sporcuların görüşlerine yeterince başvurulmadığını işaret etti. Oral ayrıca Ankara’nın spor tesisleri noktasındaki eksikliğini de vurgulayarak “Nerede bizim 19 Mayıs stadımız?” diye sordu.

İYİ Partili Oral’ın konuşmasının satır başları ise şöyle:

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi Spora Yansıtılmak İsteniyor

Toplumda ve spor camiasında oluşan kapsamlı bir spor yasası düzenlemesi beklentisi şeffaf, adil, gelişmeye açık bir spor sistemini işaret etmektedir.Ancak görüşülen teklif bu bağlamdan uzak kalmıştır.Ülkemizde her şeyi Beştepe’deki bir tek adam ve farklı makamlardaki tek adamların iki dudağı arasına hapseden Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi, bu teklifle spor camiasına yansıtılmak istenmektedir.

Spor üzerine bir bakanlık vesayeti kurulmaktadır

Bu teklif sözde bütün sporları kapsasa da futbol merkezli düşünülmüş bir tekliftir. Amatör sporları, okul sporlarını, gelişmekte olan branşları, kadın sporlarını geliştirmeye dayalı bir vizyon ortaya koymamaktadır. Tam bu özelliği ile de Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemine yakışmaktadır.Toplumun genelini dikkate almayan bazı kişi ya da gruplar dışında kimseyi dinlemeyen bir saray teklifidir.Adeta spor üzerine bir bakanlık vesayeti kurulmaktadır.

Federasyonlara genel sekreter atayabilen, her türlü denetimi tek elden yürüten, taşra teşkilatlarını baypas edip basit kulüp kuruluşlarını dahi tek eline alan, genel kurulları iptal edip yeniden yaptırabilen bir Bakanlık bu teklifle yaratılmak istenmektedir. Vesayetleri sonlandıracağız diye iktidara gelen AK Parti sonunda spordaki vesayetini de kurumsallaştırmaktadır. Sporu, para ve rant odaklı gören zihniyet sona ermeden, tek adamlık anlayışını bitirmeden asla kurtaramayacağız.

Kulüplerin Talepleri Görmezden Gelinmiş

Kulüplerin bütçeleri ve gelirleriyle alakalı düzenleme teklifinin kulüplerle istişare edilmediği açıktır.Özellikle 19 ve 20. Maddeler bağlamında çok daha kapsamlı düzenlemeler yapılması noktasında beklenti mevcuttur.Limit belirleme süreçlerinde federasyonların da sorumluluk alması şarttır.Ekonomik beklentilerdeki farklılıklar ve sportif başarısızlıkların getirdiği gelir gider dengesizlikleri yaptırıma tabi tutulmamalıdır.Özellikle son dönemdeki büyük kur farklılıklarının kulüplere bindirdiği yük asla atlanmamalıdır.Şeffaf mali durum üretmek için yola çıkılırken kulüpleri bakanlık baskısına kurban etmemek gerekmektedir.

Vatandaşlık satıldığı gibi kulüpler de mi satılacaktır?

Ülkemizde hazine arazileri hızla satılmaktadır. Garanti ödemeli projelerle kaynaklarımız eritilmektedir. Vatandaşlık dahi satılmaktadır.İşte bu ortam görüşülmekte olan kanun spor kulüplerinin aynı vatandaşlık satışı gibi Katarlılara ve diğer körfez ülkelerine satılarak içlerinin boşaltılmayacağının garantisi yoktur.Geçmişte AK Partili belediyelerce büyük paralarla yükseltilen kulüpler şimdi bu şekilde satılabilecektir.

AK Parti Belediyeleri Kaybedince Kulüplere Kaynak Aktarımı Yasaklanıyor

Ancak tam bu noktada bir çelişki ile bu teklif gelecekte Büyükşehir Belediyelerinin kulüplere kaynak aktarmasının önünü kapatmaktadır. Belediyeler AK Parti’de iken bu kaynaklar paşa paşaaktarılmıştı.Şimdi neden engelleme ihtiyacı duydunuz?Burada bir çifte standart vardır.Yerel seçimlerde aldığını mağlubiyetin acısını buradan bile çıkarmaya çalıştığınız aşikardır.Bu teklif genel olarak eksik yönlere sahiptir.

Nerede Ankara’nın 19 Mayıs Stadı?

Konu spor olunca başkentimiz adına bir soruyu sormak istiyorum.Ne oldu bizim 19 Mayıs stadı?Ne oldu bizim başkente yakışacak spor komplekslerimiz?İktidarı bu noktada da acilen adım atmaya çağırıyorum.Ankara başkent olmasına yakışır uluslararası standartlardaki spor tesislerine bir an önce kavuşmalıdır.Son olarak çok zor şartlarda mücadele eden Türkiye Şehit Aileleri Derneği TÜRŞAD Adilcevaz Erkek Voleybol takımını da Efeler Ligi’ne yükselmeleri sebebiyle tebrik ediyor, başarılarının devamını diliyorum.”

Atatürk ve Cumhuriyetten Yana Taraf Haber Merkezi
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.