İYİ Partili Turhan Çömez’den Somali Büyükelçilisine çağrı: “Gereğini yap, şahsın iadesini sağla”

İYİ Parti Balıkesir Milletvekili Turhan Çömez, Somali Cumhurbaşkanı’nın oğlunun karıştığı ölümlü trafik kazasına ilişkin Somali Büyükelçiliği önünde açıklama yaptı. Büyükelçiliğe açıkça bir ikazda bulunmak istediklerini söyleyen Çömez, “Bu ülkede silah ticareti yaptığı iddia edilen; diplomatik dokunulmazlığı olmadığı halde, yasa dışı bir şekilde büyükelçiliğin aracını alıp kullanan ve bir trafik kazası ile arkadan çarptığı genç bir insanı katleden ve bu ülkede siyasi sığınma hakkı olduğu iddia edilen bu şahsın iadesini sağla” dedi.

İYİ Partili Turhan Çömez’den Somali Büyükelçilisine çağrı: “Gereğini yap, şahsın iadesini sağla”
Yayınlama: 15.12.2023 16:24
A+
A-

İYİ Parti Balıkesir Milletvekili Turhan Çömez, motokurye Yunus Emre Göçer’in ölümüne ilişkin Somali Büyükelçiliği önünde açıklama yaptı.

Türkiye’nin geçtiğimiz günlerde çok vahim bir olaya tanık olduğunu belirten Çömez,Somali Büyükelçiliği’nin diplomatik plakalı aracının;yetkisi, lisansı, hakkı ve diplomatik dokunulmazlığı olmayan bir şahıs tarafından yasa dışı bir şekilde İstanbul’a götürüldüğünü söyledi.

Söz konusu aracın, yolun sağından giden Yunus Emre Göçer’in kullandığı motosiklete arkadan şiddetli bir şekilde çarptığını kaydeden Çömez, olay yerine gelen emniyet görevlileri tarafından hazırlanan tutanakta Göçer’in suçlu gösterildiğine işaret etti.

“Doktordan rapor alınmadı”

Kafa travması ile hastaneye kaldırılan Yunus Emre Göçer’in entübe edildiğini hatırlatan Çömez, “Polis memurları daha sonra tekrar hastaneye gittiler. Ne hazindir ki, kurallar hiçe sayılarak, doktordan bir rapor alınmadı. Doktora ‘Durumu nedir?’ diye soruldu. Doktor ‘Şu anda konuşma imkânı yok’ dedi. Ve hayati tehlikesi olduğuna dair hiçbir rapor alınmadan oradan ayrıldılar.” dedi.

“Alkol testi yapıldı mı, elimizde belge yok”

Yunus Emre Göçer’in hayatını kaybettiğine, suçlu olduğu belli olan şahısla ilgili ise yakalama ve gözaltı kararı çıkarılmadığınaişaret eden Çömez, “Sorunlar burada da bitmedi. İlgili şahıs herhangi bir alkol ya da uyuşturucu testi yapıldı mı, bununla ilgili elimizdeki herhangi bir bilgi belge yok. Gözaltı kararı olmadığı için bu şahıs elini kolunu sallaya sallaya, arkasında hayata veda etmiş bir genç, gözü yaşlı bir kadın ve iki yavruyu bırakarak ülkemizi terk etti.” şeklinde konuştu.

Yunus Emre Göçer’e otopsi yapılmadığına da dikkat çeken Çömez, “Otopsi yapılmış olsaydı, burada dramın ne kadar büyük olduğu, trafik kazasının aslında nelere mal olduğu ortaya çıkacaktı. Otopsi kayıtlarının peşine düştük, otopsi kaydı da yok.” dedi.

“Hangi hakla siyasi sığınma verildi?”

Skandallar dizinin burada da bitmediğinin altını çizen Çömez, “Söz konusu şahıs ülkeden çıktığında gördük ki, kendisine Türkiye’de oturum verilmiş. Peki hangi gerekçe ile oturum verildi? Bakıyorsunuz, bunun bir siyasi sığınma olduğu konuşuluyor. Soru sorduk cevap gelmedi. Hangi hakla bir cumhurbaşkanının oğluna bu ülkede siyasi sığınma hakkı verilmiştir? Bu şahsın şu anda Dubai’de olduğuna dair çok önemli işaretler var.” şeklinde konuştu.

 “Şahısla ilgili Kırmızı Bülten de çıkarılmadı”

Şahısla ilgili Kırmızı Bülten çıkarılmadığına, Adalet Bakanlığı’nın ise Somali Büyükelçiliği ve Somali Adalet Bakanlığı’na bir yazı yazmadığına işaret eden Çömez, “Ben 12 yıl hiçbir günahım ve kabahatim olmadığı haldesürgünde yaşadım. Uluslararası kırmızı bülten ile bir terörist olarak aranmış birisiyim. Türkiye Cumhuriyeti’nin Adalet Bakanlığı; savcıları, hakimleri Londra’ya kadar gönderdi, benimle ilgili, hiçbir günahı olmayan bir insanla ilgili Kırmızı Bülten çıkarma ve iade talebi ile ilgili girişimlerde bulundu. Soruyorum Adalet Bakanlığı’na; bununla ilgili bir girişim yaptınız mı? Yapmadıysanız, neden yapmadınız? Bunun tek tek hesabının verilmesi lazım.” değerlendirmesini yaptı.

Kazaya karışan şahsın iadesi için Somali Cumhurbaşkanı’na mektup göndermek istediğini, bunun için de Somali Büyükelçisi’nden geçtiğimiz günlerde randevu talep ettiğini aktaran Çömez, “Somali Büyükelçisi’nin Türkiye’yi terk ettiği ve ülkede olmadığı söylendi. Doğru mudur, yanlış mıdır bilemem.” diye ekledi.

“Bu ülkede mağdurun hakkını koruyamazsak, hukukun çiğnenmesine, devletin kurum ve kurallarının örselenmesine izin verirsek bu tür dramları daha çok yaşamaya devam ederiz.” diyen Çömez,“Dünyanın hiçbir modern ülkesinde, hiçbir gelişmiş ülkesinde kendi vatandaşı göz göre göre katledilirken birinin elini kolunu sallaya sallaya ülkeyi terk etmesine müsaade edilmez.” değerlendirmesini yaptı.

Çömez şöyle devam etti:

“Hatırlayacaksınız, iki yıl önce bir Afganlı; Manisa’da çalıştığı çiftlikteki ailenin 12 yaşındaki kız çocuğunu kaçırdı. Bu kız çocuğunu aldı, 1800 kilometre yol geçti, Türkiye’nin batısından doğusuna; İran sınırından elini kolunu sallaya sallaya İran’a geçti, tecavüz ettiği küçücük yavrunun bir bebeği dünyaya geldi. İki yıl sonra öğrendik ki, kız çocuğu oradaymış. Sağ olsundevletimiz gereğini yaptı, bu kız çocuğunu bebeği ile beraber Türkiye’ye geri aldı. Fakat bakıyorsunuz, bu alçak, bu hain; Afganistan’a iade edildi. Devlet masaya yumruğunu vuracak, gereğini yapacak ve bütün bunların hesabını tek tek soracak. Aksi halde biz bu ülkede güvenli olarak yaşayamayız.”

Büyükelçiliğe çağrı: “Gereğini yap, şahsın iadesini sağla”

Somali Büyükelçiliği’ne açıkça bir ikazda bulunmak istediklerini söyleyen Çömez, “Gereğini yap ve Türkiye’de bu hassasiyetin ne kadar dramatik olduğunu, lütfen diplomatik bir şekilde kendi Cumhurbaşkanı’na, kendi devletine, Dışişleri Bakanlığı’na ilet. Bu ülkede silah ticareti yaptığı iddia edilen; diplomatik dokunulmazlığı olmadığı halde, yasa dışı bir şekilde büyükelçiliğin aracını alıp kullanan ve bir trafik kazası ile arkadan çarptığı genç bir insanı katleden ve bu ülkede siyasi sığınma hakkı olduğu iddia edilen bu şahsın iadesini sağla. Somali Büyükelçiliği’nden talebimiz budur. Ben bununla ilgili gerekenleri yaptım, Meclis’te bir araştırma komisyonu kuruyoruz ve bir soru önergesi de verdim, bu meselenin takipçisi olacağız.” diye ekledi.

 

Atatürk ve Cumhuriyetten Yana Taraf Haber Merkezi