Karamollaoğlu – Özdağ polemiği…Konu: İsmailağa Cemaati’ndeki çocuk gelin

İsmailağa Cemaati’ne bağlı Hiranur Vakfı’nın kurucusu Yusuf Ziya Gümüşel’in kızını, 6 yaşındayken evlendirdiği haberi, Türkiye’nin gündeminde.İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Hiranur Vakfı’nın binasına mühür vurdu.İlgili haber: 6 yaşındaki kız …

Karamollaoğlu – Özdağ polemiği…Konu: İsmailağa Cemaati’ndeki çocuk gelin
Yayınlama: 09.12.2022 16:18
Düzenleme: 09.12.2022 16:22
A+
A-

İsmailağa Cemaati’ne bağlı Hiranur Vakfı’nın kurucusu Yusuf Ziya Gümüşel’in kızını, 6 yaşındayken evlendirdiği haberi, Türkiye’nin gündeminde.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Hiranur Vakfı’nın binasına mühür vurdu.

İlgili haber: 6 yaşındaki kız çocuğunun evlendirilmesi skandalında İBB’den o vakfa mühür

Şikayetçi olan H.K.G.’nin, Kadir İstekli ile olan ses kaydının dökümü basında paylaşıldı.

İlgili haber: Utancın fotoğrafı… 6 yaşındaki çocuğa gelinlik giydirildi

İsmailağa Cemaati’ne bağlı Hiranur Vakfı’nda yaşanan skandala ilişkin Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, şu açıklamayı yaptı: “Bunu kabul etmek mümkün değil. Bunun birkaç yönü var. Sosyal yönüyle bunu zaten toplumda kabul etmek. Çocuk iradesi yok ki. Böyle bir şey olmaz. İnancı olan bir insanın da böyle bir suçu işleyeceğine ihtimal vermiyorum. İnsanlar hata yapabilir ama ben ihtimal vermiyorum.

İslami yönü olarak bunun kabul edilmesi mümkün değil. İslam’la bağdaşmaz. Evlenmek irade işidir. Bunun bir de içtimaı yönü var. Toplumda kargaşa meydana geliyor.

Bundan dolayı ben bu konunun hukuk önünde net bir şekilde belirlenene kadar gündeme gelmemesinin doğru olacağını düşünüyorum. Çünkü bu olayı, aile reddediyor.

Aile bundan rahatsızsa bu noktada farklı fikirler varsa özellikle tabii ben sizi tenzih ederek söylüyorum medyada bu çok dikkat çeken bir konu. Ama önyargılarla gidiliyor meselenin üzerine.

Diyanet’in açıklaması da bu noktada. İslam rıza göstermez. Ben bu konunun istismara vesile edilmemesi sebebiyle gündemde tutulmamasını arzu ederim. Hem toplum hem aile rahatsız ediyor çünkü.

Bu kadar uzatması yargının hatası değil mi? Bu işi bir an önce sonuçlandırsalardı. Yıllarca yargıda süründürmeselerdi biz belki başka türlü konuşuyor olacaktık.

Deliller ortadaysa vereceği kararı çabuklaştırmalı. Geciken adalet adalet değildir. Bu noktada kabul edilebilir yanı yok. Bundan dolayı tarikatlar, Kuran kursları kapatılsın olmaz. Bundan dolayı ne için diyorum İslam’a önyargılı baktıkları için söylüyorlar.”

ÜMİT ÖZDAĞ SERT KONUŞTU

Zafer Partisi lideri Ümit Özdağ, Temel Karamollaoğlu’na tepki gösterdi: “Neyin ön yargısı? 6, 9, 12 yaşındaki çocuk ile evlenmenin ön yargısı arka yargısı olur mu? İlk fırsatta içinizden canavarı çıkarıyorsunuz.” 

KAYNAK:ODATV

 

Atatürk ve Cumhuriyetten Yana Taraf Haber Merkezi
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.