Katar Kraliyet Ailesi, Dünya Kupası’nda bira satışını yasaklamak istiyor

Katar Kraliyet Ailesi, 2022 Dünya Kupası’nın başlamasına iki gün kala, FIFA’ya tüm statlarda alkol satışının tamamen yasaklanması için baskı …

Katar Kraliyet Ailesi, Dünya Kupası’nda bira satışını yasaklamak istiyor
Yayınlama: 18.11.2022 13:28
A+
A-

Katar Kraliyet Ailesi, 2022 Dünya Kupası’nın başlamasına iki gün kala, FIFA’ya tüm statlarda alkol satışının tamamen yasaklanması için baskı yapıyor. Lisanslı otel ve restoranlardaki yabancılara ve evlerinde özel izne sahip gayrimüslimlere alkol satışının yapıldığı Katar, FIFA’ya 8 Dünya Kupası stadında bira satışını durdurması için baskı kurmaya başladı.

Turnuvanın başlamasına kısa süre yaşanan bu olayın gerçekleşmesi halinde, turnuvanın en büyük sponsorlarından biri olan Budweiser, maçlarda taraftarlara bira satamayacak. Bu durum, FIFA’nın şirketle yaptığı multi-milyon dolarlık sözleşmenin ihlali demek.

Budweiser ve FIFA arasında konuyla ilgili tartışmaların sürdüğü iddia edilirken, The Times, Katar Kraliyet Ailesinin devreye girmesinden sonra statlarda bira satışının kaldırılmasına kesin gözüyle bakıldığını yazdı. New York Times, müdahalenin Katar hükümdarının kardeşi Şeyh Jassim bin hamad bin Khalifa al-Thani tarafından yapıldığını belirtti.

Katar hükümdarının kardeşi Şeyh Jassim bin hamad bin Khalifa al-Thani. Fotoğraf: AA

4 BİRAYLA SINIRLANMIŞTI

Mevcut durumda, Dünya Kupası ziyaretçileri otellerde ve restoranlarda, belirli zamanlarda taraftar alanlarında ve stadyum salonlarında alkol satın alabilecekti. Ancak statların içinde satış olmayacaktı.

Bira, resmi mekanlarda 12 sterline satılacak ve taraftarların sarhoş olmalarını önlemek için 4 birayla sınırlandırılacaktı. Sarhoş olan kişilerin ayılması için özel bölgeler yapılmıştı. Katarlılar bira satışını yasaklarsa, taraftar geçitlerinde bira satışı olmayacak.

Taraftarlar için oluşturulan alanlara konulan bira satış stantları. | Fotoğraf: Reuters.

FIFA’NIN KATAR’A VERDİĞİ TAVİZLER

FIFA, Budweiser’in statlardaki konumu konusunda Katar’a çoktan bir taviz vermişti. Organizatörler, Budweiser standlarının çok dikkat çekici olduğu konusunda ısrar ettiler ve FIFA, onları daha az görünür olacakları yerlere taşımayı kabul etti.

Sadece 3 ay önce FIFA, turnuvanın başlangıç tarihini bir gün önceye taşımayı kabul etti. Ve bu sayede, o gün tek maç yapılacak ve Katar ile Ekvador karşı karşıya gelecek.

BİRA SATIŞI YASAKLANIRSA ÇARE: 22.450 DOLAR!

Budweiser’ın yasaklanması halinde, statların içinde veya çevresinde alkol satın alabilmenin tek yolu, maç başına 22.450 dolardan başlayan ağırlama paketleri olacak. Bu paketleri alabilecek kadar şanslı olanlara, ‘meşrubat, bira, şampanya ve kaliteli alkollü içkiler’ vadediliyor.

Atatürk ve Cumhuriyetten Yana Taraf Haber Merkezi