Kedidir o kedi! | Murat Ağırel Yazdı

Kedidir o kedi! | Murat Ağırel Yazdı
Yayınlama: 29.11.2017 02:00
Düzenleme: 27.07.2023 18:45
A+
A-

Metin Akpınar ve Zeki Alasya’nın başrolünü oynadığı Aslan Bacanaklar filmi hepimizin hatırındadır. Filmde efsane bir replik hayatımıza girmişti o zaman ‘’ Kedidir o kedi.Kedi.’’Bizim siyaset tarihinde kedi çok önemli bir aktördür Kedi.Nasıl mı ? Birkaç örnek ile açıklayalım;

17 Haziran 2010 tarihinde Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, Yeni Logonun Kedi olduğunu açıklamıştı.

30 Mart 2014 tarihinde yapılan yerel seçimlerde yaşanan elektrik kesintilerine Enerji Bakanı Taner Yıldız, ‘Espri yapmıyorum trafoya kedi girdi demişti.

Şimdi yeniden başka bir rol ile tekrar girdi gündemimize.MAN KEDİSİ.Hani bugün hepimizin öğrendiği MAN Adasına has kuyruğu olmayan kedi.

Şimdi öncelikle gün içerisinde meydana gelen gelişmelere bir göz atalım ve yazı sonunda kedi ile alakasını yazalım ;

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, geçtiğimiz hafta salı günü partisinin grup toplantısında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la ilgili iddialarda bulunmuş ve “Çocuklarının, dünürünün, eniştenin, kardeşinin, eski özel kalem müdürünün, yurt dışında, vergi cennetinde bir şirkete milyonlarca dolar para gönderdiklerini biliyor muydun? Sen misin yerli ve milli, ben miyim yerli ve milli? Bunun cevabını bekliyorum” demişti. Cumhurbaşkanı Erdoğan da bu iddialara yönelik “İspatlayamadığın takdirde senin siyaseti bırakman lazım.” yanıtını vermişti. Partisinin bugünkü grup toplantısında da Kılıçdaroğlu’nun sözlerine değinen Erdoğan “Biraz sonra (Kılıçdaroğlu) güya belge açıklayacakmış. Geçmiş konuları ısıtıp ısıtıp yeniden gündeme getirecektir. Kendine bir yerlerden bir şey gönderiliyor. Benim yurt dışına milyonlarca dolarlık paralar gönderdiğimi söylüyor. Belgesi var mı? Yok.’ diye konuşmuştu.

CHP lideri, aralarında Erdoğan’ın eniştesi, oğlu, ağabeyi, dünürü ve eski özel kalem müdürüne ait olduğunu iddia ettiği banka dekontlarını açıkladı.

1 Ağustos 2011 Man Adası Devleti’nde bir şirket kurulur. Küçücük bir ada. Burada bir şirket kurulur. O şirketin kuruluş belgesi bizde. Bu şirket 2 Ağustos itibarıyla birer yönetim kurulu toplantısı yapar. Yönetim kurulu Sıdkı Ayan’dan oluşur. 1 sterlinlik bir şirket. 15 Kasım 2011’de bu şirketi Kasım Öztaş’a devreder. Sıdkı Ayan kimdir tanıyor musun? Kasım Öztaş’ı tanıyor musun? Bu şirketin bütün kayıtları bizim elimizde. Bu şirkete para gitti. 15-12-2012 tarihinde Ziya İlgen, enişte 2.5 milyon dolar şirkete para gönderiyor. 15-12-2011 tarihinde Mustafa Erdoğan, 2.5 milyon dolar para gönderiyor. 26-12-2011 Ziya İlgen 1 milyon 250 bin dolar. Mustafa Erdoğan, 1 milyon 250 bin dolar para gönderiyor. 27-12-2011 Osman Ketenci, dünür, 1 milyon 250 bin dolar gönderiyor. Mustafa Gündoğan 1 milyon 250 bin. Eski Özel kalem müdürü bu. Ahmet Burak Erdoğan, 1 milyon 450 bin dolar. Ahmet Burak Erdoğan, 2 milyon 300 bin dolar. Diyecekler ki bunların belgesi var mı? Bütün bu paraların swift mesajları elimizde. Bu swift mesajı ne demek? Yurt dışına dolar gönderirken bu mesajla gönderiyorsunuz. Hepsi swift mesajları elimizde. Bunlar yetmez bankaların dekontu lazım dedim Parayı gönderdiğin dekontlar. Diyecekler ki bu belgeler sahtedir. Bunların tamamı bankaların resmi kayıtlarıdır. Yurt dışına göndermişler o şirketlerin de kayıtlarında var. Haysiyetli bir adamsan gereğini yapacaksın.

Kılıçdaroğlu’nun açıklamalarına ilk yanıt AKP Grup Başkanvekili Bülent Turan’dan geldi. “Avukatlarla da konuştum aldığımız bilgiler gösteriyor ki bütün iddiaları yalan, yersiz.” “Türkiye’ye döviz getiren, ticaretten kaynaklı sonuç olarak kâr eden firmanın Türkiye’ye gelen parasını bırakın, dışarıya gitmiş gibi göstererek ne olduğunu bilmediğimiz bir takım kağıtlar elinde sallamaya başladı. Altını çiziyorum iddia ettiği gibi Türkiye’den dışarıya giden milyonlarca dolar para değil aksine Türkiye’ye gelen döviz, kazanılan para ve resmi olarak yapılan bir ticaretten bahsediliyor” dedi.

Bu açıklama sonrası hemen Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın avukatı Ahmet Özel, bir açıklama yaptı. “Kılıçdaroğlu tarafından müvekkillerim hakkında ileri sürülen iddiaların tamamı yalan, gösterdiği kanıtların da tamamı sahtedir” dedi.

Özel, ‘Kılıçdaroğlu, söz konusu kağıtları mesai bitimine kadar derhal bir Cumhuriyet savcılığına vermeli ve suç duyurusunda bulunmalıdır’

CHP Milletvekili Aykut Erdoğdu Maliye Bakanı Naci AĞBAL’ın cevaplaması istemiyle 16 Kasım’da TBMM Başkanlığı’na soru önergesi verdi;

“2012 yıl içinde Man Adası Hükümeti, Guernsey Hükümeti ve Cebelitarık Hükümeti ile Türkiye arasında vergi konularında bilgi değişimi amaçlı anlaşmalar imzalanmıştır. Bu ülkeler, “vergi cenneti” olarak addedilen ülkelerden üçüdür. Anlaşmaları Londra’da Türkiye adına dönemin Gelir İdaresi Başkanı Mehmet KİLCİ imzalamıştır. Bu 3 anlaşma 08/03/2017 tarihinde TBMM Genel Kurulu’nda görüşülen 6970, 6971 ve 6972 sayılı kanunlarla uygun bulunmuştur. Yani, 2012’de imzalanan “vergi cennetleri” üzerinden vergi kaçırılmasını engellemeyi amaçlayan anlaşmalar 5 yıl sonra 2017 yılının Mart ayında kanunla uygun bulunarak yürürlüğe girmiştir.

26 Aralık 2012 tarihli Hürriyet Gazetesi’nde bu anlaşmalara ilişkin olarak yayınlanan bir haberde;  “TÜRKİYE’de birçok zenginin vergiden kurtulmak için servetlerini İngiltere açıklarındaki Man Adası’na taşıması hükümeti harekete geçirdi. Hükümet, Türkiye ile Man Adası arasındaki anlaşmayı TBMM’ye gönderdi…. Vergiden kurtulmak için servetlerini bu adadaki bankalara aktaran işadamlarına sıkı takip geliyor. Kayıtdışı servetin tutarının 150 milyar dolar olduğu iddia ediliyor. Tasarının gerekçesinde, vergi kaçakçılarının tercih ettiği vergi kapasitesi düşük ülkelerle ‘Vergi Konularında Bilgi Değişimi Anlaşması’ görüşmelerinin sürdüğü belirtildi.” ifadeleri yer almıştır.

Bu bağlamda;

1- 2012 yılında imzalanan ve taraflara vergi kaçakçılarını yakalama konusunda bilgi alışveriş ve yerinde inceleme gibi bir çok imkan sağlayan bu anlaşmalar; neden 5 yıl bekletildikten sonra TBMM’ye sunulmuştur?

2- Bu derecede kritik öneme sahip olan 3 anlaşmanın yürürlüğe girmesi için kanunlaşması aşamasında TBMM’deki 2 yıllık gecikmesinin arkasındaki motivasyon ile, anlaşmaların TBMM’ye sevk edilmesinin 3 yıl ertelenmesi arasındaki motivasyon aynı mıdır?

3- AKP Hükümetinin imzalamış olduğu anlaşmaları TBMM’ye getirme ve yürürlüğe girmesini sağlama konusundaki bu 5 yıllık gecikmenin sebebi; son zamanlarda dünya kamuoyunun gündemindeki “Panama Belgeleri”, “Paradise Belgeleri” gibi vesilelerle ortaya çıkan Başbakan Binali YILDIRIM’ın ve diğer üst düzey AKP’lilerin yakınların “vergi cennetleri”ndeki mali operasyonlarının incelenmesini geciktirmek midir?”

Aslında her şey ortada.  Kemal Kılçdaroğlu iddialarının hepsini ispatlamış oldu.Cumhurbaşkanı Erdoğan yandaş medya ile birlikte bu iddiaları ve sunulan belgeleri şiddet ile ret edecektir.Bu iddiaları ve belgelerin gerçekliğini, yapılan işlemlerin kara para aklamak için mi ?yoksa ticaret sonucumu! Olduğunu ispatlamak artık Savcıların elindedir.

Paraların gönderildiği MAN adasının meşhur olan figürü kedileridir.Ada’da Bardakların, vazoların, giysilerin her şeyin üzerinde bu meşhur kedinin resimleri vardır.Man kedisinin kuyrukları tavşan gibidir.Efsaneye göre, kediler Nuh’un gemisine varan en son hayvanlardı, çünkü özgür tabiatları dolayısıyla acele etmeyi gerekli görmemişlerdi. Kopan tufandan kaçmak için sabırsızlanan Nuh ise gemisinin kapılarını erkenden kapayıp kedilerin kuyruklarının kopmasına neden olmuştu.

MAN kedisi ; orta boyda, yuvarlak bir vücuda sahiptir. Arka ayakları ön ayaklarından uzundur. Omuzları kaslıdır. Kafası yuvarlak ve büyüktür, yanak kemikleri ise oldukça gelişmiştir.Güçlü bir çenesi vardır. Kulakları kafaya yakın tarafta geniştir, üste çıktıkça daralır. Gözleri geniş, yuvarlak bir yapıya sahiptir ve orta boydaki burnuna hafif bir açıyla durur. İlgi çekmek için avazı çıktığı kadar miyavlamak yerine mırıldarlar. İlk tanışmalarda temkinlidirler ve eğer çok ses varsa ya da ani hareket yapılırsa fazla heyecanlanabilirler. Manx’lar özellikle tek bir kişi tarafından ilgilenildiklerinde kolaylıkla eğitilebilirler ve sahiplerini bile korurlar.Hayret verici bir diğer özellikleri ise, kuyruğun kedilerin hareketlerinde ve dengelerinde oynadığı hayati rol göz önünde bulundurulduğunda, kuyruksuz oluşunun Manx kedisinin tırmanma ve avlanma yeteneğini azaltmayışıdır.

Hal böyle iken o paralar felan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın akrabaları tarafından gönderilmemiştir ..kuyruksuz ! MAN kedisidir o..

Kedidir o kedi!

Gazeteci Yazar... Murat Ağırel köşe yazarlığına 2017 yılında Medya Siyasette başlamıştır. MURAT AĞIREL: Bundan bir yıl önce yazılarımı paylaşma fırsatı bulduğum göz ağrım Medya Siyaset ailesinin yeni yaşını kutlar bu kadar kirlenmişliğin ve yalan haberciliğin olduğu bir dönemde duruşu ve baş kaldıran yayın hayatında başarılarla dolu daha nice yıllara erişmesini temenni ederim. (14 Haziran 2019)
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.