Mezuniyet törenleri – Ömer Faruk Eminağaoğlu Yazdı

Mezuniyet törenleri – Ömer Faruk Eminağaoğlu Yazdı
Yayınlama: 14.06.2024 11:01
A+
A-

Mezuniyet törenleri...

28 Şubatın suç olarak gösterilmesi nedir…
İşte yıllar sonra bugün görmeyen de kalmadı.
Neyi diye sormayın: Bugün öğrencilerin Taliban zihniyetiyle mezuniyet törenlerine alınmamasıdır!
Bu zihniyetin şimdi de müfredat adı altında öğrencilerin zihnine işlenmesidir.

Sorunun çözümü için çok da geriye değil, düne bile bakmak yeterli…
Dün neresi bile diyenler olursa şaşırmamalı…

En yakın tarihe gidelim:
-28 Şubattaki türban uygulaması, İHAM kararlarının uygulanmasıdır. Bilmeyenler veya okumayanlar o kararları okusun.
-28 Şubat kararları, Anayasanın 2 nci maddesinin uygulanmasıdır. Bilmeyenler veya okumayanlar o kararları okusun.
-28 Şubatın darbeye teşebbüs diye sunulması, TSK’nın aylar öncesi planlı eğitim tank geçişinin darbeye teşebbüs diye çarpıtılıp sunulmasıdır. Okumayanlar tank geçişinin, gizli ve anlık veya güç gösterisi ya da tepkisel bir hareket değil, aylar öncesi planı yapılan, düzenli ve her yıl tekrarlanan planlı bir eğitim olduğunu dava dosyasından okusun.
-28 Şubat, bazı görüntüler üzerinden/yaratılıp, uygulama sorunları fırsat bilinip, kıyamet(!) koparılmasıdır.
-28 Şubat, her nedense 15 yıl sonra 2012’de akıllara gelip, darbeye teşebbüs diye dosya açılıp, “laikliğin, laikliği savunmanın suç olarak” görülmesidir.
-28 Şubatın darbeye teşebbüs diye sunulması, anayasanın değiştirilemez maddelerinin reddedilmesi, daha da ötesi anayasaya bağlılığın cezalandırma nedenine dönüştürülmesidir.
-28 Şubatın darbe diye sunulması, laiklik karşıtlığının odağı olduğuna AYM tarafından 2008’de karar verilen AKP’nin, laikliğe uygun hareket etmek yerine, dönüp laikliği suç olarak niteleyip, bağımsız olmayan yargı, bağımsız olmayan basın ve de yandaşları üzerinden, laiklik karşıtı eylemlerini hız kesmeden sürdürmesi, hedeflediği sisteme zemin de yaratmasıdır.
-28 Şubatın darbeye teşebbüs diye sunulması, içinde asker, askeri kıyafet gören “her olayı” darbe sanan sözde kimliklerin de, bugün yaşananlarda pay sahibi olmasıdır.
-28 Şubatın darbe diye sunulması, anayasanın değiştirilemez hükümlerinin, özellikle laikliğin, iktidar gücüyle içinin boşaltılması, hukuk ve demokrasinin oyuncak haline getirilmesidir.

-Sorunun çözümü, sadece okulun kapısında beklemek, kapıyı zorlamak ve/veya oradan dönmekten değil, Ülkeyi anayasasızlaştıranlar ve onların yandaşları ile mücadeleden geçiyor!

YARSAV Kurucu Başkanı. Hukukçu