Millî Egemenlik Platformu’nun kuruluşu açıklandı

Millî Egemenlik Platformu’nun kuruluşu açıklandı
Yayınlama: 15.04.2024 21:21
A+
A-

Ankara’da, Türkiye’nin her yerinden gelen birçok partiden siyasetçi, akademi çevrelerinden önemli isimler, sivil toplum yöneticileri, kanaat önderleri 6 Nisan 2024 tarihinde yapılan iftarda bir araya geldi.

Söz konusu iftarda, ortaya koyacağı fikir ve teklifler siyasî ve sosyal hayatımıza yeni bir nefes getirecek bir topluluğun, Millî Egemenlik Platformu’nun kuruluşu açıklandı.

Aralarında Prof. Dr. Ahmet Bican Ercilasun, Prof. Dr. İskender Öksüz, Atilla Kaya, Ali Uzunırmak, Hakan Paksoy, Harun Meral, İbrahim Maraş, Suat Başaran ve Yağmur Tunalı’nın da bulunduğu 48 aydın “Yüce Türk Milletine” diye başlayan bir bildiri da yayınladı.

Prof. Dr. Ahmet Bican Ercilasun’un yaptığı konuşma sonrası açıklanan bildiride şu ifadelere yer verildi:

“Cumhuriyet’in kurucularının da hemen ondan önceki Meşrutiyet Türkçülerinin de en çok etkilendiği isim, Namık Kemal’dir. Hepsi Namık Kemal’in verdiği coşkuyla yetişmiş insanlardır. Ziya Gökalpler, Ömer Seyfettinler, Mustafa Kemaller Namık Kemal’in verdiği ruhla yetişmiş insanlardır. Ve zannediyorum o ruh burada da şu anda bizim aramızda dolaşmaktadır.”

“Türk milliyetçiliği sadece siyasî bir hareket değildir. Türk milliyetçileri belki iyi teşkilatlanamadıkları, siyasette iyi temsil edilmedikleri için dağılmışlar, farklı partilere oy vermişlerdir. Hiçbir zararı yok. Türk milliyetçileri vardır ve var olmaya devam edeceklerdir. Yakın zamanda da Türkiye’nin kaderini onlar belirleyecektir.”

“Bazı kusurlarımızdan vazgeçmemiz gerekiyor. Onlardan biri, birbirimizi çekememezliktir. Üç kişi bir araya gelince dördüncü aleyhinde konuşmaya başlanır. Bu Türk milliyetçilerinin ve ülkücülerin benim en çok tenkit ettiğim durumlarından biridir. Böyle yapmayacağız arkadaşlar. Birbirimizi sevecek, sevmeye devam edeceğiz. Burada olduğu gibi birlik ruhu içinde çalışacağız. Bir kere şunu düşüneceğiz: Hiçbir insan kusursuz olamaz. Dolayısıyla üçüncü dördüncü arkadaşımızın da elbette kusurları olacaktır. İkinci olarak, belki benim düşüncem doğru değil de arkadaşımın düşüncesi benden daha doğrudur, diyeceğiz. Böyle yaparsak birbirimizin aleyhinde olmayız.”

“Türk milliyetçilerine makam ve mevki hırsı yakışmaz. Para hırsı da hiçbir ihtiras da yakışmaz.”

Ahmet Bican Ercilasun devamında platformun bildirisini okudu:

  • Bizler; tarihe ve geleceğe Türk Milleti’nin penceresinden bakan, Türkiye Cumhuriyeti’ni kuran Türk milliyetçiliği fikrine inanmış kişileriz; laik, üniter ve millî Türkiye Cumhuriyeti’nin devletiyle ve milletiyle bölünmez bütünlüğü en kıymetli hazinemizdir.
  • Mustafa Kemal Atatürk’ün yolundan giderek, Türk Milleti’nin egemenliğini koruma ve geleceğe taşıma görevini yerine getirme azim ve kararlılığındayız.
  • Türk kimliğinin ve millî egemenliğimizin tartışmaya açıldığı bir dönemde kimliğimizin ve egemenliğimizin dokunulamaz olduğunu hatırlatıyoruz.
  • Ülkümüz; yüksek Türk kültürünü, millî ve manevî birliğimizi güçlendirerek geleceğe taşımak ve Türk uygarlığını çağdaş uygarlıkların üzerine çıkarmaktır.
  • Görevimiz; vatan, tarih, dil, sanat, aile, ahlâk, özgürlük, din ve vicdan hürriyeti gibi insanın ve milletin vazgeçilmez değerlerini korumak ve geliştirmek, bunlara ya da millî birliğimize yönelecek tehditler hakkında Türk Milleti’ni bilgilendirmek, millî bilinci diri tutmaktır.
  • Bu amaçla; gençlerimizin Türklük bilinciyle ve bilimin ışığında yetişmesine yardımcı olmak, bugün ve yarın arasında bilgi aktarımı sağlamak en önemli görevlerimizdendir.
  • Başta millî birliğimiz olmak üzere; nüfus yapımıza, ekonomik, sosyal ve kültürel hayatımıza tehdit oluşturan sığınmacı ve kaçak yabancı sorunuyla mücadele edeceğiz.
  • Bütün mücadelemiz; demokrasiyi, meşruiyeti, hukukun üstünlüğünü esas alarak, insan haklarına saygı çerçevesinde, içte ve dışta barış ilkesi kaynaklı olacaktır.

Atatürk ve Cumhuriyetten Yana Taraf Haber Merkezi
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.