Muhalefet neden gündeme getirmiyor.Erdoğan üçüncü kez aday olabilir mi?

Muhalefet neden gündeme getirmiyor.Erdoğan üçüncü kez aday olabilir mi?
Yayınlama: 12.11.2022 22:52
Düzenleme: 12.11.2022 23:06
A+
A-

Yayın Grubu Üyemiz Medya Siyaset TV‘de her cuma canlı olarak yayınlanan “Gündemin Yalın Hali Programında” Hukukçu Burak Mengü AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın üçüncü kez Cumhurbaşkanı adayı olması ile ilgili bugüne kadar muhalefet partileri de dahil kimsenin dile getirmediği önemli açıklamalarda bulundu.

Burak Mengü haber merkezimize yaptığı açıklamada da Erdoğan’ın üçüncü kez adaylığı ile ilgili SK ve Anayasa Mahkemesi’nin bu soruna bir çözüm bulması gerektiğini belirtti.

İŞTE BURAK MENGÜ’NÜN O AÇIKLAMALARI:

“Şu an ülke gündeminde bir erken seçim tartışması var ve bu erken seçim ile de Cumhurbaşkanı’nın da 3. Dönemde seçilme imkanı doğurmakta olduğu gündeme gelmektedir.

Öncelikle Anayasa’nın 101. Maddesine İkinci Fıkrasına  göre; Cumhurbaşkanının görev süresi 5 yıldır ve bir kimse en fazla iki defa Cumhurbaşkanı seçilebilir demektedir.

Maddenin yazılış biçiminden de anlaşılacağı üzere, madde emredici hüküm şeklindedir. Yani madde metni tartışmaya yer vermeyecek kadar açıktır.

Sayın Cumhurbaşkanı 2014 ve 2018 yıllarında iki defa Cumhurbaşkanı mazbatası almıştır. Yani Haziran ayında seçime gidilmesi halinde Cumhurbaşkanı, yürürlükte bulunan bu kanuna göre Cumhurbaşkanı seçilme hakkını kaybedecektir.

2007 senesinde 1982 Anayasasında yapılan köklü değişiklik ile, Cumhurbaşkanı’nın TBMM tarafından seçilmesine ilişkin madde Anayasadan kaldırılmıştır. Bunun yerine halk oylaması sistemi getirilmiş ve buna göre düzenleme yapılmıştır.

2017 yapılan değişiklik ile; T.C Anayasası’nın 116’ncı maddesi de değiştirilmiş ve buna göre TBMM üye tam sayısının 3/5’i ile seçimlerin yenilenmesine karar verebiliyor. ANCAK böyle bir karar alınması halinde, TBMM seçimleri ile Cumhurbaşkanlığı seçimi bir arada yapılması gerektiğini belirtmiştir.

Aynı maddenin üçüncü fıkrasında TBMM’nin erken seçim kararı alması halinde Cumhurbaşkanın ikinci dönemi olsa dahi yeniden aday olması imkanı sağlamaktadır.

Burada dikkat edilmesi gereken husus şudur; Seçimleri yenileme yetkisi bulunan Cumhurbaşkanın seçimleri yenilemesi halinde 116/3’ncü maddedeki istisna uygulanamaz. Cumhurbaşkanı’nın yeniden seçilebilmesi için TBMM’nin karar vermesi gerekmektedir.

Burada bir sorun ortaya çıkmaktadır. Şimdi 101.maddeye göre; bir kimse iki dönemden fazla aday olamayacağı emredici hüküm şeklinde yazılmışken, 116. Madde ile üçüncü defa seçilme imkanı doğmuştur. Bu durumda ya 101.madde geçersizdir, ya da 116. Madde geçersizdir.

Burada YSK ve Anayasa Mahkemesi’nin bu soruna bir çözüm bulması gerektiği kanaatindeyim.

Yine 2017 öncesinde, T.C Anayasası’nın 102.maddesine göre; Cumhurbaşkanı TBMM üyelerinin 2/3 ünün oyu ile seçilebiliyordu. Bunun gerekçesi de Cumhurbaşkanlığı gibi yüce bir makamın doldurulabilmesi için Bağımsız seçimler ile gelen vekiller arasında, o ülkeyi dışa karşı temsile yetkili kimsenin seçiminde tüm partilerin neredeyse mutabık olması bekleniyordu.

1961 Anayasasından bu yana da tüm seçimlerde Salt Çoğunluk (2/3) çoğunluk aranmış ve o şekilde seçime gidilmiştir.

Neden Nitelikli Çoğunluk gereklidir?

Cumhurbaşkanının tarafsızlığını sağlamaya yönelik bir başka kural da seçimde nitelikli çoğunluk aranmasıdır. Böylece Cumhurbaşkanının TBMM’nin büyük bir çoğunluk tarafından seçilmesi mümkün olacaktır. Bu çoğunluğa ulaşabilmek için çoğu halde birden çok partinin bir aday üzerinde birleşmeleri gerekli olacağından Cumhurbaşkanının çeşitli partilerce onaylanan bir kişi olabilmesi sağlanmış olacaktır

Keza 2007 senesinde Abdullah Gül’ün Cumhurbaşkanlığı seçiminde de Anayasa Mahkemesi bu yönde karar vermiştir. Günümüzde ise seçimlerin yenilenmesi halinde cumhurbaşkanının 3. Dönem yolunu açan bu madde 3/5 i gibi, yani neredeyse salt çoğunluk (üye tam sayısının yarısı) ile seçilme imkanı sağlamaktadır.

Bu hüküm T.C Anayasasına ve T.C Anaysa ruhuna aykırıdır. Hali hazırda T.C Anayasasına göre; TBMM Başkanını seçimi dahi 2/3 çoğunluk aranarak yapılmaktadır. Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanına ANAYASAYI DELEREK ÜÇÜNCÜ DEFA SEÇİLME YOLUNU GETİREN BU UYGULAMADA DA 2/3 ÇOĞUNLUK ARANMASI GEREKMEKTEDİR.

Demokratik Laik bir HUKUK DEVLETİNDE Muhalefet partilerinin bir araya gelerek bu maddeyi değiştirmek için teklif vermesi aleyhte bir sonuç çıkması halinde de Anayasa Mahkemesine  taşıması gerekmektedir.”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:

Atatürk ve Cumhuriyetten Yana Taraf Haber Merkezi
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.