Mutlu Yıllar

Mutlu Yıllar
Yayınlama: 31.12.2022 14:09
Düzenleme: 31.12.2022 17:01
A+
A-

Yaşlı dünyamız karanlık bir dönemden geçiyor. Nüfus artışı, ekolojik sorunlar, türlerin yok oluşu ve benzeri sorunlar canlılığın varlığını her geçen gün daha da güçleştiriyor.

Zamansa akıp gidiyor. 2022 yılını geride bırakmak, 2023’e merhaba demek üzereyiz. Her yıl olduğu gibi yeni yılın kutlanmaması yönünde söylemler,paylaşımlar yine var. İnsana kendi inanışlarını dayatanlar hele hele bir de güç ve iktidar sahibiyseler kantarın topuzunu daha da kaçırıyorlar.  Oysa bu dayatmalar düşünen canlı insana aykırı.Oysa bu anlayışların insanlığa yaşattığı acılar yüzyılımızda yaşanıyor. Afganistan’ın karanlığı örneğin.

Yaşadığımız yüzyılda düşünen canlı insan hala tekrarlara gebe. Oysa tekrarları olan canlılar başka! İnsan akıl sahibidir. Onun farkı düşünebilmesidir aktarılanı kodlaması değil. Oluşlarıyla fark yaratabilen canlıdır insan. Gelişen, geliştiren ve yenilerle evrene değer sunan…

Bunun kime ne zararı var? Yani, insanın gelişmesi, geliştirmesi ve yenilerle evrene değer sunmasının kime ne zararı var?

Bence insanlığın temel sorusu budur. Yanıtsa sorunun öznesinde saklı. Bunun kendini dünyanın efendisi sananlara ve güç ve iktidarını devamlı kılmak isteyenlere zararı var. Geldiğimiz yer güç ve iktidar sahiplerinin sermayesi yanına alarak her şeyi kuşatmasının sonucudur ve bu gidiş değişmediği takdirde sorun katlanarak devam edecektir.

Değişime gelince,değişim uzun bir yoldur. Hele ileriye doğru olan yönü –yenileşme- dikenlerle dolu bir yoldur. İnsanlık tarihi o dikenli yolun; sancılarını, acılarını ve zaferlerini taşımıştır günümüze…

Gelelim geride bırakmakta olduğumuz 2022 yılının sorusuna:

2022 yılında yaşananların 2021’den, 2020’ den hatta daha gerideki yıllardan farkı ne?

Değişenler mutlaka var çünkü değişim kaçınılmaz ama değişimin yönü ileriye mi, geriye doğru mudur?

Neden mi bu sorular? Çünkü gelişlerin seyri,gidişlerden bellidir.

Yani 2023’ün 2022’den iyi olacağına dair elimizde somut bir veri olmalıdır.

Elbette dileğimiz iyi bir yıl olmasından yana ama bunun olabilmesi söylemlerden çok uygulamalarla ilgilidir.

Dünyanın içinde bulunduğu sorun genel anlamda bir denge ve tükenme sorunudur. Gelinen yer doğanın hoyratça kullanılmasının sonucudur. Kazanma hırsının dur durak bilmeyen sınırsızlığının sonucudur. Ülkemizin ormanları, yaylaları, akarsuları, sahilleri kazanma hırsının tahribatlarıyla doludur.

Ne yazık ki insan bir bütünün parçası olduğunu öğrenemedi. Varlığının o bütünde saklı olduğunu göremedi. Almaya odaklandı ve onun bu tutumu bütünü tahrip etmeyi sürdürdü.

Maalesef dünlerde yaşadıklarımız, yarınlara dair umutlarımızı tüketti. İnsanın birlikte yaşamayı öğrenememesi, öğrenemeyecek olduğunu düşündürdü bize. Oysa insan öğrenen bir canlıdır ve birlikte yaşamayı öğrenmesi mümkündür.

Birlikte yaşamak paylaşmaktır.

Birlikte yaşamak; herkesin işinin, aşının olmasıdır.

Birlikte yaşamak; hiçbir çocuğun yatağa aç girmemesidir.

Birlikte yaşamak; akıl ve bilim yolunda ilerlemektir.

Birlikte yaşamak; farklılıkları içselleştirmektir.

Birlikte yaşamak; evrensel değerlere sımsıkı sarılmaktır.

Bütün bunların gerçekleşmesi iyi insan yetiştirmekle mümkündür. Yetiştirilen her iyi insan umut demek, sevgi demek, barış demek ve elbette güçlü bir birliktelik demek.

Ne güzel söylemiş büyük şair Nazım Hikmet:

“Seni düşünmek güzel şey, ümitli şey,

Dünyanın en güzel sesinden

En güzel şarkıyı dinlemek gibi bir şey…

Fakat artık ümit yetmiyor bana,

Ben artık şarkı dinlemek değil,

Şarkı söylemek istiyorum.”

Umarım 2023 insanlığın somuta evrildiği, yani şarkı söyleyebildiği bir yıl olur…

Mutlu yıllar…

Rize’de doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini Rize’de tamamladı. Lisans eğitimini işletme alanında, yüksek lisans eğitimini; Eğitim Bilimleri, Eğitim Yönetimi ve Denetimi alanında tamamladı. Ankara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Enstitüsü, Eğitim Yönetimi ve Politikaları Ana Bilim Dalı, Eğitim Yönetimi ve Teftiş Doktora Programına devam etti. Eğitim iş kolunun çeşitli kademelerinde görev yaptı. 21.02.2019 tarihinde kamudaki eğitim yöneticiliği görevinden emekli oldu. Eğitimci-Yazar-Şairin; TODAİE Hazırlık Kılavuzu, iki adet şiir, on bir adet çocuk ve genç edebiyatı olmak üzere toplam 14 adet kitabı bulunmaktadır. Ayrıca eğitim bilileri aralında ulusal ve uluslararası dergilerde yayımlanmış makaleleri bulunmaktadır. Meslek hayatı boyunca çok sayıda ulusal proje ile Avrupa Birliği projesi yazmış ve yönetmiştir. Eğitim bilimleri, proje döngüsü ve kişisel gelişim alanlarında çok sayıda eğitici eğitimi sertifikasına sahip olup yetişkin eğitimleri vermiştir. Halen çeşitli gazete ve haber sayfalarında makaleler yazmaktadır. Medya Siyaset YouTube TV kanalı Genel Yayın Koordinatörü ve programcılığı yapmaktadır.
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.