Numan Kurtulmuş ‘Yeni Anayasa’ mesaisine İYİ Parti Genel Başkanı Müsavat Dervişoğlu ile devam etti

Numan Kurtulmuş ‘Yeni Anayasa’ mesaisine İYİ Parti Genel Başkanı Müsavat Dervişoğlu ile devam etti
Yayınlama: 02.05.2024 17:31
A+
A-

İYİ Parti Genel Başkanı Müsavat Dervişoğlu, Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Numan Kurtulmuş ile İYİ Parti TBMM Grup Başkanlığında bulunan makamında bir araya geldi.

Kurtulmuş’a yaptığı ziyaret için teşekkür eden Dervişoğlu; “İYİ Parti olarak; bu sistem yürürlüğe girmeden önce bu sistemden kaynaklı olan sorunlara işaret ederek siyasi yolculuğumuzu sürdürdük. Yakın takvim içerisinde de bu sistemi tahkim edecek yeni düzenlemelere geçit vermeyeceğimizi ifade ettik.” dedi.

Parlamenter demokratik sistem arayışlarının devam ettiğini kaydeden Dervişoğlu; “Türkiye Büyük Millet Meclisinde bu yönde bir anayasa değişikliği söz konusu olursabunu değerlendirmeye açık oluruz.” ifadesini kullandı.

“Anayasa değişikliği tartışmaları öncelikli sorunları gölgelemesin”

Meclis Başkanı’nın görevi nedeniyle tarafsız olduğuna işaret eden Dervişoğlu; “Söylediklerimi asla kendisine cevap saymasın. Ülke için temennilerini ve dileklerini ifade ediyor, bir ihtiyaca işaret ediyor. Ama Türkiye’nin öncelikli başka sorunları da var. Anayasa değişikliği tartışmalarının öncelikli sorunları gölge altında bırakmaması lazım.” değerlendirmesini yaptı.

Yaşanan sorunları sıraladı

Türkiye’de ciddi bir ekonomik darboğaz yaşandığının altını çizen Dervişoğlu; “Tencereler kaynamıyor. İnsanlarımız açlık ve sefalet sınırının altında yaşıyor. Eğitimden kaynaklı önemli problemler var. Gençler geleceklerine dair umutlarını yitirmiş durumdalar, vize kuyruklarında kendilerine istikbal arıyorlar. Türkiye’nin kuzeyinde savaş var, doğu ve batısında savaş tehdidi var, güney sınırında da güvenlik sorunlarımız var. Bütün bunların konuşulması lazım. Anayasadan kaynaklı tartışmaların o sorunları gölgede bırakmaması lazım. Sürecin bunlara özen gösterilerek yürütülmesi lazım. Ülkemiz ayrıca demografik bir istila ile de karşı karşıyadır.” şeklinde konuştu.

“Buradan iktidara sesleniyorum”

Kurtulmuş’un gerçekleştirdiği ziyareti yerinde ve anlamlı bulduklarını belirten Dervişoğlu; “Bu bir bilgilendirme görüşmesi olduğu kadarülke sorunlarını da konuşup tartıştığımız bir görüşme oldu. Tarafsız kimliği üzerinden söylüyorum ama buradan iktidara da sesleniyorum; nasıl Türkiye’nin önemli bir arayışı ve beklentisi olduğunda Meclis Başkanımız durumdan vazife çıkararak siyasi partilerin liderlerini ziyaret ediyorsa; ekonomide olan sorunlarla ilgili Sayın Ekonomi ve Maliye Bakanı’nın, millî savunmamızla ilgili sorunlar söz konusu olduğunda Sayın Millî Savunma Bakanı’nın, eğitim sorunlarından kaynaklı olan meselelerde Sayın Millî Eğitim Bakanı’nın, dış politika alanındaki sorunlarda da Sayın Dışişleri Bakanı’nın siyasi partilerimizi ziyaret etmelerini ve bu temel konularda bilgilendirmede bulunmalarını beklediğimizi ifade ediyorum” dedi.

“Görüşmemizi yetkili organlarımızda ele alacağız”

Dervişoğlu, “Sayın Meclis Başkanımıza ülke için ortaya koydukları iyi dilekleri ve temennileri için tekrar teşekkür ediyorum. Aramızda yaptığımız görüşmeyi, yetkili organlarımızda ele alıp geleceğe dair yol haritasını sizlerle paylaşacağımı ifade ediyorum.” diye ekledi.

 

Atatürk ve Cumhuriyetten Yana Taraf Haber Merkezi
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.